Udostępnij
Skomentuj

Szklany stół rozkładany - jaki wybrać? Który będzie najlepszy?

Wybór rozkładanego stołu ze szklanym blatem może budzić wątpliwości – szkło wydaje nam się kruche i mniej odporne na drobne zniszczenia niż inne materiały.

Zwraca się jednak uwagę na zalety szkła – meble z tego materiału są optycznie lżejsze i nie przytłaczają pomieszczenia, jednocześnie zapewniając odpowiednią wielkość – a na tym właśnie najczęściej zależy użytkownikom rozkładanych mebli. Jak znaleźć złoty środek i wybrać najlepszy rozkładany stół?

Szklany stół – co jest ważne?

Szklany stół musi przede wszystkim pasować do reszty pomieszczenia, zarówno jeśli chodzi o styl, jak i użyteczność. Na co zwracać uwagę, aby wybrać optymalne cechy?

 • Jakość – wbrew temu, co sądzi się o szkle, wykonane z niego meble – o ile są dobrej jakości – nie są niebezpieczne. Większość szklanych rozkładanych stołów wykonana jest ze szkła hartowanego, które bardzo ciężko jest zbić. Warto upewnić się, czy producent gwarantuje jakość wykonania, a szkło na pewno jest hartowane. Dotyczy to także mocowań części rozkładanej – powinny być solidne i opatrzone gwarancją producenta.
 • Przeznaczenie – szklane stoły polecane do są do salonów jako stoliczki kawowe, choć coraz częściej można je spotkać w kuchniach i jadalniach. Jako że zabrudzenia są na nich mocniej widoczne, jest to rozwiązanie dla tych, którzy nie boją się codziennego dbania o mebel bądź korzystają z niego okazjonalnie. Można też minimalizować widoczność zanieczyszczeń, decydując się na szkło z wzorami bądź kolorowe – na przykład czerwone czy mlecznobiałe. Pomocne mogą okazać się też podkładki.
 • Kolor – wybierając stół szklany rozkładany czarny, musimy pamiętać o tym, że na takim meblu, nawet nieużywanym, bardzo szybko widoczny będzie kurz. Warto zastanowić się, czy niewątpliwa efektywność tego rozwiązania warta jest trudów związanych z codziennym ścieraniem. Jeśli jednak używamy niewielkiego stolika na co dzień, nie powinno to być tak dużym problemem. Popularny wybór stanowi ponadto stół szklany rozkładany biały – w tym przypadku kurz nie będzie tak widoczny. Na innych kolorach, takich jak czerwień, błękit czy modne odcienie szarości, zanieczyszczenia również będą nieco mniej widoczne.
 • Cena – ceny rozkładanych stołów szklanych są bardzo zróżnicowane – tak jak wybór modeli. Nie są one jednak droższe niż porządne stoły drewniane.
 • Wielkość – zależy od przeznaczenia stołu. Jeśli to stół jadalny lub gościnny przeznaczony na uroczystości, powinien być większy – minimalna szerokość stołu to 100 cm, długość zależna jest od tego, ile osób chcemy przy nim posadzić. Za standardową wysokość przyjmuje się 75 cm. Jeśli chodzi o stoliczki kawowe, mogą być znacznie niższe i węższe – parametry zależą od naszych preferencji.

Warto wiedzieć

Szklane stoły nie są polecane dla domów z małymi dziećmi – przynajmniej większość modeli. Choć rozbicie stołu przez malucha jest niemal niemożliwe, rogi i kanty takiego mebla często są cienkie bądź ostre – dziecko może zahaczyć o nie główką, robiąc krzywdę sobie albo uszkadzając mebel. Nawet jeśli wybierzemy stół o bezpiecznym kroju, możemy szybko zmęczyć się jego czyszczeniem po małych dzieciach.

Szklany stół rozkładany z krzesłami – na co zwracać uwagę?

 • Kolor – jeśli przy szklanym stole postawimy ciemne, toporne krzesła z nieciekawym obiciem, będą mocno widoczne i mogą zepsuć cały efekt. Zatem do stołów szklanych – tak rozkładanych, jak i tradycyjnych – polecane są krzesła jasne, na przykład białe, beżowe, błękitne.
 • Styl – wybór zależy oczywiście od preferencji, przeznaczenia i stylu całego pomieszczenia, jednak zwykle do stołów szklanych dobiera się krzesła w stylu nowoczesnym, industrialnym lub prostym skandynawskim lub w stonowanej klasyce.
 • Ilość – przyjmuje się, że aby przy stole siedziało się wygodnie, każdy biesiadnik powinien mieć zapewnione przynajmniej około 60 cm szerokości na ręce i 40 cm miejsca przed sobą w głębi stołu. Dobierając krzesła, policzmy zatem, ile możemy ich postawić, aby ze stołu korzystało się wygodnie.

Nowoczesny szklany stół rozkładany – wady i zalety

ZALETY

 • Nietuzinkowy design, nowoczesny wygląd
 • Odpowiedni dla małych pomieszczeń
 • Duży wybór modeli i kolorów
 • Cienki, optyczne lekki blat

WADY

 • Widoczność zabrudzeń i kurzu
 • Zimne szkło jest mniej przyjazne dla skóry niż drewno
 • Niepolecany do domów z małym dzieckiem
 • Po czasie mogą pozostać zarysowania

Stół rozkładany – jak kształt, jaka konstrukcja?

Jeśli wybieramy mebel do małego pomieszczenia, dobrym rozwiązaniem może okazać się stół szklany rozkładany na jednej nodze. Wydaje się optycznie mniejszy, zostawia też więcej przestrzeni na nogi. Dla mniejszych mebli często wybierany jest kształt koła. Jeśli chodzi o rozmiary, popularny jest szklany stół rozkładany 120 cm lub 140 cm, choć wielość dostępnych modeli zostawia w tym polu dość sporą rozpiętość.

Istotny jest też sposób rozkładania – warto go przemyśleć i dopasować do przestrzeni, zanim zdecydujemy się na zakup. Najczęściej spotyka się części wysuwane spod blatu głównego, zaraz po nich plasują się skrzydła otwierane jak książka (motylkowe). Czasem blat dokłada się na środku mebla jako dodatkowy element, nie jest to jednak polecane dla modeli szklanych.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)