Udostępnij
Skomentuj

Tablica na zdjęcia – jak zrobić? Jaka będzie najlepsza?

Tablica na zdjęcia doskonale prezentuje się w pokoju nastolatka, w sypialni, a także w salonie. Jaką tablicę na zdjęcia wybrać?

Trudno wyobrazić sobie mieszkanie bez jakichkolwiek zdjęć. Niekiedy ich miejsce jest w salonie, w innych przypadkach dekorują sypialnię, gabinet albo pokój nastolatka. Zdjęcia w mieszkaniu są niebanalną dekoracją, która przypomina o ważnych chwilach w życiu lub przedstawia najbliższych. Tradycyjne ramki na zdjęcia doskonale prezentują się w klasycznych mieszkaniach. W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej wykorzystuje się tablice na zdjęcia. Gdzie tego typu ozdoby sprawdzą się najlepiej? Jak samodzielnie zrobić tablicę na zdjęcia?

Tablica na zdjęcia – niebanalna dekoracja ściany

Tablica na zdjęcia pozwala stworzyć własną galerię ulubionych fotografii – jej wielkość oraz ilość zdjęć, jaka zostanie na niej umieszczona, uzależniona jest tylko i wyłącznie od domowników. Tablice na zdjęcia przedstawiać mogą zarówno bliskie osoby, drzewo genealogiczne, wybrane chwile z życia, jak i zdjęcia tematyczne. Tego typu ozdoby zyskują coraz większą popularność, a że dostępne są w wielu wariantach, można je z łatwością dostosować do stylistyki wnętrza. Tablica na zdjęcia umieszczona w salonie doskonale udekoruje pomieszczenie i sprawi, że stanie się ono bardziej przyjazne i przytulne. Dowolność w tworzeniu kolaży z fotografii oraz różnorodność materiałów, z jakich produkowane są tablice, powoduje, że można z nich zrobić zaskakujące, ciekawe i nowatorskie kompozycje, które atrakcyjnie będą prezentować się na ścianie.

Jaka tablica na zdjęcia?

Designerskie tablice na zdjęcia wykonuje się z różnych materiałów – różne są także sposoby mocowania do nich fotografii. Spośród najczęściej wybieranych rozwiązań, warto wymienić choćby takie konstrukcje jak:Designerskie tablice na zdjęcia wykonuje się z różnych materiałów – różne są także sposoby mocowania do nich fotografii. Spośród najczęściej wybieranych rozwiązań, warto wymienić choćby takie konstrukcje jak:

  • tablica na zdjęcia z klamerkami – czy też tablica na zdjęcia ze spinaczami – może mieć postać metalowej prostokątnej lub kwadratowej kratki, wykonanej ze stali malowanej proszkowo, albo drewnianej ramki z kilkoma rzędami sznurków. W obu przypadkach zdjęcia przypina się do tablicy za pomocą klamerek, które w żaden sposób nie niszczą fotografii. Tablica na zdjęcia metalowa doskonale sprawdzi się we wnętrzach loftowych oraz industrialnych, z kolei drewniana ramka ze sznurkami najlepiej prezentować będzie się w pomieszczeniach rustykalnych, retro, prowansalskich, a także skandynawskich;
  • tablica magnetyczna na zdjęcia – dostępna jest w wielu ciekawych kształtach – od tradycyjnych prostokątów, kwadratów i kółek, po niebanalne konstrukcje w postaci serca, chmurek, gwiazd i słońca. W przypadku tablic magnetycznych fotografie mocuje się za pomocą magnesów, które również sprzedawane są w niecodziennych formach;
  • tablica korkowa na zdjęcia – tego typu tablice często stosowane jako plannery i organizery, znalazły zastosowanie również w przypadku zdjęć. Fotografie umieszczone na tablicy korkowej prezentują się niezwykle atrakcyjnie, tego typu konstrukcje doskonale pasują do wnętrz vintage i rustykalnych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, iż zdjęcia mocowane są do tablicy za pomocą pinesek, a więc konieczne jest przekłucie fotografii;
  • tablica ze sznurkami na zdjęcia – może mieć formę wymienionej wyżej tablicy umieszczonej w ramie, a może być również wykonana z samych sznurków oraz gwoździków. Tę drugą z łatwością można zrobić samemu. Fotografie mocowane są do sznurków za pomocą spinaczy lub wstążeczek;
  • tablica na zdjęcia drewniana – stanowi ciekawą propozycję i jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy tradycyjną ramką a niebanalną tablicą na zdjęcia. Tego rodzaju drewniane ekspozytory posiadają specjalne wypustki, w które wkłada się fotografie. Można je zawiesić na ścianie lub postawić na komodzie.

Czym kierować się podczas zakupu tablicy na zdjęcia?

Decydując na zakup tablicy na zdjęcia, warto zwrócić uwagę na niżej wymienione elementy.

  1. Typ tablicy i sposób mocowania zdjęć. Niektóre rodzaje tablic na zdjęcia np. korkowe wymuszają przekłucie fotografii. Tablice sznurkowe, metalowe konstrukcje w postaci kratek oraz ekspozytory magnetyczne wykorzystują spinacze, a także magnesy, które w żaden sposób nie niszczą zdjęć. W tym przypadku można dowolnie zmieniać kompozycje, przekładając fotografie w inne miejsca, bez obawy, iż po raz kolejny trzeba będzie zrobić w nich nieestetyczne dziurki.
  2. Wielkość tablicy na zdjęcia. Należy dostosować ją zarówno do wielkości ściany, na której ma się znaleźć, jak i ilości zdjęć. W obszernym gabinecie lub sypialni atrakcyjnie prezentuje się kilka tablic na zdjęcia, gdzie każda przedstawia fotografie z różnych etapów życia.
  3. Kolorystyka tablicy. Warto dopasować ją do aranżacji wnętrza. W większości pomieszczeń doskonale prezentują się tablice białe, które są subtelne i delikatne. W pomieszczeniach rustykalnych, retro czy jungle najlepiej sprawdzą się konstrukcje pozostawione w naturalnej kolorystyce drewna.

Jak zrobić tablicę na zdjęcia?

Prostą tablicę na zdjęcia można wykonać samodzielnie w domu. Wspomniana wcześniej konstrukcja sznurkowa wymaga użycia jedynie mocnego sznurka jutowego oraz gwoździków. Aby wykonać tablicę, należy przybić gwoździki do ściany – w niewielkich odległościach od siebie, i opleść je sznurkiem.

W domu można zrobić również tablicę na zdjęcia z drewnianą ramką. Potrzebne będą do tego cztery listewki, których zakończenia obcięte są pod kątem, w taki sposób, aby można było je zespoić ze sobą za pomocą gwoździków oraz młotka. Niezbędny będzie także sznurek, pineski oraz nożyczki. Do gotowej drewnianej ramki – za pomocą pinesek, przymocować należy pocięty na odpowiednie długości sznurek. Ilość rzędów sznurka zależna od własnych preferencji i wielkości tablicy. Pomiędzy kolejnymi poziomami zachować należy odstęp około 12 cm.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)