Udostępnij
Skomentuj

Szafa czy komoda dla dziecka? Co lepsze do pokoju dziecięcego?

Meble w pokoju dziecięcym muszą pomieścić dużą ilość zabawek, a także ubrania i akcesoria dla malucha. Co lepsze do pokoju dziecięcego – szafa czy komoda dla dziecka?

Rodzice urządzający pokój dla dziecka stają przed wieloma mniej lub bardziej trudnymi decyzjami. Pokój malucha powinien być urządzony zgodnie z jego upodobaniami, a do tego musi być bezpieczny i funkcjonalny. Dzieci mają spore ilości zabawek, które trzeba pomieścić w pokoju. Do tego dochodzą jeszcze ubranka, buty i inne akcesoria. Najczęściej wybieranymi meblami do przechowywania w przypadku pokoi dziecięcych są szafy i komody. Które z tych rozwiązań jest lepsze? Jaką szafę dla dziecka wybrać?

Jaka szafa dla dziecka?

Czym powinna charakteryzować się szafa do pokoju dziecięcego? Przede wszystkim musi być funkcjonalna – najlepiej sprawdzą się tutaj meble z drążkami, szufladami, a także z półkami o różnych wysokościach i niestandardowych kształtach. Drugą cechą, którą powinna wyróżniać się szafa dla dziecka, jest bezpieczeństwo. Mebel musi być wykonany z atestowanych materiałów – dotyczy to zarówno płyt meblowych, jak i farby, którą są one pokryte. Szafa dla dziecka z półkami powinna mieć odpowiednią wysokość, tak aby dziecko mogło dosięgnąć do każdej przegrody. Zbyt wysoko zamontowane półki mogą zniechęcić malucha do sprzątania po skończonej zabawie albo co gorsze – sprawią, że dziecko zacznie się wspinać po meblu.

Wybierając meble do pokoju dziecięcego, należy kierować się ich designem. Gdy dziecko jest na tyle duże, że samo może określić, jakie szafy podobają mu się najbardziej, warto wziąć pod uwagę jego sugestie. Wśród najczęściej wybieranych rozwiązań znajduje się szafa dla dziecka biała, która jest na tyle uniwersalnym meblem, że można ją dostosować do upodobań każdego malucha. W jaki sposób to zrobić? Fronty białej szafy łatwo i szybko można ozdobić naklejkami z motywem ulubionej bajki malucha albo za pomocą własnoręcznie wykonanych dekoracji. Ciekawym pomysłem jest również pomalowanie drzwi szafy farbą tablicową, na której dziecko będzie mogło swobodnie pisać i rysować kredą.

Jaka komoda dla dziecka?

Komoda dla dziecka, podobnie jak i szafa, powinna być praktyczna. Co to oznacza? Przede wszystkim musi pomieścić ubranka oraz zabawki w najróżniejszych kształtach. Dobrze więc, jeśli mebel posiada nie tylko półki – najlepiej z możliwością zmiany ich wysokości, ale również pojemne i głębokie szuflady. Komoda dla dziecka na zabawki musi posiadać wygodne uchwyty i lekkie szuflady, a także wyróżniać się solidną konstrukcją. Idealnym rozwiązaniem są lekko zaokrąglone kanty, które zapewnią bezpieczeństwo podczas korzystania z mebla.

Komody do pokoju dziecięcego dostępne są w różnych wariantach. Do najpopularniejszych rozwiązań można zaliczyć:

 • komodę dla dziecka białą – uniwersalne rozwiązanie, które łatwo można przerobić w mebel odpowiadający gustom malucha. Tak samo, jak w przypadku szafy wystarczy użyć naklejek z ulubionym motywem dziecka. Warto wybierać naklejki, które łatwo można usunąć po pewnym czasie. Gdy dziecko będzie starsze i zmienią się jego gusta, mebel nadal pozostanie użyteczny
 • komodę w kształcie domku – idealnie pasuje do pokoju dziewczynki. Tego typu meble utrzymane są zazwyczaj w jasnych, pastelowych kolorach i świetnie wpisują się w aranżacje dziecięcych pokoi
 • komodę dla niemowlaka z przewijakiem – praktyczne rozwiązanie 2w1, które nie zajmuje wiele miejsca. Przewijak pozwala bezpiecznie przebrać dziecko, a szuflady, w których znajdują się akcesoria do pielęgnacji, sprawiają, że wszystko jest zawsze pod ręką. Komody z przewijakiem umożliwiają jego demontaż, gdy jest już niepotrzebny. Dzięki temu z funkcjonalnego mebla dla niemowlaka, otrzymuje się praktyczną komodę dla kilkulatka

Szafa czy komoda dla dziecka – co lepsze?

