Udostępnij
Skomentuj

Ukośnica do 1500 zł - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Piła ukośna, czyli ukośnica, za 1000 złotych to narzędzie naprawdę dobrze wyposażone, jednak, jeśli mamy do dyspozycji 1500 złotych, to możemy w doskonały sposób przygotować się do zakupu jeszcze lepszej maszyny. Jednak warto pamiętać, że nie zawsze to cena, a stosunek jej do jakości ma największe znaczenie przy zakupie ukośnicy. Warto jednak zrobić przegląd cech, na które należałoby zwrócić szczególną uwagę.

Ukośnica – czym jest i jak działa?

Jest to narzędzie używane do cięcia ukośnego w systemie kątowym. Rzeczywiście przede wszystkim nadaje się do cięcia drewna jednak, jeśli zadajesz sobie pytanie: czy ukośnica do drewna może ciąć metal, to zdarzają się także ukośnice do aluminium czy ukośnice do metalu i jest to możliwe. Co więcej, jest to maszyna, której podstawową zaletą jest przede wszystkim precyzja cięcia ostrza. Jeśli mamy więc zamiar uciąć coś wyjątkowo prosto i ładnie, jeśli musimy zdecydować się na jakość i doskonałe wykończenie, to ukośnica jest produktem dla nas. Warto jednak zwrócić uwagę na konkretne modele i wybrać coś o odpowiednim stosunku jakości do ceny. Jak zbudowana jest ukośnica? Osią działania jest tarcza, która obracana silnikiem precyzyjnie ucina konkretne materiały pod danym kątem.

Na co powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie drogiej ukośnicy?

Na ostrze, gdyż sama piła ukośna jest narzędziem opartym przede wszystkim na skutecznym działaniu tegoż elementu.
Jakie ostrze dobrać, by przeciąć to, co chcemy? Przede wszystkim takie, których sposób cięcia odpowie na nasze oczekiwania. Ostrza służą do określania zarówno wysokości, jak i grubości cięcia danego materiału. Co więcej, są również specjalnie przeznaczone do konkretnych materiałów. Warto zwrócić uwagę na ostrza dopasowane do styliska naszej maszyny, by nie okazało się, że nie pasują one do konkretnej ukośnicy/. Wybierając ukośnicę tańszą, nie możemy liczyć na wszelkie udogodnienia, jednak kupując droższe modele, możemy zwrócić uwagę między innymi na ilość zębów. Im mniej ostrych zakończeń, tym szybsza i mniej dokładna praca ukośnicy. Im więcej, praca jest wolniejsza, ale i dokładniejsza.

Na kąty, w jakich się porusza ostrze.
Pilarki, których system działania odpowiada systemom kątowym, muszą posiadać ruchomość w zakresie cięcia. Wiele z modeli pozwala na regulację kąta cięcia, która wynosi od 45 stopni do 90 stopni. Drugą opcją z tym związaną jest także praca jednostronna lub dwustronna. Jeśli wybieramy droższą wersją ukośnicy do domu możemy wybrać dwustronną.

Na posuw, dzięki któremu cięcie długich kawałków materiału nie będzie żadnym problemem, co oszczędza czas, zwłaszcza przy pracy z drewnem.
Ważnym jest jednak, abyśmy odpowiedzieli sobie na pytanie w jakim celu kupujemy ukośnicę bosch, makita, evolution czy dewalt. To, do czego będziemy najczęściej jej używać sprawia, że musimy dobrać posuw lub zdecydować, że dziś z niego rezygnujemy. Choć zdecydowanie do materiału, jakim jest drewno się przydaje.

Na odchylenie. Zastanawiacie się za co odpowiada? Jest to ważny parametr, gdyż pozwala na cięcie dwóch kątów jednocześnie. To przede wszystkim funkcjonalność. Ukośnice do drewna nie zawsze mają tę funkcję, jednak bardzo często droższe modele nie mogą się bez niej obejść. Jeśli więc kupujemy porządną ukośnicę za 1500 złotych powinna mieć ona funkcję odchylenia i być w ten sposób niezależna.
Wybierasz ukośnicę do drewna, metalu czy aluminium i nie wiesz na co się zdecydować? Mamy nadzieję, że po tym tekście już nie masz problemów ze zlokalizowaniem dobrej ukośnicy, nawet jeśli los postawił przed Tobą trudne zadanie wydania aż 1500 złotych na ten sprzęt. Z pewnością musisz jednak uważać, gdyż za tę cenę łatwo zakupić coś mało funkcjonalnego, tylko dlatego, że jest drogie. Co ważne, warto zwracać uwagę na przelicznik jakości do ceny i w sposób uważny dobierać dodatki do własnej maszyny.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)