Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/strugarka-reczna-jak-wybrac-jaka-najlepsza/11278/ 2018-09-18 09:30:47.000000

Strugarka ręczna - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Strugarka to jeden z tych przedmiotów, które najchętniej wybierają domorośli majsterkowicze. Ręczna maszyna to prosty sposób na skuteczne skrawanie, obróbkę drewna i jego wykończenie. Dlatego coraz częściej padają pytania o to jaki strug wybierać i czym się kierować przy zakupie sprzętu do domu.

Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które są w szczególny sposób istotne w przypadku wyboru strugarki ręcznej do drewna, ale nie są to tylko dane specyfikacyjne czy cenowe, ale także przeznaczenie danego przedmiotu. Zatem jaką ręczną strugarkę wybrać?

Czym jest strugarka?

Najpierw jednak musimy dowiedzieć się czym jest ręczna strugarka dla amatorów majsterkowania. To specjalna maszyna domowego użytku, która pozwala na ręczne wykańczanie drewnianych powierzchni poprzez struganie, a więc frezowanie i zaokrąglanie krawędzi. Jest też sposobem na nadmiar okleiny. Strugarka ręczna jest mobilna, dość poręczna i nie tak ciężka jak pozostałe rodzaje strugarek. Jako jedyna nadaje się do małych elementów, które można dokładnie ręcznie wykonywać. Co ważne, strugarka nie może być zbyt lekka, gdyż nie będzie się dobrze prowadziła po materiale, ale i zbyt ciężka, gdyż nie będziemy w stanie nią pracować.

Zwróć uwagę na drewno

Kupując strugarkę ręczną do obrzeży czy na nadmiar okleiny nie zawsze wiemy z jakim drewnem przyjdzie nam pracować. Jeśli jednak mamy jakieś o tym pojęcie, to możemy spokojnie zdecydować się na wersję konkretniejszą. Nie każda strugarka poradzi sobie z każdym rodzajem drewna, choć ich większość doskonale dopasuje się do rodzaju powierzchni, po której będziemy ją prowadzili. Co ważne, drewno w tym wypadku nie musi być suche, choć czasami niektóre strugi wymagają jego wyschnięcia.

Moc

Aspekt bardzo ważny, gdyż to on warunkuje jak łatwo się obsługuje daną strugarkę oraz co możemy z nią zrobić. Wybierając strugarki ręczne należy zatem przemyśleć czy zależy nam na mocnym silniku i większym ryzyku prowadzenia, ale i skuteczniejszym działaniu czy może jednak na nieco mniejszej mocy, która byłaby jednak podporządkowana lepszemu prowadzeniu i nieco gorszym osiągom odnośnie precyzji.

Głębokość cięcia

Decydując się na strugarkę ręczną do drewna musimy zwrócić uwagę na głębokość cięcia. Co ważne, wiele strugarek dysponuje podobnym rozstawem, jednak zauważalnie mniej mogą mieć strugarki elektryczne. Są to podręczne, małe maszyny, które służą do delikatnego zmieniania wyglądu drewna. Większość strugarek zasilanych sieciowo operuje na głębokości do 3 mm.

Szerokość strugania

Następny parametr, a więc szerokość strugania, jest dość istotny z punktu widzenia obróbki drewna, gdyż pozwala nam na różnorodne ułożenie drewnianych elementów. Popularną szerokością jest przedział między 80 a 90 mm, choć zdarzają się i odstępstwa.

Specjalne dodatki

W niektórych skrawarkach mamy do czynienia z nakładkami z rowkami, które umożliwiają także skrawanie krawędzi i tym samym jej obróbka, która pozwala nam na dokładniejsze przygotowanie materiału. Rowki te zwykle mają kształt litery „V” i nie są na wyposażeniu tańszych maszyn. Ważne, by zwracać uwagę czy strug ma regulowanie głębokości oraz inne, funkcjonalne dodatki.

Jakość noży

Na koniec coś oczywistego, ale trudnego do oceny. Długość życia noży może mieć kolosalne znaczenie dla jakości całego sprzętu, ale nie zawsze jesteśmy w stanie tę długość sprawdzić. Dlatego należy czytać wiele opinii na temat danego producenta i zorientować się czy przewidywana przez nas do kupienia maszyna nie jest wyposażona w szybko niszczące się noże.

Szukając dobrej strugarki ręcznej należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wyposażenie oraz stosunek jakości do ceny. Liczą się także rzecz jasna opinie innych użytkowników, którzy mogą w prosty sposób wskazać plusy i minusy danego modelu. Warto pamiętać, by dobrać odpowiednią dla nas moc i głębokość skrawania oraz poszukać takich produktów, które będą jak najbardziej funkcjonalne.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni