Udostępnij
Skomentuj

Sztućce do sałatek – jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Sałatki – zarówno owocowe, jak i warzywne nakłada się specjalnie do tego przeznaczonymi sztućcami. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu sztućców do sałatek?

Podczas serwowania uroczystych obiadów obowiązkowym elementem jest kompletna zastawa stołowa. W jej skład wchodzą wszystkie naczynia i sztućce używane do podawania oraz spożywania posiłków. Podczas spotkań rodzinnych, kolacji ze znajomymi albo sąsiedzkiego grilla bardzo często serwuje się różnego rodzaju sałatki. Koniecznym staje się więc dołączenie do nich specjalnych sztućców, ułatwiających ich przenoszenie z miski na talerzyki. Jakie sztućce do sałatek wybrać? Czym kierować się podczas ich zakupu?

Jakie sztućce do sałatek?

Moda na zdrowe odżywianie spowodowała, że coraz częściej na stołach podczas śniadania, obiadu czy też kolacji pojawiają się różnego rodzaju sałatki bądź surówki. Niekiedy stanowią one podstawowe danie. Sałatki z rukolą i świeżymi sezonowymi warzywami są zdrowie i smaczne, idealnie sprawdzają się więc jako lekka kolacja. Nakładanie sałatki za pomocą zwykłego widelca albo łyżki często kończy się ubrudzeniem obrusu albo podłogi. Do serwowania tego typu potraw wykorzystuje się specjalne sztućce do sałatek. Można je kupić w różnych wersjach. Przede wszystkim jako:

 1. Tradycyjne łyżki do sałatek – składają się z długiego trzonka i dużej pojemnej miseczki. Serwując sałatki, zawsze podaje się je z dwoma łyżkami, które dzięki swojej budowie znacznie ułatwiają przenoszenie składników z miski na talerzyki.
 2. Łyżki do sałatek bez trzonka – w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność. Są małe i poręczne. Wyglądem przypominają raczej widelce bez trzonka. W zależności od wersji – posiadają trzy lub pięć zębów, w których dwa zewnętrzne są znacznie krótsze od środkowych.
 3. Widelce do sałatek – występują w dwóch wersjach. Pierwsza z nich wyglądem przypomina tradycyjne łyżki do sałatek. Jedyna różnica dotyczy budowy miseczki, która w tym przypadku wyposażona została w dodatkowe spiczaste zęby – dwa lub trzy, znacznie ułatwiające nabieranie sałatki. Drugi rodzaj widelców do sałatek bardziej przypomina tradycyjne widelce obiadowe, jednak ich trzonek ma taką samą grubość jak miseczka z zębami, które w tym przypadku mają różne długości. Specjalnie wyprofilowany kształt widelca gwarantuje łatwe chwytanie składników sałatek i przenoszenie ich na talerz bez obawy o to, że wypadną w najmniej oczekiwanym momencie.
 4. Zestawy do sałatek – składają się z tradycyjnej łyżki do sałatek oraz widelca do sałatek. Niektóre zestawy wyposażone są w dwie łyżki lub dwa widelce, najczęściej jednak producenci oferują zestawy składające się z jednego egzemplarza obu rodzajów sztućców.
 5. Szczypce do sałatek – występują w kilku wersjach różniących się od siebie długością trzonków, a także kształtem chwytaków, które wyglądem przypominają widelce bądź łyżki.

Sztućce do sałatki owocowej – jakie wybrać?

Serwując sałatki owocowe, można podać je z wymienionymi wyżej sztućcami do sałatek albo specjalną łyżką, która wyróżnia się znacznie większą pojemnością. Łyżka do sałatek owocowych wyglądem przypomina chochlę do zupy – ma długi trzonek i specjalną dużą miseczkę, umożliwiającą przenoszenie większej ilości składników. Dlaczego łyżka do sałatek ma taką budowę? Owoce są soczyste i miękkie, przenoszenie ich tradycyjną łyżką do sałatek albo widelcem może powodować ich zgniecenie, wypłynięcie soku i tym samym można łatwo pobrudzić stół.

Na co zwrócić uwagę kupując sztućce do sałatek?

Zakup sztućców do sałatek wydaje się koniecznością, gdy często przygotowuje się tego typu potrawy. Nakładanie ich zwykłą łyżką i widelcem jest niewygodne, a w przypadku serwowania sałatek na uroczystych spotkaniach również nieestetyczne. Czym kierować się podczas zakupu sztućców do sałatek? Przede wszystkim:

 • Rodzajem sztućców do sałatek – do wyboru są sztućce o różnych kształtach i kolorach. W tym elemencie należy kierować się własnymi preferencjami – zarówno co do wyglądu, jak i funkcjonalności sztućców. W przypadku częstego serwowania sałatek owocowych warto pomyśleć o specjalnej łyżce do tego typu deserów.
 • Materiałem, z jakiego sztućce są wykonane – może być to stal – nierdzewna lub chromowana, drewno – najczęściej bukowe, a także tworzywo sztuczne – często szkło akrylowe. Sztućce ze stali charakteryzują się długą żywotnością i najwyższą jakością wykonania. W przypadku przyborów drewnianych należy pamiętać o ich konserwacji, która wydłuża użytkowanie.

Warto wiedzieć

Przed pierwszym użyciem drewnianych przyborów kuchennych należy je zaimpregnować. Do tego celu można wykorzystać oliwę z oliwek lub olej rzepakowy. Odpowiednio zakonserwowane drewno nie będzie chłonęło zapachów oraz kolorów składników potraw.

 1. Jakością wykonania – na żywotność przyborów kuchennych wpływ ma nie tylko materiał, z jakiego są one wykonane, ale również jakość wykonania. Sztućce do sałatek wyprodukowane z tworzywa sztucznego nie mogą się uginać podczas nakładania składników na talerz. Z kolei silikonowe antypoślizgowe elementy zastosowane na stalowych trzonkach, nie powinny się po nich przesuwać.
 2. Producentem sztućców – podczas zakupu przyborów kuchennych warto zwrócić uwagę na ich producenta. Popularne marki oferują najwyższej jakości sprzęt, który zachwala wielu użytkowników. Sztućce do sałaty Gerlach, Koziol albo Tescoma to produkty charakteryzujące się funkcjonalnością i długą żywotnością.
 3. Ceną – biorąc pod uwagę cenę przyborów kuchennych, należy pamiętać, iż za wysoką jakość warto czasem dopłacić. Kupno tanich sztućców do sałatek może skończyć się koniecznością powtórnego zakupu, gdy łyżka lub widelec ulegną uszkodzeniu po kilku użyciach. W przypadku narzędzi kuchennych bardzo często cena idzie w parze z jakością wykonania.
 4. Sztućce do sałatek to praktyczne i niedrogie akcesoria, które w znaczny sposób ułatwią serwowanie tego typu potraw. Wybierając łyżkę lub widelec do sałatek, należy kierować się ich jakością wykonania i funkcjonalnością.
Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)