Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/ubijarka-do-kostki-brukowej-jak-wybrac-jaka-najlepsza/11924/ 2018-10-26 14:36:19.000000

Ubijarka do kostki brukowej – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Ubijarka, bądź jak kto woli zagęszczarka, to urządzenie, którego nie może zabraknąć praktycznie na żadnym placu budowy. Jak sama nazwa wskazuje, służy do ubijania (zwiększenia gęstości) podłoża i jest przydatna na przykład podczas układania kostki brukowej. Podpowiadamy, jaka ubijarka do kostki brukowej sprawdzi się najlepiej?

Ubijarka – jak wybrać?

Zanim jednak przejdziemy do wskazania konkretnego modelu, który sprosta naszym wymaganiom w trakcie układania kostki brukowej, warto określić czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze ubijarki jako takiej. Rzadko bowiem zdarza się, że sprzęt ten dedykowany jest tylko do jednego rodzaju prac. Spektrum jego zastosowania jest bowiem szerokie. Ubijarki można używać podczas:

 • bicia tłucznia,
 • utwardzania sypkiego podłoża,
 • prac budowlanych, w tym zagęszczania fundamentów,
 • prac ogrodowych.

Mechaniczne ubijanie (zagęszczanie) to jeden z najprostszych, a zarazem najtańszym sposobem wzmacniania gruntu. W trakcie pracy sprzętu cząsteczki podłoża zbliżają się do siebie. Dzięki temu z podłoża usuwane są woda i powietrze, co zaś prowadzi do zmniejszenia porowatości gruntu.

Z powyższego wynika, że konsekwencją stosowania ubijarki (zagęszczarki) jest zwiększenie nośności, wytrzymałości i wodoodporności podłoża oraz zmniejszenie jego podatności na rozjeżdżanie się czy też tworzenie kolein. To zaś zapewnia optymalne warunki do wykonywania różnych prac, w tym układania kostki brukowej.

Wybierając ubijarkę, w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj podłoża, na którym zwykle będziemy stosować maszynę. Mając to na względzie, możemy wyróżnić:

 • ubijarki prowadzone ręcznie – jak sama nazwa wskazuje, jest to sprzęt, który należy przesuwać ręcznie. Z tego względu nie może on ważyć zbyt wiele. Kategoria ta obejmuje zatem najmniejsze ubijarki dostępne na rynku. Sprawdzają się one w przypadku dobrze ubitych gruntów wymagających niewielkiej obróbki lub wszędzie tam, gdzie duża zagęszczarka miałaby problemy z dotarciem. Jeśli więc zależy nam na sprzęcie, który sprawdzi się w trudno dostępnych miejscach, wybierzmy model prowadzony ręcznie,
 • ubijarki samoprzesuwne – to praktyczne urządzenia. Wystarczy nadać im odpowiedni kierunek pracy, a one będą się automatycznie przesuwać po podłożu podczas drgań. W porównaniu z wariantami prowadzonymi ręcznie modele te są o wiele cięższe. Sprawdzają się zatem przy bardziej wymagającym gruncie,
 • ubijarki podczepiane – ich cechą charakterystyczną jest bardzo duża płyta oraz to, że podczepia się je do koparki lub ciągnika. Taka konstrukcja umożliwia utwardzenie bardzo dużej powierzchni w szybkim tempie. Dlatego modele odczepiane wykorzystywane są podczas profesjonalnego ubijania gruntu,
 • ubijarki kroczące – to kolejny sprzęt dedykowany profesjonalistom, używany w bardzo wymagającym terenie. Stosuje się je jednak niezwykle rzadko – nie tylko z uwagi na specyfikę zastosowania, ale również wysoką cenę.

Decydując się na kupno ubijarki, przeanalizować musimy również szereg parametrów technicznych, które przesądzają o jej funkcjonalności, efektywności i komforcie użytkowania. W tabeli zgromadziliśmy najważniejsze czynniki, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu, wraz z ich charakterystyką.

Ubijarka – jaka najlepsza?

