Udostępnij
Skomentuj

Taboret czy stołek – jaka jest różnica? Który będzie najlepszy?

Podczas zakupów mebli wiele osób zastanawia się nad zakupem stołków. Czy stołki i taborety to to samo? Jak wybrać odpowiednie meble tego typu?

Stołek a taboret – czy są między nimi jakieś różnice?

W obiegu znajdują się obie nazwy (stołek i taboret), a sami producenci mebli komplikują sprawę, gdyż stosują te nazwy wymiennie i bez szczególnego podziału. To wpływa na przekonanie, że stołki i taborety to odrębne kategorie produktów.

Tymczasem w rzeczywistości nazwy te są używane wymiennie i na tyle niekonsekwentnie, że trudno byłoby podzielić taborety i stołki na jakieś dwie oddzielne grupy. W ofercie jednej marki okrągłe siedzisko na czterech nogach może być nazwane stołkiem, a w ofercie drugiej taboretem. Dlatego skupić się należy nie na nazewnictwie, a na funkcjonalności, wyglądzie i jakości wykonania stołków oraz taboretów.

Rodzaje stołków i taboretów

Gdy planujemy zakup nowych mebli tego typu, warto od razu skupić się na tej grupie produktów, która została zaprojektowana do konkretnych zastosowań. Do najpopularniejszych rodzajów stołków i taboretów należą:

 • Stołki i taborety kuchenne – to właśnie w kuchni najczęściej można spotkać proste i ponadczasowe stołki do kuchni. Stołek kuchenny jest o wiele bardziej praktycznym rozwiązaniem niż krzesło, ponieważ zajmuje mniej miejsca, a brak oparcia sprawia, że można w całości wsunąć go pod kuchenny stół. Taboret kuchenny nie musi być tak ozdobny, jak taboret do jadalni lub salonu – ważne jest, by był wytrzymały i łatwy w czyszczeniu. Najpopularniejszym wyborem do kuchni są stołki kuchenne drewniane. Ich zaletą jest ponadczasowy design oraz wysoka odporność na zniszczenia i zabrudzenia. Taborety kuchenne drewniane warto dobrać pod kolor stołu lub mebli kuchennych.
 • Taborety do przedpokoju – zwyczaj umieszczania w przedpokoju mebli do siedzenia jest związany z kwestiami praktycznymi (o wiele łatwiej założyć lub rozsznurować buty, gdy można na chwilę usiąść). Ponieważ przedpokoje w wielu mieszkaniach są tak niewielkie, taborety do tych pomieszczeń powinny być kompaktowe. Świetnie sprawdzają się w tej roli taborety o prostokątnym kształcie.
 • Niskie stołki w stylu podnóżka – małe stołki z powodzeniem można polecić także do pokoju dziennego, gdzie mogą być siedziskiem dla dzieci lub podnóżkiem.
 • Stołki do jadalni – alternatywą dla klasycznych krzeseł w jadalni mogą być również stołki. W tej roli często można spotkać stołki Halmar o tapicerowanym siedzeniu albo inne taborety drewniane lub tapicerowane. Wybierając stołek do jadalni, warto zwracać uwagę na jego estetykę i dopasowanie do stołu.
 • Taborety i stołki barowe – wiele osób decyduje się na aranżację ze stołkami barowymi. To wygodne i efektowne rozwiązanie. Taborety i stołki barowe to dobry wybór, gdy zależy nam na maksymalnie kompaktowych rozwiązaniach. Brak oparcia i podłokietników sprawia, że takie stołki barowe nie zajmują wiele miejsca.

Jak wybrać stołki? Na co zwrócić uwagę?

Zakup taboretów warto poprzedzić zastanowieniem się nad tym, jaka estetyka będzie odpowiednia dla konkretnego wnętrza. W zależności od tego, czy wybieramy stołki do jadalni, kuchni czy salonu, warto spojrzeć jeszcze raz na te pomieszczenia, przeanalizować ich kolorystykę i wystrój i dobrać taborety właśnie na tej podstawie. W sklepach znajdziemy:

 • Taborety tapicerowane na metalowych nogach – tak wyglądają, na przykład, taborety Halmar CHICO, ale podobne meble znajdziemy też w ofercie innych marek. Meble tego typu pasują do kuchni lub do jadalni w nowoczesnym stylu.
 • Kolorowe taborety z tworzywa sztucznego – mogą mieć wymyślne lub standardowe kształty. Świetnie uzupełnią nie tylko pokój dziecka, ale także salon w stylu pop-art.
 • Taborety drewniane oraz z łączonych materiałów – pasują do jadalni, salonu i do wielu innych aranżacji. Mogą mieć bardzo designerski wygląd, jak taborety King Home Handy, które przykuwają spojrzenie kolorowym siedzeniem oraz kontrastowymi łącznikami nóg.
 • Taborety w kształcie tuby, pniaka – to dość oryginalne i designerskie rozwiązanie. Taborety drewniane okrągłe, które przypominają pień drzewa, mogą pełnić funkcję siedzenia, ale też stolika. Taborety w kształcie tuby z miękkim siedziskiem (na przykład King Home stołek Tubo czarny) są z kolei idealnym wyborem do nowoczesnego salonu lub pokoju dziecka.

Przy zakupie stołków, warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii:

 • Cena – ceny stołków nie są wygórowane. To meble, które są tańsze od krzeseł i dlatego są chętnie wybierane, gdy dostępny budżet nie jest zbyt wysoki.
 • Marka – warto wybierać meble znanych i cenionych producentów, którzy oferują produkty wysokiej jakości. Jeśli chodzi o taborety, to za wiodące marki można uznać firmy Halmar i King Home.
 • Materiał wykonania – warto zwracać uwagę na jakość zastosowanych materiałów oraz ich rodzaj. Jeśli wybieramy taboret drewniany, to powinien być wykonany z twardego drewna, odpornego na zarysowania. Sęki i niedoskonałości także nie są wskazane, o ile nie jest to taboret celowo postarzany lub stylizowany.
 • Kolor – odcień stołków może całkowicie odmienić pomieszczenie. King Home Stołek Tubo żółty może być świetnym kontrastem w minimalistycznej przestrzeni, gdzie dominuje biel i szarość. Stołki w różnych kolorach, ustawione obok siebie, dadzą zabawny i lekko przekorny efekt. Stołki drewniane to klasyka, która zawsze się sprawdzi, a stołki białe i czarne pasują do większości aranżacji.
 • Wysokość – to ważne, by upewnić się, że wybrany stołek ma optymalną wysokość. Jeśli wybieramy stołek do jadalni, powinien być zbliżony do wysokości standardowych krzeseł. Jeśli wybieramy taboret dla dzieci, to powinien być znacznie niższy.

Taborety to meble, które przydadzą się w każdym domu. Jeśli wybierzemy je starannie, to będą cieszyły oko oraz służyły użytkownikom przez długi czas.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)