Udostępnij
Skomentuj

Szafka łazienkowa z umywalką nablatową – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Kupno szafki łazienkowej z umywalką zaoszczędza nam wiele czasu i pracy. Nie musimy samodzielnie dostosowywać do siebie mebla i ceramiki sanitarnej. Wystarczy dokonać zakupu i zamontować interesujący nas model w łazience. Zanim jednak pójdziemy do sklepu, koniecznie musimy zastanowić się, czego oczekujemy od tego produktu i jakie wymagania musi spełnić, by dobrze sprawować się w naszym wnętrzu.

Zagospodarowanie przestrzeni

Gotowe modele oferują zarówno montaż umywalki podblatowej, nablatowej, jak i wpuszczanej. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny produkt, warto ocenić ilość dostępnego miejsca w łazience. Trzeba być świadomym, że szafki łazienkowe pod umywalkę, która znajduje się na niej i posiada blat z reguły zajmuje o wiele więcej przestrzeni niż standardowe produkty podblatowe. Do niewielkich wnętrz lepiej jest wybrać meble o szerokości 30 cm, 40 cm lub 50 cm. Dzięki temu unikniemy efektu „zagracenia” łazienki i będziemy mieli swobodę ruchów. Takie kryterium bardzo często już na samym początku sprawia, że musimy odrzucić niektóre modele. Kolejnym aspektem jest to, czy szafka łazienkowa pod umywalkę ma być stojąca, czy wisząca. Obie wersje mają swoje zalety – stojące pozwalają na schowanie większej ilości przedmiotów, takich jak kosz na pranie, środki czystości czy kosmetyki. Szafki podwieszane z kolei ułatwiają sprzątanie, bo dają pełen dostęp do podłogi pod meblem. Mamy też więcej miejsca dla stóp podczas wykonywania czynności kosmetycznych przed lustrem. Niektórzy producenci oferują również wersje narożne stojące, które dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach małych, o nietypowych kształtach. Kąty w łazience są z reguły niezagospodarowane, co negatywnie może wpływać na swobodę ruchów w niewielkich wnętrzach.

Szafka łazienkowa z umywalką – na jakie funkcjonalności zwrócić uwagę?

By móc w pełni wykorzystać szafkę łazienkową, należy zastanowić się, jakie rzeczy i w jaki sposób chcemy w niej – lub na niej – przechowywać. Jeśli lubimy mieć wszystko pod ręką albo urozmaicić wystrój o dodatkowe elementy dekoracyjne, warto zastanowić się nad modelem z dużym blatem. To doskonałe miejsce na trzymanie kubków ze szczoteczkami do zębów, podstawowych kosmetyków do ciała czy świec zapachowych, o ile lubimy brać długie kąpiele. Innym rozwiązaniem jest mebel z szufladami, do których włożymy niewielkie przedmioty, które chcemy, by były w pobliżu. Możemy także jeszcze bardziej ułatwić sobie życie i zakupić szafkę łazienką z lustrem i umywalką. Taki komplet tworzy jedną całość – jest dobrze dopasowany stylem i nie wymaga od nas dodatkowego wiercenia w ścianach ani klejenia zwierciadła. Niektóre modele oferują nawet oświetlenie za pomocą wbudowanych diod LED. Inni producenci oferują cały zestaw, który jest całkowicie niezależny od siebie, dzięki czemu możemy swobodnie manipulować chociażby wysokością powieszenia lustra. Takie szafki lustrzane wiszące z oświetleniem znajdziemy u Elity – model Kwadro White. Jeśli chodzi o cenę takiego kompletu, to trzeba za niego zapłacić około tysiąca złotych. Wydaje się to sporym wydatkiem, ale kupując całość, wychodzi o wiele taniej, niż jeśli chcielibyśmy samodzielnie kompletować wszystkie elementy.

Klasycznie czy nowocześnie?

Nasze szafki łazienkowe z umywalką powinny odzwierciedlać styl aranżacji wybrany dla naszego wnętrza. Do stylizacji klasycznych dobrze będą wyglądać meble wykonane z drewna lub drewnopodobne, w których zachowano naturalną barwę. Strzeżmy się jednak ciemnych kolorów, jeśli nasza łazienka jest niewielkich rozmiarów. Zasada jest dość prosta – im mniejsze pomieszczenie, tym jaśniejszych barw musimy użyć, a dodatkowo warto je wzbogacić o dużo luster. Szafki łazienkowe z jasnego drewna również całkiem dobrze mogą oddać styl klasyczny, a złote dodatki w postaci uchwytów dodadzą wnętrzu uroku. Aranżacje nowoczesne z kolei lubią nieco inny design. Sprawdzą się tu szafki łazienkowe szare lub białe i lakierowane, nieco surowe nawet. Pamiętajmy, że najważniejszy jest minimalizm. Trzeba więc zrezygnować ze zbędnych dekoracji, a wszystkie przedmioty trzymać po szufladach. W wystrojach glamour możemy pozwolić sobie na większy przepych i użycie kolorów: czerwonego czy grafitowego. Ciekawie prezentuje się model Decora marki Aquaform, naturalnie z umywalką nablatową.

Szafki łazienkowe z umywalką to propozycja dla osób, które chcą w prosty i szybki sposób wyposażyć łazienkę. To wcale nie znaczy, że nasze wnętrze nie może być efektowne i ciekawe. Nie można także zapominać o bardzo ważnym aspekcie – komplet mebla i umywalki sprawia, że oba te elementy doskonale do siebie pasują. Nie ma żadnych szczelin, przez które może przedostawać się woda czy wilgoć. To daje nam dodatkową gwarancję, że szafki przetrwają długie lata i nie ulegną samoistnej degradacji – co często ma miejsce w tak niesprzyjających warunkach.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)