Udostępnij
Skomentuj

Tryptyk do salonu – jak wybrać? Czy warto?

Tryptyki to jedne z popularnych dekoracji ściennych do salonu. Czy warto kupić tryptyk? Jak wybrać tryptyk do salonu?

Czym jest tryptyk?

Tryptyk to nic innego, jak trzyczęściowy obraz, który można zawiesić na ścianie w dowolnym pomieszczeniu. Tryptyki są dostępne w wielu różnych wariantach:

 • Tryptyki do zawieszenia w poziomie – najpopularniejsze rozwiązanie. Tryptyki tego typu można powiesić ciasno obok siebie lub stosując odstępy oraz lekkie przesunięcia (na przykład środkowa część może być obniżona względem pozostałych lub każda z części może być zawieszona na nieco innej wysokości).
 • Tryptyki do zawieszenia w pionie – to nieco mniej powszechna opcja. Tryptyki tego typu tworzą jeden obraz w pionie lub składają się z trzech niemal niezależnych części. Świetnie nadają się do zawieszenia na wąskiej, ale dość wysokiej ścianie.
 • Tryptyki tworzące spójną całość – tryptyki, w których każdy element jest ściśle powiązany z kolejnymi tworzą wspólnie jeden obraz i nie można ich zawiesić w dowolnej kolejności i w dowolnym układzie. Nie są przez to zbyt uniwersalne, ale za to tworzą wspólnie ciekawy efekt wizualny podzielonego na części obrazu.
 • Tryptyki składające się z trzech obrazów, które można zawiesić wspólnie lub oddzielnie – kolejna możliwość, która wygląda ciekawie i stylowo. Taki rodzaj tryptyków daje najwięcej swobody podczas aranżacji ścian, gdyż można zawiesić je w dowolnej konfiguracji, a efekt i tak będzie odpowiedni.

Warto wiedzieć

Klasyczne tryptyki były domeną sztuki sakralnej i do dziś można spotkać tryptyki na kościelnych ołtarzach. Cechą charakterystyczną tryptyków sakralnych jest to, że ich środkowa część stanowi kluczowy element i jest bardziej okazała od pozostałych dwóch.

Czy tryptyk pasuje do salonu?

Dekoracje ścienne są świetnym uzupełnieniem aranżacji wnętrz, gdyż dodają im charakteru, urozmaicają przestrzeń i wprowadzają do wnętrza nowe elementy, które przykuwają uwagę. Tryptyki na ścianę będą znakomitym wyborem do salonu, ponieważ:

 • Obrazy do salonu tryptyki wyglądają modnie i stylowo – przykuwają uwagę, są interesującym detalem ozdobnym.
 • W sprzedaży znajdziemy tryptyki w tak wielu wariantach, że bez problemu dopasujemy tryptyk do każdego rodzaju wnętrza.
 • Obraz na ścianę tryptyk to ciekawa alternatywa dla klasycznych obrazów lub plakatów – trzyczęściowy obraz wygląda bardziej dynamicznie i intrygująco.
 • Tryptyki mogą odmienić nudne, monotonne wnętrze lub przeciwnie – stonować nieco chaotyczną przestrzeń.

Jak wybrać tryptyk do salonu?

Z uwagi na to, że oferta tryptyków do salonu jest tak szeroka i mocno zróżnicowana, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii jeszcze przed zakupem:

 • Wymiary całego kompletu obrazów – to istotna informacja, która pomoże upewnić się, czy wybrany tryptyk zmieści się tam, gdzie chcemy go zawiesić. Warto zwrócić uwagę na wymiary kompletu, gdy poszczególne części znajdują się tuż obok siebie oraz wówczas, gdy są pomiędzy nimi przerwy.
 • Sposób zawieszenia – obrazy do salonu tryptyki mogą być projektowane do zawieszenia w poziomie (w jednej linii) albo w pionie (w jednej linii). Mogą też doskonale wyglądać zawieszone z lekkim przesunięciem. Najczęściej już sam producent lub projektant prezentuje sugerowane sposoby zawieszenia tryptyków, by wyglądały designersko i efektownie.
 • Technika wykonania – tryptyki to nie tylko malunki, ale też dzieła fotograficzne, rysunkowe i wydruki cyfrowe.
 • Dopasowanie do wystroju wnętrza – tryptyki są dostępne w tak wielu różnych wariantach, że bez problemu znajdziemy zarówno tryptyk rustykalny do sielskiego wnętrza, jak również nowoczesne obrazy do salonu tryptyki, a także tryptyki w klimacie minimalistycznym, glamour, eko, klasycznym i w wielu innych stylach.
 • Tematyka tryptyku – tryptyk może przedstawiać totalnie abstrakcyjne dekory, może mieć tematykę roślinną, przyrodniczą, sielską, prezentować zwierzęta, postaci albo orientalne dekoracje. Warto dobrać do salonu tryptyk, który nawiązuje do ogólnego charakteru pomieszczenia, do innych elementów wystroju albo do zainteresowań domowników.
 • Kolorystyka – nie tylko tematyka decyduje o dopasowaniu obrazu do wnętrza. Kolory są równie istotne, gdyż nadają obrazom określony klimat. Tryptyk operujący odcieniami błękitu pasuje do wnętrz surowych, delikatnych i purystycznych. Tryptyk wielobarwny może świetnie wyglądać we wnętrzach w stylu folk lub etno. Przykłady można mnożyć, ale warto wskazać na jedną prawidłowość – kolorystyka tryptyków do salonu powinna być dopasowana do wystroju.
 • Cena – tryptyk można kupić za kilkadziesiąt złotych, a można wydać na niego kilkaset złotych lub znacznie więcej. Warto zwracać uwagę na stosunek ceny do oferowanej jakości.
 • Marka lub autor – dobrym pomysłem jest wybór tryptyków od znanych i cenionych marek lub od popularnych artystów.

Gdzie powiesić tryptyk w salonie?

Obrazy do salonu tryptyki wyglądają tak dobrze, ponieważ są dopracowane i dobrze dobrane, ale też dlatego, że zostały zawieszone w odpowiednim miejscu. Najpopularniejsze punkty, w których można zawiesić tryptyk w salonie:

 • Na ścianie nad meblami wypoczynkowymi – tryptyk znajduje się wówczas za plecami osób siedzących na meblach wypoczynkowych. To jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które sprawia, że tryptyk znajduje się w kluczowym miejscu w pomieszczeniu.
 • Nad komodą – meble o wysokości przeciętnej komody pozostawiają sporo miejsca powyżej na zastosowanie dodatkowych dekoracji. Ściana nad komodą lub innymi meblami o podobnych gabarytach to idealne miejsce na tryptyk.
 • Na ścianie przy stole – tryptyk można zawiesić również w pobliżu przestrzeni jadalnej w salonie.

Tryptyk do salonu to znakomity wybór oraz świetna alternatywa dla innych dekoracji ściennych. Jego trzyczęściowa konstrukcja stwarza duże możliwości aranżacyjne.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)