Udostępnij
Skomentuj

Szorowarka - co to jest? Jak wybrać? Jaka najlepsza?

Szorowarki to urządzenia, które działają na bardzo prostej zasadzie. Ich konstrukcja w ogólnym zarysie też nie jest skomplikowana, ale ponieważ producentów jest wielu, a każdy chce się czymś wyróżnić, to rynek szorowarek wymaga naprawdę dobrego rekonesansu, zanim podejmie się decyzję o zakupie.

Jak działa szorowarka?

Tutaj możliwości jest kilka. Szorowarki można podzielić na ręczne i samojezdne. W pierwszym przypadku są to wyłącznie maszyny elektryczne, natomiast modele samojezdne mogą mieć zasilanie elektryczne lub spalinowe. Ogólna zasada jednak jest w każdym przypadku taka sama. Częścią roboczą urządzenia jest jedna lub kilka głowic szorujących, które można wyposażyć w szczotki z różnych materiałów. Są one napędzane przez układ napędowy urządzenia i wirują ze stosunkowo dużą prędkością, szorując powierzchnię pod nimi. Tak wygląda układ najbardziej ogólny. W praktyce trzeba też zwracać uwagę na detale: ilość szczotek, ich wielkość, typ, prędkość obrotową, możliwość odessania zanieczyszczeń itd. Nawet jednak w przypadku najdroższych urządzeń podstawowa zasada działania nie zmienia się ani odrobinę.

Warto jednak wspomnieć o zdecydowanie rzadziej używanym wariancie, jakim jest szorowarka walcowa. Zamiast okrągłej szczotki ma ona walec, który ma zdrapać zanieczyszczenia. Jednak nadal pod względem mechanicznym niewiele się różni takie urządzenie od popularniejszych szorowarek tarczowych.

Którą szorowarkę wybrać? Przegląd możliwości i parametrów 

Szorowarki najtańsze od najdroższych niekoniecznie znacząco różnią się konstrukcją. Ponieważ działają prawie tak samo, wpływ na cenę mają tylko wybrane parametry użytkowe, na które warto zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej.

 

szorowarka
  • Szerokość robocza. Im większa powierzchnia do wyczyszczenia, tym szersza szorowarka będzie potrzebna. Należy jednak pamiętać, że najszersze szorowarki mogą nie poradzić sobie dobrze z ciasnymi pomieszczeniami. Manewrowanie nimi będzie trudne, a nawet kiedy się tę sztukę opanuje, to i tak tarcza szorująca może nie dosięgnąć do narożników. Oczywistą jest rzeczą, że szorowarka do domu nie musi być tak szeroka, jak szorowarka do bruku, ale to, jaka w praktyce powinna być ich szerokość, jest kwestią złożoną i nie można tego obiektywnie rozstrzygnąć.
  • Ilość tarcz roboczych. Ten parametr może mieć znaczenie, ale wcale nie musi. Teoretycznie większa ilość tarcz szorujących pozwala na precyzyjniejsze czyszczenie, ale nie w każdym urządzeniu dokładnie zostanie wyczyszczony pas na styku obu tarcz. Poza tym tu w grę wchodzą jeszcze inne czynniki, w tym prędkości obrotowe i stopień zużycia szczotek. Ze względów praktycznych bardzo często jako optymalne rozwiązanie przedstawia się szorowarki dwutarczowe o szczotkach wirujących w przeciwnych kierunkach, jednak w praktyce to rozwiązanie nie przewyższa innych w sposób oczywisty.
  • Rodzaj szczotek. Dziś szorowarki można stosować na wielu różnych podłożach. To samo urządzenie, jeśli tylko zostanie zaopatrzone w odpowiednie tarcze czyszczące, może sprawdzić się jako szorowarka do kostki brukowej i szorowarka do dywanów. Wszystko zależy bowiem od konstrukcji i wytrzymałości samej szczotki. Stosunkowo rzadko producent będzie podawał nazwy tworzyw, z jakich produkuje szczotki, ale zawsze będą one opisane, żeby mieć pewność, do jakich powierzchni się nadają. I tu znów trzeba odpowiedzieć na pytanie, jakie będą potrzebne – niektórzy producenci sprzedają różne szczotki pasujące do wielu typów szorowarek, ale czasem dany model urządzenia można wyposażyć tylko w jeden lub dwa typy szczotek, co poważnie obniża jego uniwersalność.
  • Odsysanie. Niektóre szorowarki przeznaczone są do pracy na sucho, ale większość najpopularniejszych modeli pracuje na mokro. To oznacza, że głowice szorujące są cały czas wilgotne, a urządzenie podaje odpowiedni detergent, żeby zwiększyć skuteczność sprzątania. W związku z tym rodzi się pytanie, czy warto zainwestować w szorowarkę z odsysaniem? Będzie ona wyposażona w specjalną listwę zgarniającą i pompkę, która zbierze brudną wodę z podłogi. Przyda się to przy myciu dużych i stale użytkowanych powierzchni, natomiast w domu można obejść się bez odsysania (co nie znaczy, że jest ono zawsze zbędne).
  • Napęd. Tutaj wybór jest duży, ale też nie ma większych problemów z dobraniem właściwej opcji. Najmniejsze szorowarki wykorzystują zasilanie tylko do napędzania szczotek, a kierować trzeba nimi ręcznie. Trochę większe modele mają już napęd elektryczny, a największe – również spalinowy.

Producenci – czy warto zwracać uwagę na markę?

W przypadku szorowarek tak naprawdę nie ma słabych marek. Są tylko te bardziej i mniej rozpoznawalne, przy czym może to wynikać równie dobrze z ich wysokiej specjalizacji. W przypadku najpopularniejszych producentów na pewno jednak łatwiej uda się kupić nowe tarcze szorujące – czasem nawet tańsze zamienniki niezłej jakości. Dlatego popularne modele szorowarek, na przykład Karcher BR400 i większości modeli firmy Numatic są wybierane chętniej niż skądinąd doskonałe szorowarki Hako oraz Lavor.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)