Udostępnij
Skomentuj

Wersalki rozkładane – czy warto? Jaką wersalkę rozkładaną kupić do salonu?

Wersalki rozkładane w dzień służą jako wygodny mebel do relaksu, a na noc zamieniają się w komfortowe łóżka do spania. Jaką wersalkę rozkładaną kupić do salonu?

Nowoczesne wersalki rozkładane zachwycają kunsztownym wyglądem, nie zajmują wiele miejsca, są funkcjonalne i wygodne. Ustawione w niewielkich rozmiarów mieszkaniu, sprawdzą się jako mebel wypoczynkowy do popołudniowego relaksu z książką w ręce, a także jako komfortowe łóżko do spania. Wybierając małą wersalkę rozkładaną do salonu, warto wziąć pod uwagę nie tylko jej rozmiar i cenę, ale również komfort użytkowania. Jaką wersalkę wybrać? Co jest lepsze do salonu – wersalka rozkładana czy kanapa?

Wersalka rozkładana – co to?

Poszukując wygodnego zestawu wypoczynkowego do salonu, można spotkać się z ofertą różnego rodzaju łóżek – wersalek, sof lub kanap. Często nazwy te używane są zamiennie, choć wymienione łóżka różnią się od siebie, czasem nawet znacznie. Wersalka rozkładana to mebel przeznaczony do siedzenia lub spania, który mieści nie więcej niż trzy osoby. Składa się on z podstawy w formie prostokątnej skrzyni na pościel, a także dwóch tapicerowanych ram, połączonych ze sobą oraz ze skrzynią za pomocą metalowych łączników. Po złożeniu łóżka, jedna rama stanowi jego oparcie, natomiast druga jest siedziskiem. Niektóre modele wersalek rozkładanych wyposażone są również w boki z podłokietnikami – są one znacznie krótsze niż w przypadku pozostałych rodzajów łóżek wypoczynkowych.

Wersalka rozkładana czy kanapa – co lepsze?

Jedno z równie popularnych rozwiązań do salonu stanowi kanapa. Czym różni się ona od wersalki? Przede wszystkim mechanizmem rozkładania. W przypadku kanapy czynność ta polega na złożeniu oparcia i wysunięciu siedziska. Kanapa to dość obszerny mebel, na którym usiąść jednocześnie może więcej niż trzy osoby. Tego typu rozwiązania bardzo często sprzedawane są z kilkoma wygodnymi poduszkami w zestawie. W przypadku wersalek rozkładanych może nie być ich w ogóle lub będą dołączone nie więcej niż dwie. Które rozwiązanie jest lepsze do salonu? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór uzależniony jest przede wszystkim od preferencji domowników, ich możliwości finansowych oraz wielkości salonu. Tanie wersalki można kupić już za niecałe 500 zł. Ceny kanap do salonu zaczynają się od 700 zł. Niemniej ważnym elementem jest również wielkość salonu. Wersalki rozkładane są idealnym rozwiązaniem do niewielkich pomieszczeń, w których liczy się każdy centymetr. Kanapy są obszerniejsze i sprawdzą się lepiej w dużych i przestronnych wnętrzach.

Jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego salonu? Najprościej jest przeanalizować cechy obu propozycji i dopiero wtedy podjąć decyzję.

Wersalka rozkładana

 • zajmuje mniej miejsca niż kanapa
 • ceny tanich wersalek rozkładanych zaczynają się od 500 zł
 • posiada duży pojemnik na pościel
 • lekka i łatwa w przestawianiu
 • mogą na niej usiąść w jednym czasie maksymalnie trzy osoby
 • jest mniej wygodna podczas spania niż kanapa
 • prosta i łatwa w składaniu i rozkładaniu

Kanapa

 • zajmuje więcej miejsca niż wersalka, jest bardziej obszerna
 • ceny najtańszych modeli zaczynają się od 700 zł
 • dostępna w różnych wzorach i kolorach
 • posiada duży pojemnik na pościel
 • cięższa niż wersalka, przez co trudniej ją przestawić
 • może naraz pomieścić więcej niż trzy siedzące osoby
 • bardzo wygodna, zapewnia komfort podczas spania
 • łatwa w składaniu i rozkładaniu

Jaką wersalkę rozkładaną do salonu wybrać?

