Udostępnij
Skomentuj

Szafka łazienkowa z umywalką – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Szafka łazienkowa jest ważnym elementem umeblowania. Pozwala zagospodarować miejsce pod umywalką, nadać wnętrzu charakteru i ukryć niezbyt pożądane elementy białego montażu. Do wyboru mamy wiele rodzajów i modeli – nie tylko wśród mebli łazienkowych.

Najważniejszy jest materiał wykonania

Najważniejszym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę, jest trwałość szafki i materiał, z którego ją wykonano. Zwykłe płyty pilśniowe niestety należy odrzucić w pierwszej kolejności. Po krótkim czasie zaczną chłonąć wodę jak gąbka, co spowoduje bardzo szybkie zniszczenia. Nawet jeśli odpowiednio je polakierujemy, wystarczy niewielka rysa. Warto wybrać meble z:

  • płyt MDF,
  • płyt meblowych HDF,
  • drewna, takiego jak: teak, cedr, iroko,
  • metalu,
  • tworzyw sztucznych.

Wybierając jakiekolwiek rodzaje drewna, zawsze upewnijmy się u producenta, czy będą one odpowiednie do umiejscowienia w łazience.

Rozmiar ma znaczenie

Szafka łazienkowa z umywalką może mieć wiele rozmiarów – od tych najmniejszych o szerokości 60 cm do tych największych 120 cm. Wielkość w dużej mierze powinna zależeć od metrażu i kształtu łazienki, ale także od samej umywalki. Dobrze by taka szafka nie zajmowała zbyt znacznej powierzchni pomieszczenia. Pod uwagę trzeba także wziąć nasze wymagania i funkcjonalności, jakich oczekujemy. Osoby, które lubią mieć wszystko pod ręką, powinny wybrać szafkę o kilkanaście centymetrów szerszą z każdej strony niż umywalka. Do wnętrz minimalistycznych sprawdzą się z kolei niewielkie modele wiszące.

Szafki łazienkowe dopasowane

Wiedząc, jaki materiał i rozmiar szafki łazienkowej nas interesuje, możemy przystąpić do wyboru konkretnej konstrukcji mebla. Bardzo popularne są modele dopasowane do umywalki. Zarówno szafka, jak i armatura pochodzą od jednego producenta, co daje gwarancję dobrego wyprofilowania i dopasowania, łatwego montażu i dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią w newralgicznych miejscach. Taka szafka łazienkowa z umywalką i baterią z pewnością zaoszczędzi nasz czas, a jej cena jest często niższa niż w przypadku kupowania dwóch osobnych elementów. Firma Deftrans oferuje swoje produkty już od 300 złotych. Ciekawe propozycje można znaleźć także w ofercie Cersanitu i Antado – dostępne są także szafki łazienkowe z umywalką wiszące. Takie rozwiązanie ułatwi nam sprzątanie pomieszczenia i zapewni więcej miejsca dla nóg w trakcie zabiegów kosmetycznych.

Szafka łazienkowa z umywalką nablatową

Coraz popularniejsze stają się umywalki nablatowe, których komora znajduje się w całości nad blatem, a w szafce znajduje się dopiero sam syfon. Takie rozwiązanie umożliwia połączenie nieco większej szafki łazienkowej z mniejszą umywalką. Do armatury o szerokości 70 centymetrów, możemy wybrać bez obaw blat o szerokości nawet 100 cm. Dodatkowe miejsce posłuży do odstawiania kosmetyków czy elementów dekoracyjnych. Takie rozwiązanie jest najlepsze do przestronnych wnętrz. Kompletując taki zestaw samemu, trzeba zwrócić uwagę na wagę umywalki. Zbyt ciężkie materiały, takie jak kamień, mogą po pewnym czasie uszkodzić mebel. Nie zapominajmy o sytuacjach, w których napełniamy zbiornik wodą. Szafka musi wytrzymać ciężar nie tylko armatury, ale także nalanej do niej cieczy.

Szafka umywalkowa nie tylko u producenta mebli łazienkowych

Wybierając idealny mebel, nie jesteśmy ograniczeni tylko do producentów mebli łazienkowych. Możemy zdecydować się na dowolną szafkę, o ile spełnia wymagania dotyczące użytego materiału i odpowiedniej impregnacji. Trzeba być jednak świadomym, że dostosowanie szafki zajmie czas i konieczna będzie wizyta u stolarza. Często jest to jednak jedyne rozwiązanie, jeśli chcemy otrzymać szafkę łazienkową z dwoma umywalkami, w odpowiedniej stylizacji. To, jaki kolor będzie pasował do naszego wnętrza, też ma duży wpływ na końcowy wybór. Standardowe modele oferowane są w bieli, czerni lub brązie. Chcąc posiadać w łazience nietypowy mebel, konieczne może okazać się poszukanie produktu w innych sklepach, a nawet wykonanie go na zamówienie.

Wybór odpowiednich mebli łazienkowych nie jest proste. Pod uwagę trzeba wziąć o wiele więcej czynników niż tylko estetyczny wygląd. Jeśli jednak poświęcimy aranżacji dużo czasu i uwagi, zyskamy szafkę łazienkową z umywalką, która będzie nam służyć przez wiele lat i zachwycać swoim wyglądem.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)