Udostępnij
Skomentuj

Ukośnica do 1000 zł - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Piła ukośna to urządzenie wyjątkowo przydatne na budowach czy w stolarniach. Jest także interesującym dodatkiem naszych domowych narzędzi. Nie jesteśmy jednak w stanie w pełni się przygotować do jej zakupu nie zastanawiając się do czego jest ona nam potrzebna oraz jaki mamy budżet. Jeśli kieruje nami opcja z bogatym wyposażeniem ukośnic bosch, dewalt, makita, evolution czy metabo do drewna, metali, aluminium czy – zwyczajnie – paneli, to warto przeanalizować wszelkie jej cechy. Jakie dokładnie?

Co to jest ukośnica do drewna?

Jest to narzędzie używane do cięcia ukośnego w systemie kątowym. Rzeczywiście przede wszystkim nadaje się do cięcia drewna jednak, jeśli zadajesz sobie pytanie: czy ukośnica do drewna może ciąć metal, to zdarzają się także ukośnice do aluminium czy ukośnice do metalu i jest to możliwe. Jaka jest jej budowa? Jest to maszyna, której podstawową zaletą jest przede wszystkim precyzja cięcia ostrza. Jeśli mamy więc zamiar uciąć coś wyjątkowo prosto i ładnie – bez zniszczeń materiału, musimy zdecydować się przede wszystkim na jakość i doskonałe wykończenie. Warto jednak zwrócić uwagę na konkretne modele i wybrać coś o odpowiednim stosunku jakości do ceny. Oś działania stanowi tarcza, która obracana jest silnikiem, dzięki czemu precyzyjnie ucina konkretne materiały pod danym kątem. Dość proste?

Na co powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie ukośnicy do 1000 złotych?

Piła ukośna do tysiąca złotych może pochodzić od różnych producentów, np. bosch, makita czy dewalt. Na co zwracamy uwagę?

Jest to narzędzie oparte przede wszystkim na skutecznym działaniu ostrza. Jakie ostrze dobrać, by przeciąć to, co chcemy? Przede wszystkim takie, których sposób cięcia odpowie na nasze oczekiwania. Ostrza służą do określania zarówno wysokości, jak i grubości cięcia danego materiału. Co więcej, są również specjalnie przeznaczone do konkretnych materiałów. Warto zwrócić uwagę na ostrza dopasowane do styliska naszej maszyny, by nie okazało się, że nie pasują one do konkretnej ukośnicy/. Wybierając ukośnicę tańszą, nie możemy liczyć na wszelkie udogodnienia, jednak kupując droższe modele, możemy zwrócić uwagę między innymi na ilość zębów. Im mniej ostrych zakończeń, tym szybsza i mniej dokładna praca ukośnicy. Im więcej, praca jest wolniejsza, ale i dokładniejsza.
Wybierając ukośnicę musimy zwracać uwagę także na kąty, w jakich się porusza ostrze. Pilarki, których system działania odpowiada systemom kątowym muszą posiadać ruchomość w zakresie cięcia. Wiele z modeli pozwala na regulację kąta cięcia, która wynosi od 45 stopni do 90 stopni. Drugą opcją z tym związaną jest także praca jednostronna lub dwustronna. Jeśli wybieramy droższą wersją ukośnicy do domu możemy wybrać dwustronną.
Kolejny aspekt to wygoda, a więc posuw. Dzięki niemu cięcie długich kawałków materiału nie będzie żadnym problemem, co oszczędza czas zwłaszcza przy pracy z drewnem. Ważnym jest jednak, abyśmy odpowiedzieli sobie na pytanie w jakim celu kupujemy ukośnicę. To, do czego będziemy najczęściej jej używać sprawia, że musimy dobrać posuw lub zdecydować, że dziś z niego rezygnujemy. Choć zdecydowanie do materiału, jakim jest drewno się przydaje.
Za co odpowiada kolejny aspekt dobrej ukośnicy, a więc odchylenie? Jest ważne, gdyż pozwala na cięcie dwóch kątów jednocześnie. To przede wszystkim funkcjonalność. Ukośnice do drewna nie zawsze mają tę funkcję, jednak bardzo często droższe modele nie mogą się bez niej obejść. Jeśli więc kupujemy porządną ukośnicę do 1000 złotych powinna mieć ona funkcję odchylenia i być w ten sposób niezależna.
Co liczy się przy wyborze ukośnicy? Przede wszystkim doskonały stosunek jakości do ceny. Musimy więc szukać produktów doskonale przygotowanych do pracy z różnymi materiałami, w różnych kątach i z różnymi ostrzami, jednak najważniejsze oto przede wszystkim skupić się na przeznaczeniu zakupu i dobrać takie dane techniczne narzędzia, które odpowiedzą na nasze potrzeby.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)