Udostępnij
Skomentuj

Wabi-sabi – co to za trend? Jak urządzić wnętrze wabi-sabi?

Trendy wnętrzarskie zmieniają się i ewoluują. Jeszcze do niedawna szczytem popularności cieszył się minimalizm, styl skandynawski oraz duński styl oraz filozofia hygge. Dziś na salony i do kuchni wkracza wabi-sabi. Co to za trend?

Aranżacja wnętrz to nie tylko kwestia poustawiania niezbędnych mebli i dobrania ich tak, by pasowały do koloru ścian. Świadome aranżowanie przestrzeni ma w sobie sporą dozę filozofii i konkretnego podejścia do życia. Tylko takie nastawienie do trendów wnętrzarskich sprawi, że w odpowiednio zaaranżowanym mieszkaniu będzie nam wygodnie i przyjemnie.

Wabi sabi – co to takiego?

Estetyka wabi sabi to coś więcej niż nowy trend wnętrzarski. To styl, który wynika z japońskiej filozofii i podejścia do życia. To trend, który przywędrował do nas z kraju kwitnących wiśni i ma szansę zadomowić się także w europejskich wnętrzach.

Warto wiedzieć

Nazwa trendu wabi-sabi nie jest przypadkowa. Słowo wabi oznacza prostotę, a słowo sabi oznacza piękno wynikające z dojrzałości. Już po tym wytłumaczeniu znaczenia słów wabi-sabi można domyślać się, na czym polega cała filozofia wabi-sabi.

Najważniejsze cechy stylu oraz filozofii wabi-sabi:

 • Wabi-sabi stoi w całkowitej opozycji do konsumpcjonizmu.
 • To filozofia i zamiłowanie do naturalności, autentyczności i przekonanie, że piękne są rzeczy prawdziwe i naturalne, a przesadny perfekcjonizm jest sztuczny.
 • Zgodnie z ideą wabi-sabi nie należy dążyć do wyimaginowanych ideałów. Piękne jest to, co jest niedoskonałe, bo w tym przejawia się autentyczność przedmiotów. By nie odbiegać za bardzo od tematu aranżacji wnętrz, wystarczy porównać drewniany blat ze starannie wyselekcjonowanego i obrobionego drewna, w którym nie ma sęków i wgnieceń z blatem, który powstał z wiekowego drzewa, a w którym odnajdziemy ubytki, ślady po sztućcach i naczyniach, a także sęki. To właśnie ten drugi przedmiot będzie zgodny ze stylem wabi-sabi.
 • W aranżacjach wabi sabi widać pewną niekonsekwencję, naturalność i asymetrię, bo to wnętrza do mieszkania i użytkowania, a nie do zdjęć do katalogu.

Wnętrza wabi sabi – jak powinny być urządzone?

Estetyka wabi-sabi zostawia spore pole do popisu oraz pozwala na dużą dowolność przy urządzaniu wnętrz. To nie ascetyczny i restrykcyjny minimalizm, ale swobodny i naturalny styl. Są jednak pewne cechy, które charakteryzują wnętrza w stylu wabi-sabi. Oto one:

 • Kolory ziemi, naturalne barwy – w estetyce wabi sabi dominują kolory, które można nazwać barwami naturalnymi. To wszelkie odcienie ziemi oraz natury: brąz, beż, szarości, czerń, krem, biel, odcienie rdzy i zieleni.
 • Naturalne materiały – to one powinny dominować i stać się głównymi bohaterami wnętrz w tym stylu. Zamiast syntetycznych materiałów warto wybrać len (może być stale wygnieciony lub lekko przeprasowany), bawełnę i wełnę. Zamiast lakierowanych blatów z płyty meblowej, warto wybierać meble drewniane, marmur, naturalny kamień i tym podobne rozwiązania.
 • Skromne wzornictwo, prostota – to trend, który ma sporo wspólnego z minimalizmem i estetyką eko. Zamiast złoconych półmisków i fikuśnych filiżanek, warto wybrać ręcznie produkowaną ceramikę, naczynia gliniane i pełne prostoty.
 • Przedmioty stare, a nawet zniszczone – w wabi sabi nie dąży się do utrzymywania przedmiotów w perfekcyjnym stanie, ale do ich normalnego użytkowania i zużywania. Popękany wazon warto skleić i wciąż cieszyć się jego urokiem zamiast wymieniać go na nowy. Ta sama zasada tyczy się mebli i wszelkich innych detali.
 • Szczypta japońskiej estetyki – wnętrza wabi sabi nawiązują do japońskiej filozofii, ale nie muszą wcale być urządzone na wzór japońskich domów. Jednak, by zachować spójność estetyki i filozofii, warto zastosować choćby drobne akcenty o japońskim stylu (na przykład japońską ceramikę do serwowania herbaty albo ozdobny wachlarz na ścianie).

Design wabi sabi – czy warto urządzić dom w tym stylu?

Estetyka wabi sabi jest specyficzna i wyrazista. Z całą pewnością nie jest to trend dla każdego. Warto urządzić dom w stylu wabi-sabi, jeśli:

 • Cenimy naturalność.
 • Lubimy naturalne materiały.
 • Stare przedmioty podobają się nam, a drobne zniszczenia i niedoskonałości nam nie przeszkadzają.

Wabi sabi to trend, który można zastosować do każdego pomieszczenia. Doskonale wygląda w salonie i łazience, ale również kuchnia wabi-sabi będzie przyjemnym i autentycznym miejscem. To trend 2018 roku, który zaczyna pojawiać się w coraz większej liczbie wnętrz. Jeśli tylko jest to estetyka, która nam się podoba, warto otworzyć się na japońskie wabi sabi.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)