Udostępnij
Skomentuj

Ukośnica do paneli - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Ukośnica czy inaczej piła ukosowa to przedmiot, bez którego możemy obejść się w życiu, jednak który może nam wydatnie pomóc w pracy nad różnymi pracami remontowymi. Tak jest w przypadku paneli, które dużo szybciej i łatwiej, oraz pod odpowiednim kątem przytniemy, mając przy sobie ukośnicę doskonale dopasowaną do naszych potrzeb. Jak ją wybrać, jaka jest najlepsza, jakiej firmy ukośnice są na rynku oraz skąd wiedzieć na co zwracać uwagę? Oto najważniejsze aspekty ukośnicy do paneli i do domu.

Ukośnica? A po co mi?

Ukośnica do paneli to wyjątkowy produkt, który można używać na różne sposoby. Jest to narzędzie przeznaczone do cięcia w systemie kątowym. Jest to przede wszystkim narzędzie do cięcia drewna, choć zdarzają się także ukośnice do metalu czy innych materiałów. Maszyna ta charakteryzuje się precyzją cięcia oraz wyjątkowym traktowaniem materiałów. Drewno nie jest przez nią postrzępione i nadaje się nawet do najbardziej widocznych miejsc. Dlatego właśnie jest ona tak potrzebna przy układaniu paneli pod nietypowym kątem i łączeniu ich z inną podłogą. Jeśli mamy zamiar bowiem uciąć coś wyjątkowo prosto, musimy zdecydować się przede wszystkim na jakość. Jest to narzędzie pochodzące z grupy pił tarczowych, a więc to tarcza stanowi oś działania ukośnicy. Obraca się ona – napędzana silnikiem różnego typu – i precyzyjnie ucina konkretne materiały pod danym kątem. Tarcza z napędem jest zawieszona za pomocą uchylnego ramienia nad blatem roboczym.

Czy kupując ostrza mogę zmienić działanie ukośnicy?

Tak, piła ukośna do domu to narzędzie oparte przede wszystkim na ostrzu. To na nie trzeba zacząć zwracać uwagę w pierwszej kolejności. Ostrza służą do określania zarówno wysokości, jak i grubości cięcia danego materiału. Możesz więc za ich pomocą dopasować specjalne materiały. Warto tutaj zwrócić uwagę także na takie elementy jak ostrza do drewna miękkiego czy ostrza do drewna twardego, a więc wziąć pod uwagę zróżnicowanie ukośnicy. Kupując ostrze należy zwrócić także uwagę na ilość zębów. Im ich mniej, tym ukośnica tnie szybciej, jednak mniej dokładnie.

Czy mogę zmieniać kąty ukośnicy?

Oczywiście! Wybierając ukośnicę do drewna czy paneli musimy zwracać uwagę na kąty, w jakich się poruszają. Ukośnice służą do obróbki materiału w systemie kątowym, a więc odpowiedni kąt to odpowiednie cięcie. Wiele z modeli ma regulowany kąt cięcia, który wynosi od 45 stopni do 90 stopni. Tańsze modele oferują mniejszy zakres cięcia. W przypadku kątów istotną rolę odgrywają także strony cięcia. Część z modeli oferuje cięcie tylko i wyłącznie jednostronne, gdyż urządzenia te są jedynie do tego przystosowane. Z kolei inne pozwalają na cięcie dwustronne co zdecydowanie ułatwia pracę.

Ukośnice jakich marek wybiera się najczęściej?

Zwykle ukośnice powinniśmy dopasowywać pod względem danych technicznych. Czasami zwracamy uwagę na markę, jednak powinna być ona tylko dodatkiem. Wiemy jednak, że ukośnice do drewna bosch, makita, dewalt, evolution, einhell to ukośnice dobrej jakości, które jednak należy za każdym razem osobno sprawdzać.

Czy posuw jest mi konieczny do pracy nad panelami?

Niekoniecznie. Ukośnica z posuwem to lepiej wyposażony model pilarki ukośnej. Dlaczego? Posuw to przede wszystkim wygoda. Dzięki niemu cięcie długich kawałków materiału nie będzie żadnym problemem, co na przykład w przypadku drewna jest niezwykle przydatne. Zwykła ukośnica do domu nie musi być w niego wyposażona, ale najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie odnośnie przeznaczenia, czyli do czego będziemy chcieli wykorzystywać ukośnicy. Jeśli tylko do paneli to raczej nie jest to niezbędny element.

Czym jest odchylenie i czy rzeczywiście jest ważne?

Odchylenie jest o tyle ważne, że pozwala na cięcie dwóch kątów jednocześnie. Ukośnice do drewna nie zawsze mają tę funkcję, jednak bardzo często droższe modele nie mogą się bez niej obejść. Dlatego znów powinniśmy zastanowić się nad tym do czego potrzebujemy ukośnicy i jakie funkcję będą nam niezbędne.

Wybierając ukośnicę do paneli warto zwrócić uwagę przede wszystkim na stosunek jakości do ceny. Nie należy bowiem ani przepłacać, ani nie dowartościować zakupu. Dlatego tak ważne jest byśmy wybierali z głową i z pomysłem na wykorzystanie konkretnego narzędzia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)