Udostępnij
Skomentuj

Szafka górna – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Szafki górne wiszące są szczególnie przydatne w małych łazienkach, gdzie dostępnej przestrzeni jest stosunkowo niewiele, a chcielibyśmy przechowywać w niej środki czystości, kosmetyki czy lekarstwa. Taki mebel sprawi, że niezbędne przedmioty będziemy mieli pod ręką bez utraty komfortu poruszania się po pomieszczeniu.

Szafki górne – jakie najlepsze?

Szafki wiszące najczęściej umieszcza się nad umywalkami z kilku powodów. Ściana nad armaturą sanitarną najczęściej i tak jest niemożliwa do jakiegokolwiek innego zagospodarowania. Poza tym wszystko, co umieścimy w takim meblu, będzie dostępne pod ręką w trakcie wykonywania czynności kosmetycznych. Dostęp do niej powinien być łatwy dla osoby dorosłej, dlatego uchwyty do otwarcia powinny znajdować się na wysokości około 150-170 centymetrów nad ziemią. Szerokość powinna być uzależniona od szerokości samej umywalki lub szafki dolnej. Najpopularniejsze są szafki wiszące do łazienki 50 cm lub 80 cm, jeśli jednak decydujemy się na taki mebel w sporym pomieszczeniu, gdzie dolny blat jest większy, możemy nawet wybrać produkt o szerokości 120 cm. Co do zasady boki szafki wiszącej do łazienki powinny kończyć się maksymalnie z krawędzią szafki pod umywalkę nablatową. Jeśli w domu znajdują się małe dzieci, konieczne jest wprowadzenie dodatkowych metod zabezpieczeń, by najmłodsi nie mieli dostępu do lekarstw lub niebezpiecznych środków czystości. Szafki wiszące, z których mają korzystać też dzieci, powinny być częściowo zamykane na klucz. Przydatne mogą okazać się także modele z szufladami, do których włożymy nasze drobiazgi.

Szafka wisząca a lustro

Przestrzeń nad umywalką bardzo często zajmowana jest przez lustro – stąd i brak szafki wiszącej w wielu łazienkach. Nie ma natomiast problemu, by połączyć ze sobą te dwa elementy. Szafka górna z lustrem to bardzo popularny wybór w przypadku niewielkich pomieszczeń. By uzyskać niczym niezakłóconą powierzchnię zwierciadła stosuje się modele bez uchwytów z pojedynczym skrzydłem. Modne jest również montowanie wąskiego mebla nad umywalką obok lustra łazienkowego albo nawet obudowywanie go. Uzyskiwana w ten sposób asymetria dobrze wygląda w przypadku wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych. Korzystając z zalet tego typu aranżacji, możemy pozwolić sobie na szafkę łazienkową górną wiszącą bez lustra, natomiast z szybą lub w ogóle bez frontów. Takie modele znajdziemy w ofercie firmy:

  • Forte,
  • Comad,
  • Villeroy&Boch,
  • Heritage.

Szafki górne do każdej aranżacji

Możemy szukać produktów wykonanych z drewna lub metalu, pamiętajmy jednak, by te pierwsze były dobrze zaimpregnowane. Wilgoć bardzo szybko potrafi zniszczyć każdy mebel. Dobre cechy posiadają drzewa tropikalne, dla których wilgotny i ciepły klimat jest naturalny. Szafka wisząca do łazienki z wenge lub tekanu z pewnością dłużej zachowa swój wygląd. Ten materiał także ożywi i ociepli wnętrze. Sprawdzi się przy aranżacjach klastycznych i retro. Do wnętrza w stylu nowoczesnym dobrze będzie wyglądać szafka wisząca biała z lustrem bez drzwi. Ciekawy charakter będzie miał mebel z żaluzją. Stylizacje industrialne lubią z kolei metal, taki jak stal nierdzewna, dzięki któremu produkt wytrzyma bez skazy przez długie lata.Nie możemy także zapominać o najważniejszej cesze szafek wiszących – powinny stylem i kolorem nawiązywać do pozostałego umeblowania. Jeśli więc u wybranego przez nas producenta dostępne są całe zestawy – nie wahajmy się ich sprawdzić. Mając nietypową szafkę dolną, możemy być zmuszeni nawet do zlecenia wykonania górnej wersji na zamówienie.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)