Przy wyborze ubijarki należy wziąć pod uwagę rodzaj napędu. Ze względu na ten czynnik na rynku dostępne są:

 • ubijarka elektryczna – to najrzadziej wybierane rozwiązanie, głównie z uwag na ograniczone możliwości zastosowania. Nadaje się bowiem tylko w przypadku prac w suchym środowisku. Sporą niedogodnością jest również nieduża moc sprzętu i konieczność jego stałego zasilania za pomocą kabla. Jest to zatem mało uniwersalny sprzęt,
 • ubijarka spalinowa – to najczęściej wybierana opcja, gdyż zapewnia korzystny stosunek mocy i wydajności do ceny. Może być wyposażona w dwu- lub czterosuwowy silnik wysokoprężny. To, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych potrzeb i preferencji.
 • ubijarka pneumatyczna – napędzana jest sprężonym powietrzem. Zasada działania sprzętu tego typu nie jest skomplikowana i w skrócie polega na tym, że sprężone powietrze wprowadza znajdujący się w cylindrze tłok w ruch, który uderza o ubijak z odpowiednią częstotliwością. Chociaż sprzęt ten odznacza się bardzo dobrą wydajnością, jest rzadziej wybierany, głównie z uwagi na swoją stosunkowo wysoką cenę.

Jaka zagęszczarka do kostki brukowej?

Tak zwane skoczki, czyli bardzo lekkie ubijarki, będą odpowiednie do użytku przydomowego. Jeżeli więc chcemy samodzielnie ułożyć kostkę brukową, mogą stanowić odpowiednie rozwiązanie. Pamiętajmy jednak, że mają ograniczoną wydajność, przez co będziemy musieli poświęcić sporo czasu, by odpowiednio przygotować podłoże.

Do samodzielnego, przydomowego użytku dobrze sprawdzi się ubijarka do kostki brukowej elektryczna. Nie ma ona co prawda wysokiej mocy i wydajności, jednak jest atrakcyjna cenowo, a za sprzęt, który nie będzie profesjonalnie i często stosowny, nie warto przepłacać.

Jeżeli jednak układaniem kostki zamierzamy zajmować się zawodowo, wówczas ręczna ubijarka do kostki brukowej może okazać się niewystarczająca. Nie z uwagi na swoje uwarunkowania techniczne, te bowiem mogą okazać się bardzo dobre, ale z powodu konieczności ciągłego prowadzenia sprzętu. Dlatego w takiej sytuacji warto wybrać modele samoprzesuwne.

Jeżeli zastanawiamy się, jaka zagęszczarka do ubijania kostki okaże się dobrym wyborem, warto zdecydować się na sprzęt jednokierunkowy. Za jego pomocą nie tylko odpowiednio przygotujemy podłoże, ale również ubijemy już ułożoną kostkę. Jest to zatem niezwykle praktyczne urządzenie. Waga tego sprzętu zwykle oscyluje w przedziale 50-120 kilogramów. Jeżeli zatem zależy nam na tym, by umożliwiał on także ubicie kostki, wybierzmy lżejszy model, który nie zniszczy jej struktury.

Ubijarka – jaka firma?

Decydując się na zakup ubijarki, warto zwrócić uwagę także na jej producenta. Im większym uznaniem klientów będzie się on cieszył, tym bardziej możemy przypuszczać, że produkuje on niezawodny sprzęt charakteryzujący się parametrami technicznymi adekwatnymi do swej ceny. Wśród użytkowników dużą popularnością cieszą się następujące produkty:

 • ubijarka Wacker,
 • ubijarka do kostki Honda.

Obie firmy istnieją na rynku długi czas i oferują szeroką gamę produktów do wyboru, stąd też z łatwością znajdziemy model, który będzie dopasowany do naszych potrzeb i preferencji. Produkowane przez te marki ubijarki na pewno sprawdzą się w różnych obszarach działania. Niemniej, i oferty innych producentów mogą okazać się odpowiednie, dlatego nie warto się ograniczać.

Ubijarka do kostki brukowej – cena

Wybierając ubijarkę, nie sposób nie wziąć pod uwagę jej ceny. To, na jaką opcję się zdecydujemy zależy w dużej mierze także od tego, jakim budżetem dysponujemy. Za najtańsze modele umożliwiające przygotowanie gruntu pod układanie kostki brukowej zapłacimy średnio 1300-1600 złotych. Profesjonalny sprzęt kosztuje jednak więcej. Wysokiej jakości skoczek to wydatek sięgający nawet kilku tysięcy złotych.

Podsumowując, na rynku dostępnych jest wiele ubijarek. Część z nich z powodzeniem posłuży do przygotowania podłoża pod układania kostki brukowej. Sprzęt ten musi jednak odznaczać się odpowiednimi parametrami technicznymi. Tylko wówczas będzie dostosowany do naszych potrzeb.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni