Udostępnij
Skomentuj

Strugarka do metalu - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Wybór odpowiedniej frezarki jest niezwykle trudny, przede wszystkim ze względu na ich zastosowanie i skomplikowane specyfikacje. Co ważne, frezarka może służyć albo do metalu, albo do drewna. Rzadko kiedy spotykamy frezarki uniwersalne i jest to sytuacja raczej niekorzystna, gdyż nie zawsze wiemy do czego dokładnie będziemy używali danego przedmiotu.

Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że frezarka z bliżej określonym sposobem działania i materiałem, na którym pracuje jest lepsza w pracy i łatwiejsza w obsłudze. Jaką frezarkę powinniśmy wybrać, jeśli chcemy skupić się na wykończeniu metalu?

Frezarki – różnice

Typ frezarki zależy przede wszystkim od rodzaju materiału. Frezarki do drewna mają zupełnie inną charakterystykę niż frezarki do metalu. Są inaczej skonstruowane i potrzebują całkowicie odmiennego obsługiwania. Mają jednak kilka cech wspólnych jak choćby wrzeciona czy sposób ich ułożenia. Frezarki do metalu to także maszyny do obróbki i skrawania CNC, które jednak są produktami typowo profesjonalnymi i sterowanymi komputerowo, a które precyzyjnie skupiają się na wykrawaniu potrzebnych kształtów. Coraz częściej jednak samodzielnie sięgamy po frezarki, by w zaciszu własnego domu pobawić się w zdobienia i wycinanie konkretnych elementów i wzorów. Dlatego tak ważna jest wiedza odnośnie tego jaką frezarkę do metalu wybrać.

Jak działa frezarka do metalu?

Działanie frezarki do metalu zasadniczo nie różni się od frezarki do drewna. Co ważne, frezarka do metalu ma oczywiście inne wrzeciona, co sprawia, że też inaczej zachowuje się w trakcie skrawania. Ważne jest jednak również i w tym przypadku zachowanie bezpieczeństwa i skupienie się przede wszystkim na tym, by procesy skrawania wykonywać skutecznie, dokładnie, zgodnie z instrukcją i w odzieży ochronnej. W przeciwnym wypadku praca z frezarką do metalu może zakończyć się niewłaściwie. Jak wyglądają strugarki do metalu pod względem cen? Im bardziej profesjonalna, tym droższa. Najmniejsze maszyny to koszt około tysiąca pięciuset złotych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze frezarki do metalu?

Aby kupić właściwą maszynę, należy skupić się na tym jak w rzeczywistości ona działa i co chcemy osiągnąć. Najważniejszym aspektem będzie zatem materiał, na którym pracujemy oraz to z jaką grubością chcemy działać. Ważne jest także wybór rodzaju maszyny. W tym wypadku dzieli się ona ze względu na wrzeciona. Frezarki metalowe przyporządkowano do jednej z trzech grup. Pierwszą z nich jest grupa maszyn dolnowrzecionowych, czyli takich, których wrzeciono skrawające znajduje się pod stołem. Początkującym nie poleca się tego rodzaju narzędzia, gdyż jest ono trudniejsze w obsłudze. Najpopularniejsze frezarki to frezarki górnowrzecionowe. W tego rodzaju maszynach wrzeciono jest ponad stołem, a więc ułatwia obsługę i sprawia, że łatwo możemy powtarzać dane wzory. Nie jest ona jednak aż tak precyzyjna, jak maszyna z dolnym wrzecionem. Trzecim, ostatnim rodzajem są frezarki równowrzecionowe, gdzie wrzeciono znajduje się na linii równej stołowi. Kolejnym istotnym aspektem jest moc silnika. Nie może być on zbyt mały, gdyż nie poradzi sobie z większością materiałów. Nie może być jednak zbyt duża, by osoby początkujące lub amatorzy mogli sobie w spokoju z nią poradzić. To daje także możliwości obróbki mniejszych przedmiotów. Dodatkowe elementy, takie jak system odprowadzania wiórów czy prowadnice równoległe mogą mieć znaczenie przy komforcie pracy, ale nie wpływają na samo działanie maszyny.

Wybierając frezarkę do metalu musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, spośród których wyłania się obraz produktu idealnego. Musi mieć odpowiednią moc, być doskonale dopasowany do działań, jakie mamy dla niego przewidziane oraz mieć odpowiednie ustawienie wrzeciona. Co ważne, musi być także dobrze oceniany, bezawaryjny i działać niezawodnie z różnego rodzaju metalami. Takie frezarki kosztują dość dużo, jednak warto zapłacić raz i cieszyć się dobrej jakości produktem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)