Udostępnij
Skomentuj

Szafka łazienkowa z blatem – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Meble łazienkowe codziennie mają kontakt z wilgocią czy gwałtownymi zmianami temperatury. By służyły nam przez lata, musimy szczególną uwagę zwrócić na materiał, z których je wykonano, metody impregnacji, a także posiada funkcjonalności. Szafka łazienkowa z blatem może mieć ich bardzo wiele. Sprawdzamy, jaka byłaby najlepsza do konkretnych zastosowań.

Szafka łazienkowa z blatem - jakiego drewna szukać?

Szafka łazienkowa z blatem musi być odporna przede wszystkim na działanie wody. Dlatego najlepiej jest zdecydować się na mebel wykonany z impregnowanego drewna egzotycznego. Nasze rodzime drzewa niezbyt nadają się do warunków panujących w łazience. Lepiej sprawdzą się:

  • teak,
  • jatoba,
  • merbau,
  • iroko,
  • badi.

W naturze występują w warunkach bardzo zbliżonych do tych panujących w naszych łazienkach – ich drewno jest więc do nich stworzone. Nasze buki i dęby, choć mogą zostać bardzo dobrze zaimpregnowane, to nie dają gwarancji, że po jakimś czasie nie zaczną puchnąć od nadmiaru wody. Zwróćmy uwagę na tzw. współczynnik skurczu, który mówi nam o tym, jak bardzo drewno może się odkształcić. Im mniej, tym lepiej. Wskazane wyżej drzewa posiadają ten współczynnik poniżej 9,5%. Bardzo popularne u producentów mebli łazienkowych buk czy dąb mają nawet 18%. Szafka łazienkowa z blatem drewnianym zawsze będzie wymagała wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ale nie warto na nich oszczędzać. Jeśli planujemy mebel umieścić pod umywalkę, nie unikniemy wilgoci i kapiących przypadkiem kropel wody – szczególnie jeśli armatura nie jest dopasowana, a szafka wyposażona jest w długi blat.

Nie tylko drewno

Drewno jest bardzo popularnym materiałem – ożywia i ociepla surowe wnętrza. W łazience jednak warto zastanowić się nad użyciem innych surowców, których nie zniszczy kontakt z wodą. Bardzo ciekawym rozwiązaniem może być szafka łazienkowa z blatem kamiennym lub marmurowym. Nowocześniejsze są te wykonane z konglomeratu, czyli zmielonego kamienia połączonego z żywicą poliestrową. Są o wiele trwalsze od drewna, choć także dobrze jest je zaimpregnować. Niestety, szafka z tego typu blatem będzie bardzo ciężka, stąd nie znajdziemy modeli wiszących. Świetnie nadadzą się jednak pod bardzo ciężkie umywalki nablatowe. Jeśli zależy nam na lżejszych meblach, warto zapoznać się z ofertami szafek pokrytych włóknem szklanym.

Zastosowanie szafek łazienkowych

Szafki łazienkowe z blatem i umywalką mogą mieć więcej funkcjonalności. Jeśli zdecydujemy się na odrobinę większy mebel, bez problemu możemy ukryć w niej... pralkę. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które znajduje coraz większą liczbę zwolenników. Mamy dwie możliwe drogi – całkowite schowanie urządzenia w zamkniętej szafce albo zwykłe wstawienie go pod wysunięty odcinek blatu. Dzięki temu zyskamy dodatkowe miejsce na przechowywanie kosmetyków, które powinny być pod ręką czy dekoracji łazienkowych. Z pewnością może się też przydać do stawiania kosza na pranie czy przy wyciąganiu z pralki bielizny. Taka szafka łazienkowa z dużym blatem najczęściej ma szerokość 100 lub 120 centymetrów, a nawet większą. Takie rozwiązanie sprawdzi się do niewielkich łazienek, w których chcemy ukryć sprzęty codziennego użytku.

Aranżacja wnętrza łazienkowego

Pod uwagę trzeba wziąć także aspekty stylistyczne i kolorystyczne danych szafek łazienkowych. Wybierając drewno, najrozsądniejsze jest pozostawienie oryginalnej kolorystyki mebla, a więc całą resztę wyposażenia trzeba dobrać drewnianą, a sama aranżacja powinna skupiać się na tych elementach. Drzewo będzie doskonałe do ciepłych wnętrz, stylizowanych na klasyczne lub retro. Marmurowe blaty mogą mieć wiele kolorów i stanowić niezwykłą dekorację samą w sobie, choć wnętrze z nimi będzie chłodne. Z kolei konglomerat czy włókno szklane dają nam całkowitą dowolność, jeśli chodzi o kolor, połysk czy chropowatość szafki. Bez problemu możemy zaaranżować nawet najbardziej barwne i ciekawe wnętrze.

Szafka łazienkowa powinna zostać wybrana według jasnych kryteriów i wymagań – zarówno funkcjonalnych, jak i niefunkcjonalnych. Pamiętajmy, że nie warto oszczędzać, jeśli zależy nam na wyposażeniu, które przetrwa kolejnych kilkanaście lat. Sprawdzajmy wszystkie możliwości i pytajmy o szczegóły każdego modelu – także te techniczne.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)