Nowoczesne wersalki rozkładane niczym nie przypominają modeli z lat 70. czy 80. Nie są to proste i niewygodne meble, które zamiast wzbogacać aranżację wnętrza, bardziej ją szpeciły. Proponowane przez designerów i producentów tego typu mebli rozwiązania, wyróżniają się elegancją, szykiem i nowoczesnością. Dzisiejsze wersalki rozkładane do spania są wygodne i zarazem funkcjonalne. Tapicerowane mogą być wytrzymałą i przewiewną tkaniną lub skórą – ekologiczną bądź naturalną. Wszystkie trzy rozwiązania zasługują na uwagę i z powodzeniem wpiszą się w większość aranżacji salonów. Wersalki skórzane rozkładane utrzymane w ciemnej kolorystyce, będą idealnie prezentować się w nowoczesnych i eleganckich wnętrzach, z kolei meble tapicerowane jasną tkaniną nadadzą lekkości i subtelności salonom urządzonych w stylu minimalistycznym lub skandynawskim.

Wersalki rozkładane dostępne są w wielu wariantach – nie tylko pod względem stylistyki, ale również funkcjonalności. Dwa najpopularniejsze rozwiązania to:

 • wersalki rozkładane z pojemnikiem na pościel – dzięki obszernej skrzyni służącej jako schowek na pościel, umożliwiają przechowywania kołdry oraz poduszek podczas dnia. To dodatkowa oszczędność miejsca, bo w tej sytuacji nie ma potrzeby organizowania dodatkowej szafki na pościel
 • wersalki rozkładane z bokami – nie wszystkie wersalki wyposażone są w boki, które umożliwiają wygodne podparcie się podczas czytania książki. Modele bez boków sprzedawane są zazwyczaj z dwoma niewielkimi poduszkami w zestawie.

Na co zwrócić uwagę kupując wersalkę rozkładaną?

Decydując się na zakup praktycznej wersalki rozkładanej do swojego salonu, warto zwrócić uwagę na takie elementy jak:

 • Wymiary wersalki. Model łóżka trzeba dobrać do wielkości pomieszczenia. Wersalka nie powinna być zbyt duża, ponieważ przytłoczy wnętrze, a dodatkowo będzie utrudniała swobodne poruszanie się po salonie. Warto również pamiętać o przestrzeni potrzebnej na rozłożenie łóżka do spania.
 • Rodzaj użytej tapicerki. Jak zostało wspomniane wyżej, wersalki mogą być tapicerowane skórą lub tkaniną. W tym pierwszym przypadku warto wziąć pod uwagę właściwości skóry, która często „klei się” do ciała oraz sprawia wrażenie zimnej w zimie i ciepłej w lecie. Osoby, którym przeszkadzają takie niuanse, powinny zdecydować się na tapicerkę z tkaniny.
 • Jakość wykonania. Ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o wygodę użytkowania łóżka. Połączone ze sobą ramy powinny stanowić spójną całość, nawet najmniejsze szczeliny pomiędzy nimi mogą powodować dyskomfort podczas spania.
 • Funkcjonalność. Wersalki rozkładane zazwyczaj wyposażone są w pojemnik na pościel – jednak zazwyczaj, nie oznacza zawsze. Podczas zakupu warto również zwrócić uwagę na ten element. Schowek na pościel pozwoli zaoszczędzić miejsce, w którym stanęłaby szafka do przechowywania kołdry i poduszek podczas dnia.
Nowoczesne wersalki rozkładane to stylowe i funkcjonalne meble. W związku z dużym wyborem różnorodnych modeli, bez problemu można zakupić odpowiednie rozwiązanie do swojego salonu. Rozmiar wersalki należy dopasować do wielkości pomieszczenia, w którym ma stanąć.
Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Sklep internetowy toblen jest dla mnie świetny, mam od nich meble już dobre kilka miesięcy i wszystko przepiękne tak jak było od razu po zakupie.