Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/wady-i-zalety-wyspy-kuchennej-jak-wybrac-wyspe-do-kuchni/12142/ 2018-11-13 09:45:02.000000

Wady i zalety wyspy kuchennej. Jak wybrać wyspę do kuchni?

Zastanawiasz się jak zaplanować wyspę kuchenną? Najpierw zobacz jakie są jej wady, zalety, a także alternatywy.

Co to jest wyspa kuchenna?

Wyspa kuchenna to dodatkowe miejsce z blatem i szafkami w naszej kuchni. To co wyróżnia ją spośród innych mebli kuchennych to fakt, że ustawiana jest na środku i jest zdecydowanie centralnym punktem w całym pomieszczeniu.

Polecane hokery do wyspy kuchennej

Często też, w niektórych aranżacjach pełni rolę naturalnego oddzielenia (i zarazem połączenia) kilku stref, na przykład wypoczynkowej i kuchennej.

Ponadto, wyspa kuchenna to alternatywa dla stołu, ponieważ można do niej dobrać odpowiednio wysokie krzesła barowe, dzięki czemu zyskamy niestandardową, nowoczesną i ciekawą aranżację. Ale wyspa kuchenna to przede wszystkim funkcjonalność – dodatkowe miejsce do wspólnego przygotowywania posiłków przez wszystkich domowników czy rozmów, gdzie jedna osoba coś szykuje, a druga dotrzymuje jej towarzystwa.

Warto wiedzieć!

Jak obudować wyspę kuchenną? Ogranicza nas tylko wyobraźnia! Możemy wybrać szafki z półkami, szufladami, a nawet zamontować piekarnik!

Wady i zalety wyspy kuchennej

Zanim zaczniesz się zastanawiać jak zaplanować wyspę kuchenną, poznaj jej wady i zalety, tak aby z łatwością zdecydować czy to jest dobra opcja do twojego domu.

Zalety i wady wysp kuchennych

ZALETY

 • Funkcjonalność
 • Możliwość wspólnego przyrządzania posiłków (każdy znajdzie miejsce dla siebie)
 • Wygodne miejsce do pracy (również na laptopie)
 • Naturalny łącznik pomiędzy salonem a kuchnią
 • Cieszy oko
 • Brak oddzielenia gotującego od gości lub reszty domowników
 • Dobre samopoczucie podczas gotowania (ponieważ nie jesteśmy odwróceni tyłem)

WADY

 • Zajmuje dużo miejsca, więc nie sprawdzi się w przypadku małych kuchni
 • Zapachy z gotowania bardzo łatwo przechodzą do strefy dziennej
 • Utrudniony odpoczynek w salonie, ze względu na hałasy związane z gotowaniem czy sprzętami AGD
 • Musi być dobrze zaplanowana w bardzo wczesnym etapie budowy domu (ze względu na instalacje)

Gdy znamy już wady i zalety, kolejnym bardzo ważnym krokiem jest ustalenie jaka wysoka powinna być wyspa kuchenna. Pod kątem wizualnym, dobrze jeśli byłaby tej samej wysokości co reszta mebli, jednak praktyka mówi inaczej. Wyspa lepiej się sprawdza jeśli jest ciut wyższa, czyli ma od 90 do 110 centymetrów. Wtedy też łatwiej jest dobrać odpowiednie krzesła barowe.

Warto wiedzieć!

Jak oświetlić wyspę kuchenną? Inaczej do sprawy podejdziemy, jeśli wyspa kuchenna jest z funkcją stołu, a inaczej, jeśli nie jest. Do przyrządzania posiłków potrzebujemy dobrego, jasnego światła, a z kolei do jedzenia, najlepiej wybrać jak najłagodniejsze i najcieplejsze, aby zbudować przytulną atmosferę. Jak to połączyć? Najlepiej od razu wydzielić te dwie strefy i zamontować nad wyspą dwa rodzaje oświetlenia – standardowe lampy i na przykład oświetlenie wychodzące spod podwieszanego sufitu.

Zalety i wady stołu kuchennego

ZALETY

 • Dostępność
 • Niska cena
 • Uniwersalność

WADY

 • W małej kuchni, nawet najmniejszy stolik może być uciążliwy

Jaka wysokość stołu kuchennego? Stoły kuchenne, w zależności od naszych potrzeb, mogą być niskie, czyli mieć wysokość od 70 do 75 centymetrów lub wysokie jak bar, czyli o wymiarach od 110 do 120 centymetrów. Jeśli nie odpowiada nam idea wyspy kuchennej, wybór jest dość prosty.

Jaki stół do kuchni wybrać? Jaki blat na stół kuchenny? W zależności od stylu, jaki wybraliśmy warto rozważyć kilka najpopularniejszych opcji. Oczywiście najbardziej znanym materiałem jest drewno, które bardzo dobrze będzie wyglądać w klasycznych pomieszczeniach, gdzie albo ciężko nam określić konkretny styl, albo kierujemy się nurtami zgodnymi z naturą. Przykładami są style prowansalskie, rustykalne, ale też skandynawskie czy industrialne. Kolejnym w kolejce materiałem jest wykończona na wysoki połysk płyta MDF, która dobrze sprawdzi się w nowoczesnych lub minimalistycznych wnętrzach. Do tych styli bardzo dobrze pasuje również szklany blat.

I wreszcie ostatnia kwestia związana z stołem, a mianowicie jego kształt. Stół kuchenny okrągły dobrze sprawdzi się jeśli mamy dużo miejsca i lubimy spędzać czas na rozmowie przy stole, ponieważ brak jakichkolwiek kątów, bardzo zbliża do siebie rozmówców. Dodatkowo, ważna jest jego funkcjonalność, czyli podjęcie decyzji co będzie dla nas wygodniejsze - stół rozkładany czy zwykły. Pytanie, które nam w tym pomoże to zastanowienie się ile osób będzie zasiadać przy nim na co dzień, a ile maksymalnie w trakcie przyjęć, oraz jak często przychodzą do nas goście. Jeśli kilka razy w tygodniu, to ciągłe rozkładanie stołu nie będzie dla nas wygodne. Jeśli natomiast bardzo rzadko, wtedy najlepszą opcją będzie stół rozkładany.

Do jakiej kuchni będzie pasować wyspa?

Wyspa kuchenna będzie pasować do kuchni otwartych, ponieważ będzie wtedy centralnym i głównym punktem. Dodatkowo, wyspa kuchenna jako stół dobrze sprawdzi się we wnętrzach połączonych z salonem, ponieważ w naturalny sposób zyskujemy kolejne miejsca dla gości.

Jeśli chodzi o styl, do którego pasuje wyspa kuchenna, to mamy wiele możliwości – styl skandynawski, nowoczesny, industrialny, ale również francuski czy glamour. Tak na dobrą sprawę, do każdego stylu da się dopasować odpowiednią wyspę, a jeśli masz z tym problem, warto spytać się o radę architekta wnętrz, który na pewno coś doradzi.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni