Udostępnij
Skomentuj

Szafy z siedziskiem – jakie wybrać? Które będą najlepsze?

Szafa z siedziskiem doskonale prezentuje się w przedpokoju, ułatwia zakładanie i zdejmowanie butów, z powodzeniem zastąpi również szafkę na buty, wygodny puf oraz mebel do przechowywania ubrań.

Szafa to jeden z podstawowych elementów wyposażenia przedpokoju. Trudno wyobrazić sobie, aby w funkcjonalnym korytarzu miało zabraknąć mebla do przechowywania odzieży wierzchniej oraz innych elementów garderoby, potrzebnych przy wyjściu z domu podczas chłodnych i deszczowych dni. Szafy do przedpokoju mogą mieć charakter mebli wolnostojących lub do zabudowy, często uzupełniane są również o dodatkowe funkcjonalności. Szafa z lustrem, szafa z siedziskiem – to tylko dwie spośród wielu dostępnych w sprzedaży propozycji. Czy warto wstawić do przedpokoju szafę z siedziskiem? Czym kierować się podczas jej zakupu?

Szafa z siedziskiem – czy warto?

Znajdujące się w przedpokoju szafy, pozwalają utrzymać porządek w pomieszczeniu, są też atrakcyjnym elementem wyposażenia. Większość korytarzy to mało ustawne miejsca, w których zastosować należy sprytne i niesztampowe rozwiązania. Funkcje stojaka na ubrania wierzchnie, komody, a także pufu do zakładania i zdejmowania butów może pełnić jeden praktyczny mebel, a mianowicie szafa z siedziskiem. W niewielkich korytarzach najlepiej sprawdzi się wysoki i wąski mebel, w nieco przestronniejszych wnętrzach zastosować można szafę kilkudrzwiową.

Czy warto wstawić do swojego przedpokoju szafę z siedziskiem? Jakie cechy łączą w sobie tego typu rozwiązania?

Zalety i wady szaf z siedziskiem

ZALETY

 • dostępne w różnych wielkościach, kolorach oraz stylistyce,
 • wykonane z drewna lub płyt drewnopodobnych są wytrzymałe i solidne,
 • z łatwością można dopasować je do stylistyki pomieszczenia,
 • mogą mieć charakter wolnostojący lub do zabudowy,
 • wyposażone w półki, szuflady i lustro z powodzeniem będą pełnić nie tylko funkcję szafy i pufu, ale także komody i szafki na buty.

WADY

 • ich umieszczenie w bardzo małych korytarzach może okazać się niemożliwe,
 • nie każdemu użytkownikowi odpowiada połączenie w jeden mebel szafy oraz pufu.

Jaką szafę z siedziskiem wybrać? Jaki materiał?

Siedzisko w przedpokoju przyda się nie tylko podczas ubierania butów, można na nim również swobodnie położyć torebkę lub reklamówkę, a także usiąść zaraz po wejściu do domu. Szafa z siedziskiem pikowanym będzie pełniła jeszcze jedną, istotną funkcję – dekoracyjną, Przedpokój to część mieszkania, którą goście widzą zaraz po przekroczeniu progu, warto zadbać, aby był wizytówką i godnie reprezentował domowników. Korytarz swoją stylistyką powinien nawiązywać do aranżacji mieszkania, być pewnego rodzaju „przedsmakiem” tego, co goście zobaczą po wejściu do pozostałych pomieszczeń.

Wpływ na wygląd szafy z siedziskiem ma jej kolorystyka, styl, w jakim jest utrzymana, zastosowane rozwiązania oraz materiał użyty do produkcji. Biorąc pod uwagę ostatni z wymienionych elementów, można wyróżnić:

 • szafy z siedziskiem drewniane – wykonuje się je przede wszystkim z różnych gatunków drewna rodzimego – dębu, sosny i buka. Meble dębowe są nieco droższe, wyróżnia je jednak niebanalny wygląd, solidność i wytrzymałość. Najczęściej pozostawione są w naturalnej kolorystyce i jedynie zabezpieczone lakierem. Szafy z siedziskiem wyprodukowane z drewna sosnowego oraz bukowego wykazują właściwości antystatyczne – nie przyciągają drobinek kurzu, przez co osiada na nich mniej zanieczyszczeń. Drewno bukowe oraz sosnowe jest tańsze, nie można odmówić mu jednak wytrzymałości i trwałości;
 • szafy z siedziskiem z płyt drewnopodobnych – materiałem użytym do ich produkcji są najczęściej płyty meblowe MDF – lakierowane, laminowane, fornirowane, malowane akrylem lub foliowane. Ze względu na bogactwo i szeroki zakres stosowanych płyt, szafy z nich wykonane dostępne są w rozmaitych kolorach oraz wzorach. Fronty mogą przypominać fakturą drewno, być jednolite, wykończone na mat lub połysk. Za najtrwalsze uważane są płyty laminowane i to one są jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do produkcji mebli.

Meble do przedpokoju z siedziskiem – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Materiał użyty do produkcji szafy z siedziskiem ma zasadnicze znaczenie dla jej wyglądu oraz trwałości, nie jest jednak jedynym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Czym jeszcze kierować się wybierając rozwiązanie najlepsze do przedpokoju w swoim mieszkaniu?

 1. Wymiary szafy – decydując się na szafę wolnostojącą, należy kierować się jej wymiarami oraz wielkością pomieszczenia. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić wysokość, szerokość oraz głębokość mebla. W niewielkich i wąskich przedpokojach najlepiej zdecydować się na szafę z drzwiami przesuwnymi, które nie wymagają dodatkowego miejsca na otwarcie skrzydeł. Szafa w zabudowie z siedziskiem doskonale sprawdzi się w przedpokojach z wnękami lub schodami – pozwoli w pełni rozgospodarować dostępną przestrzeń, będzie też atrakcyjnie się prezentować.
 2. Wyposażenie – zarówno wewnątrz szafy, jak i na zewnątrz. Komfortowa i praktyczna szafa powinna zawierać nie tylko drążek na ubrania wiszące, ale również półki, niekiedy także szuflady. Wyposażona w dodatkowe miejsce do przechowywania, z powodzeniem zastąpi komodę oraz szafkę na buty. Wyposażenie zewnętrze to przede wszystkim wygodne siedzisko – jedno- lub dwuosobowe oraz duże lustro umożliwiające skontrolowanie stylizacji tuż przed wyjściem z domu. Lustrzane drzwi mają również wpływ na postrzeganie pomieszczenia, które wydaje się optycznie większe.
 3. Pojemność – z jednej strony szafa z siedziskiem nie może przytłoczyć wnętrza, nie powinna zajmować też zbyt wiele miejsca, z drugiej – warto zadbać o to, aby była pojemna i umożliwiała przechowywanie wszystkich potrzebnych akcesoriów oraz ubrań.
 4. Stylistyka – szafa z siedziskiem tapicerowanym skórą doskonale będzie się prezentowała w mieszkaniach nowoczesnych, z kolei siedzisko pokryte pluszem lub welurem idealnie wpisze się we wnętrza glamour. Szafa z siedziskiem styl skandynawski to przede wszystkim białe meble o prostej i ponadczasowej formie, które umieszczone w niewielkim przedpokoju nadadzą mu lekkości i subtelności.
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)