Udostępnij
Skomentuj

Szafka pod zabudowę piekarnika - jaką wybrać? Która najlepsza?

Kuchnia to centrum życia domu i mieszkania. To tu bije serce domowego ogniska, a także to tu zazwyczaj toczą się najciekawsze rozmowy zarówno podczas codziennych spotkań z rodziną, jak i w czasie większych i mniejszych spotkań w poszerzonym gronie. Dobrze jest więc dobrze zaaranżować każdą kuchenną przestrzeń, w tym meble, które zabudowują kuchenne sprzęty – jak piekarnik, kuchenka, lodówka czy zmywarka.

Sprzęty do zabudowy – czy zabudowa do sprzętu?

Pytanie to wydaje się niebezzasadne, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że nasza kuchnia ma być w pełni komfortowa i funkcjonalna. To, jaka szafka pod zabudowę piekarnika jest najlepsza, zależy w istocie od wielu czynników. Po pierwsze trzeba pamiętać, że kluczowe jest to, jakie wymiary ma szafka pod zabudowę piekarnika. Oczywiście idealne są takie, które są odpowiednie do naszego sprzętu. Większość z nich ma standardowe wymiary, ale dobrze jest to sprawdzić wcześniej.

Oczywiście zazwyczaj nie wybieramy wyłącznie zabudowy jednego urządzenia, najczęściej poszukiwana jest szafka pod zabudowę piekarnika i płyty gazowej, a nawet szafka pod zabudowę piekarnika i mikrofali. Najlepiej wszystko wcześniej zaplanować i zaprojektować, a następnie dobierać meble i sprzęty kuchenne.

Szafka pod zabudowę piekarnika – na co zwracać uwagę?

Jeśli chodzi o ten kuchenny mebel, to jest dostępnych na rynku sporo kombinacji. Trzeba jednak zwracać uwagę na następujące aspekty:

 • przed zakupem trzeba wszystko dokładnie wymierzyć – zarówno przestrzeń, jaką chcemy poświęcić na szafkę, jak kupiony sprzęt – piekarnik, mikrofalę, płytę kuchenną. To pozwoli uniknąć późniejszych rozczarowań.
 • kuchnię remontujemy na lata, warto więc wybrać trwałe i bezpieczne materiały. Meble kuchenne narażone są na wiele czynników, którym zwykłe meble pokojowe nie są poddawane – np. przy okazji gotowania często rozsypujemy i rozlewamy różne substancje;
 • możemy kupować całe zestawy do zabudowy kuchni, albo pojedyncze meble. Wszystko zależy od naszej koncepcji aranżacyjnej. Możemy wybierać spośród wielu kolorów i materiałów.

Zalety i wady zabudowanych szafkami piekarników

ZALETY

 • Zaletą zabudowanych sprzętów w kuchni jest też optyczne powiększanie kuchni oraz wrażenie dużej schludności i sterylności.
 • Zabudowane sprzęty w kuchni to też wrażenie elegancji i stylu – to rozwiązanie niezwykle nowoczesne.
 • Zabudowany sprzęt to również łatwiejsze sprzątanie – wszelkiego rodzaju okruchy nie wpadają przez szczeliny do wewnątrz.
 • Do zalet dodać należy też bezpieczeństwo – możemy umieścić piekarnik wyżej i zabezpieczyć go przed ciekawskimi maluchami.
 • Także dorosłym łatwiej obsługiwać to urządzenie, jeśli jest na odpowiedniej wysokości. Łatwiej też obserwować rezultat pieczenia, gdy urządzenie umieszczone jest wyżej.

WADY

 • Minusem tego typu rozwiązań może być cena – zabudowane sprzęty są zazwyczaj droższą opcją.
 • Niektórzy narzekają również na to, że trudniej coś w kuchni zmienić, jeśli zdecydujemy się na opcję zabudowaną.
 • Koszty napraw lub ponownej instalacji również mogą być wyższe niż w przypadku wolnostojących sprzętów.

Szafka pod zabudowę piekarnika - rodzaje

Istnieje wiele wariantów mebli kuchennych. Jeśli chodzi o zabudowę piekarnika, najpopularniejszym rozwiązaniem jest niska szafka, w której umieszczamy piekarnik, a powyżej niego umieszczamy płytę kuchenną – elektryczną, gazową i inne. Na rynku dostępna jest jednak także szafka pod zabudowę piekarnika wysoka, która występuje w wielu wariantach.

To ostatnie rozwiązanie zyskuje coraz większą ilość zwolenników. W momencie, kiedy piekarnik nie musi być połączony z kuchenką, zyskujemy wiele dodatkowych możliwości aranżacyjnych i funkcjonalnych. Piekarnik umieszczony wyżej może być na przykład rozwiązaniem bezpieczniejszym. Maluchom trudniej sięgnąć do rozgrzanego piekarnika, a my mamy otwór piekarnika na bardziej poręcznej wysokości – łatwiej nam wkładać i wykładać potrawy i uniknąć nieprzyjemnych i bolesnych oparzeń.

Niższa szafka pod zabudowę piekarnika ma również swoje zalety. Wyższe półki można wykorzystać do przechowywania niezbędnych w kuchni przedmiotów i produktów. Umieszczenie piekarnika niżej może pomóc w oszczędności przestrzeni.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)