Jaki mebel sprawdzi się najlepiej w pokoju dziecka? Co będzie bardziej praktyczne – szafa czy komoda dla niemowlaka? Poniżej zestawienie najważniejszych cech obu rozwiązań.

Szafa dla dziecka

 • pomieści zarówno ubrania, zabawki, jak i inne akcesoria
 • zajmuje więcej miejsca w pokoju niż komoda
 • często wymaga użycia dodatkowych wieszaków i organizerów
 • łatwa w dostosowaniu do upodobań dziecka
 • funkcjonalna i praktyczna
 • szafy w uniwersalnych kolorach i wzorach można wykorzystać w przyszłości

Komoda dla dziecka

 • zajmuje mniej miejsca w dziecięcym pokoju
 • mieści mniej ubranek i zabawek
 • dostępna w różnych konfiguracjach – z półkami i szufladami
 • dziecięce komody wyposażone są często w przewijak
 • może być w przyszłości wykorzystana w pokoju nastolatka

Komody do pokoju dziecięcego są lepszym rozwiązaniem, gdy dziecko jest jeszcze małe i nie ma wielu zabawek oraz ubrań. Tego typu meble sprawdzą się w przypadku niemowlaków, szczególnie modele z przewijakiem. W szufladach można schować zarówno ubranka dziecięce, jak i akcesoria potrzebne do pielęgnacji. Gdy dziecko nieco podrośnie, warto wyposażyć jego pokój w funkcjonalną szafę, w której będzie można schować zabawki oraz większe ubrania. Komodę można wykorzystać do przechowywania skarpetek, pieluszek, rękawiczek, czapek i innych drobnych elementów garderoby dziecięcej.

Czym kierować się podczas zakupu szafy i komody dla dziecka?

Niezależnie od tego, czy zamierza się kupić szafę czy komodę dla dziecka, należy kierować się takimi samymi kryteriami, do których należą:
 1. Materiał, z jakiego wykonany jest mebel – jak zostało wspomniane wyżej, meble do pokoju dziecięcego powinny być wyprodukowane z atestowanych materiałów. Farba użyta do pomalowania szafy czy komody dla dziecka musi być ekologiczną substancją, która nie wywoła u niego alergii. Powinna być też odporna na uszkodzenia – gryzienie, drapanie itd. Większość mebli dziecięcych wykonana jest z drewna, płyt MDF, tworzyw sztucznych lub elementów metalowych.
 2. Solidność, jakość wykonania i bezpieczeństwo – składa się na to wiele elementów – przede wszystkim materiał, z jakiego wykonane są meble oraz sposób ich wykonania. Powierzchnia szafy i komody dziecięcej musi być gładka, a rogi i kanty powinny być zaokrąglone, aby dziecko się na nich nie skaleczyło. Meble muszą być stabilne, nie mogą się chwiać i przewracać po wyjęciu półek i szuflad.
 3. Design – jeden z podstawowych elementów, jakimi kieruje się podczas zakupu mebli. Odgrywa on ważną, ale nie najważniejszą rolę. W tej kwestii należy wziąć pod uwagę sugestie dziecka, jeśli jest ono na tyle duże, aby mogło wyrazić swoje zdanie. Trudniejszy wybór stoi przed rodzicami niemowlaków. W tym przypadku warto zdecydować się na uniwersalne rozwiązania – jednokolorowe fronty, które w przyszłości będzie można udekorować według wskazówek dziecka.
 4. Funkcjonalność – czyli możliwość pomieszczenia różnego rodzaju zabawek, ubranek i akcesoriów. W tym elemencie należy zwrócić uwagę na wielkość mebla oraz ilość szuflad, półek i drążków, a także takie dodatki jak przewijak.
 5. Cena – szafy i komody dla dzieci produkowane są z atestowanych materiałów oraz posiadają dodatkowe funkcjonalności, np. przewijak, dlatego ich cena jest często większa niż mebli dla dorosłych. Kupując meble dziecięce, warto wybierać uniwersalne rozwiązania, które będzie można użytkować przez wiele lat.
 6. Zastanawiając się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem jest szafa czy komoda dla dziecka, należy wziąć pod uwagę wiek pociechy, wielkość pokoju dziecięcego, rozmiar mebla, a także ilość zabawek i ubranek, jaką dysponuje dziecko. Nierzadko okaże się, że potrzebna jest zarówno szafa, jak i komoda.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)