Udostępnij
Skomentuj

Stroiki na Boże Narodzenie – jak wybrać? Które będą najlepsze?

Stroik świąteczny to jedna z najpopularniejszych dekoracji. Jak wybrać stroik na Boże Narodzenie?

Stroik świąteczny – jakie jest jego zastosowanie?

Stroik świąteczny to jedna z najbardziej tradycyjnych dekoracji na Boże Narodzenie. To mniejszy lub większy element ozdobny, który można zastosować w domu, a także w biurze lub innym miejscu pracy. Zadaniem stroika, jak sama nazwa wskazuje, jest przystrojenie wnętrza w sposób adekwatny do okazji. Najpopularniejszym typem stroika jest właśnie stroik świąteczny. W jaki sposób można go zastosować we wnętrzu? Na wiele sposobów, a do najpopularniejszych rozwiązań należą poniższe opcje:

 • Dekoracja stołu w jadalni – stroik bożonarodzeniowy na stół może ozdabiać to miejsce nie tylko w dni świąteczne, ale także na kilka dni wcześniej, gdy w domu zaczną pojawiać się już dekoracje. Stroik tego typu może mieć typowo religijny charakter (może zawierać symboliczną szopkę i inne symbole religijne), ale może też mieć bardziej ogólnikowy i świąteczny wygląd (gałązki iglaków, bombki, świeczki).
 • Dekoracja ławy w salonie – kolejne miejsce, w którym można umieścić odświętny i ozdobny stroik. Stroiki stanowią częstą ozdobę salonową, mogą nawiązywać swą estetyką i kolorystyką do udekorowanej choinki.
 • Dekoracja biurka w firmie – dekorowanie miejsca pracy także jest powszechnie praktykowane, a w wielu firmach pojawiają się stroiki bożonarodzeniowe zdobiąc biurka, blaty, lady i parapety. To akcenty, które wprowadzają przyjemny i odświętny nastrój do firmy.

Jak ozdobić stroik bożonarodzeniowy?

Stroik bożonarodzeniowy można kupić w gotowej postaci i ograniczyć się do postawienia go w wybranym miejscu, ale można też kupić podstawowy stroik do własnoręcznej ozdoby albo nawet wykonać stroik od podstaw.

Wiele osób decyduje się na samodzielne tworzenie stroików, gdyż nie jest to trudne, a dekoracje tego typu są nieszablonowe i ciekawe. Wykonywanie stroików jest, z resztą, przez wiele osób uznawane za przyjemny element świątecznych przygotowań. By zrobić ciekawy stroik świąteczny, warto poszukać inspiracji we własnej wyobraźni oraz w Internecie. Oto kilka ciekawych koncepcji na stroik na Boże Narodzenie:

 • Stroik bożonarodzeniowy z szyszek – to propozycja w sam raz dla miłośników leśnych klimatów. Stroik z użyciem szyszek jest tani w wykonaniu, gdyż wystarczy kupić lub ściąć kilka gałązek z iglaków, przytwierdzić do nich szyszki, ozdobne akcenty oraz świece. Efekt będzie bardzo wyrazisty i zdecydowanie naturalny.
 • Stroik bożonarodzeniowy w szkle – jeśli szukamy pomysłu na nowocześniejszy wariant bożonarodzeniowych stroików, to zdecydowanie warto przyjrzeć się dekoracjom w szkle. Elementy takie, jak gałązki iglaków, bombki, światełka LED, kokardki i suszone plasterki pomarańczy umieszcza się w szklanym naczyniu stołowym (na przykład w wazonie) i ustawia na środku stołu. Stroik bożonarodzeniowy w wazonie jest łatwy w wykonaniu (wystarczy ładnie poukładać jego elementy, nie trzeba ich ze sobą spinać) i łatwo się go przenosi z miejsca na miejsce.
 • Stroik bożonarodzeniowy na korze – modnym i bardzo interesującym pomysłem na stroik jest wariant wykonany na korze lub na fragmencie drewna z korą. Stroik tego typu może mieć ekologiczny charakter – stroik bożonarodzeniowy ekologiczny powinien zawierać wyłącznie naturalne i ekologiczne elementy (więc nie warto umieszczać na nim plastikowych ozdób), jak gałązki, słomiane lub wiklinowe detale ozdobne, drewno, świece z naturalnego wosku i tym podobne drobiazgi.

Jaki stroik świąteczny kupić?

Nie każdy ma czas, nie każdy ma chęci i smykałkę do tego, by samodzielnie zajmować się dekorowaniem stroików na święta. Na szczęście w sprzedaży nie brak gotowych stroików bożonarodzeniowych. Jak wybrać stroik świąteczny? Na co zwrócić uwagę? Najważniejsze wydają się poniższe kwestie:

 • Typ stroika – w sprzedaży można znaleźć ogrom stroików gotowych, wśród których znajdują się zarówno stroiki klasyczne , stroiki w szkle, stroiki w ozdobnych donicach, sankach, a także w formie wianków. Możliwości jest wiele, a wybór jest, przede wszystkim, kwestią gustu.
 • Estetyka – stroiki bożonarodzeniowe, które można znaleźć w sprzedaży różnią się pomiędzy sobą pod wieloma względami, a jedną z najważniejszych kwestii jest ich design. Wśród stroików znajdziemy propozycje na wskroś klasyczne, ale też nowoczesne i ekologiczne, a także skandynawskie i w wielu innych stylach, co ułatwia dopasowanie stroika do wystroju wnętrza.
 • Kolorystyka – stroiki bożonarodzeniowe są oferowane w wielu różnorodnych kolorach. Ogromną popularnością cieszą się szczególnie ich klasyczne warianty czyli stroiki bożonarodzeniowe czerwone, złote, srebrne oraz wielobarwne. Kolor dominujący w stroiku warto dobrać do pozostałych dekoracji świątecznych, by zyskać spójny i ciekawy efekt finalny.
 • Zastosowane materiały – stroiki świąteczne są oferowane w różnorodnych cenach, a za tym kryją się także różnice dotyczące jakości ich wykonania oraz zastosowanych materiałów. Warto wybierać stroiki wykonane z naturalnych elementów (zamiast sztucznego kawałka drewna lepiej wybrać prawdziwe), które są trwałe, efektowne i stylowe.
 • Rozmiar stroika – wybierając stroik, który ma zostać postawiony w konkretnym miejscu, warto upewnić się, czy faktycznie się w nim zmieści albo czy nie będzie zbyt mały. Kupując stroik bożonarodzeniowy online, nie należy sugerować się jedynie zdjęciem, lecz wymiarami z opisu produktu.
 • Kształt – stroiki bożonarodzeniowe miewają różnorodne kształty i rozmiary. Ogromną popularnością cieszy się stroik bożonarodzeniowy koło oraz wianek, ale popularne są także stroiki podłużne i w nieregularnych kształtach. Formę stroików warto dobierać do mebli, na których mają się znaleźć – na przykład na duży stół o prostokątnym blacie warto wybrać podłużny stroik lub kilka małych stroików o okrągłej formie.
 • Cena – stroiki świąteczne są mocno zróżnicowane pod względem cenowym. Koszty zakupu bywają uzależnione nie tylko od jakości wykonania, zastosowanych materiałów i oryginalności stroika, ale także od miejsca zakupu i wielu innych kwestii. By nie przepłacać, warto porównać kilka podobnych modeli i wybrać ten, który wyróżnia się najlepszą relacją ceny do jakości.

Stroik świąteczny to jedna z najbardziej klasycznych i ponadczasowych ozdób na Boże Narodzenie. Jeśli przyłożymy się do jego wykonania lub zakupu, to zyskamy dekorację, która umili nam świąteczny czas i sprawi, że wnętrze nabierze bardziej klimatycznego i odświętnego charakteru.

 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)