Udostępnij
Skomentuj

Tryptyk do sypialni – jak wybrać? Czy warto?

Tryptyk to ciekawa i designerska forma dekoracji ściennej, która cieszy się sporym zainteresowaniem. Czy warto zawiesić tryptyk w sypialni? Gdzie go umieścić i jak wybrać odpowiedni tryptyk?

Tryptyk – co to takiego?

Tryptyk to specyficzny rodzaj obrazu. Pierwotnie tryptyki były stosowane głównie w sztuce sakralnej, a konkretniej na ołtarzach, gdzie trzyczęściowe obrazy były niezwykle często stosowane. Ideą tryptyków, w tym wypadku, było przedstawienie trzech scenek lub postaci na oddzielnych obrazach, które razem tworzyły jedną całość. W sztuce sakralnej zwykło się stosować tryptyki ułożone obok siebie w poziomej linii, w których środkowa część była kluczowa, najważniejsza i często również nieco większa i bardziej okazała od bocznych części.

Współcześnie pod pojęciem tryptyku rozumiemy trzyczęściowe obrazy o różnorodnym charakterze. Tryptyki mogą mieć układ poziomy lub pionowy. Tryptyk może przedstawiać trzy odrębne obrazy, które pasują do siebie pod względem estetyki i kolorystyki, ale może też prezentować jeden obraz podzielony na trzy części.

 • Tryptyk, w którym każda część stanowi niezależny obraz jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem – można wieszać poszczególne elementy w dowolnym układzie.
 • Tryptyk, którego części stanowią spójny i wspólny obraz muszą być zawieszone w określony sposób, by faktycznie tworzyły zamierzony efekt.

Tryptyk czy pojedynczy obraz?

Tryptyki na ścianę to popularny wariant dekoracji ściennej, ale alternatywą dla potrójnego obrazu jest jeden obraz o dużym rozmiarze. Co wybrać?

Tryptyk

 • Ciekawy efekt potrójnego obrazu.
 • Można zawiesić go na wiele sposobów.
 • Jeśli ściana jest duża, poszczególne elementy można zawiesić w większych odstępach.

Pojedynczy obraz

 • Jedna, duża płaszczyzna.
 • Można zawiesić go w określony sposób.
 • Jeśli nie jest dość duży, nie wypełni całej dostępnej przestrzeni ściany.
Obraz wydaje się klasycznym i eleganckim rozwiązaniem, ale ustępuje pod względem możliwości aranżacji tryptykowi. Tryptyk można zawiesić na wiele sposobów, a to czyni go znacznie bardziej wszechstronnym i kreatywnym rozwiązaniem.
 
 

Czy tryptyk pasuje do sypialni?

Dekoracje ścian w sypialni to niezwykle istotna kwestia, gdyż są to elementy, które budują określoną atmosferę. Od ich rodzaju, charakteru i designu zależy to, czy sypialnia zyska spokojny i pogodny charakter, czy będzie raczej przytulna, a może nieco mroczna.

Obrazy tryptyki do sypialni mogą przedstawiać różnorodne obiekty, postacie i motywy. Podobnie jak klasyczne obrazy, tryptyki miewają nowoczesny, sielski lub abstrakcyjny charakter. Można wśród nich znaleźć obrazy malowane farbami, jak również wydruki na płótnie i obrazy tworzone innymi technikami. Bez wątpienia tryptyki pasują do sypialni i są często wybierane do tego pomieszczenia.

Gdzie zawiesić tryptyk w sypialni?

Tryptyki (obrazy z 3 części) można zawiesić w sypialni w różnych miejscach – to zależy od charakteru pomieszczenia, wystroju i od tego, w którym miejscu znajduje się wolna przestrzeń na ścianie. Do popularnych rozwiązań należą:

 • Tryptyki zawieszone nad zagłówkiem łóżka – to bardzo często wybierane miejsce na dekoracje ścienne. Tryptyk nad łóżkiem wygląda stylowo i okazale, jest świetnie wyeksponowany.
 • Tryptyki zawieszone naprzeciwko łóżka – to rozwiązanie w sam raz dla tych, którzy chcą mieć tryptyk na oku przed snem i zaraz po przebudzeniu się.
 • Tryptyki zawieszone nad komodą – wolna przestrzeń na ścianie często znajduje się ponad meblami typu komoda, toaletka lub biurko i właśnie w takim miejscu można usytuować tryptyk.
 • Tryptyki zawieszone w pionie obok drzwi do sypialni – mniej typowe rozwiązanie, ale również popularne i ciekawe pod względem estetycznym. Do takiego zastosowania warto wybrać obrazy na ścianę tryptyki o układzie pionowym.

Jak wybrać tryptyk do sypialni?

Oferta tryptyków do sypialni jest bardzo szeroka i można znaleźć trzyczęściowe obrazy o różnorodnej estetyce, kolorystyce i o różnych rozmiarach. By dobrać odpowiedni tryptyk do sypialni, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

 • Wymiary całości – warto zwrócić uwagę na to, ile miejsca zajmuje tryptyk zawieszony dość ciasno obok siebie, jak również, ile miejsca zajmie, gdy zastosuje się nieco większe przerwy pomiędzy częściami obrazu.
 • Styl i estetyka – tryptyki bywają nowoczesne, abstrakcyjne, sielskie, botaniczne, a także klasyczne lub minimalistyczne. Wybór jest ogromny i dlatego warto zastanowić się, jaki styl obrazu będzie najbardziej pasował do sypialni i poszukać tryptyków w takiej estetyce.
 • Kolorystyka i nastrój – warto zwrócić uwagę również na to, co przedstawia tryptyk, jakimi kolorami się posłużono i jaki jest nastrój tego obrazu z 3 części. Kolory subtelne, które są zestawiane tak, by tworzyły harmonijną całość, wprowadzają przyjemny nastrój. Mocne kontrasty i krzykliwe barwy zdecydowanie mocniej rzucają się w oczy i nie w każdej sypialni będą wyglądały dobrze.
 • Technika wykonania – wiele tryptyków to cyfrowe wydruki obrazów, inne mogą być malunkami na specjalnym papierze lub płótnie. Są również tryptyki fotograficzne, a także rysunkowe oraz wiele innych rodzajów.
 • Cena – tryptyki będące wydrukami cyfrowymi bywają niedrogie, ale malowane ręcznie kosztują sporo, dlatego warto patrzeć zarówno na cenę, jak również na stosunek ceny do pracochłonności wykonania tryptyku.
 • Marka lub autor – warto wspierać ulubione marki i ulubionych artystów.
Tryptyk to ciekawa dekoracja ścienna do sypialni oraz świetny sposób na uzupełnienie aranżacji tego wnętrza. Tryptyk może nawiązywać do tematyki i estetyki sennej oraz nocnej (na przykład przedstawiać rozgwieżdżone niebo lub roślinność leniwie kołyszącą się na wietrze), ale może też prezentować całkowicie odmienne elementy, postacie lub przedmioty. Warto dobrać tryptyk do wystroju wnętrza oraz do własnych upodobań, by zyskać dekorację, która sprawi, że sypialnia stanie się jeszcze przyjemniejszym miejscem.

 

 

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)