Udostępnij
Skomentuj

Wiertarka pneumatyczna - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Wiertarki pneumatyczne to stosunkowo rzadko wykorzystywane narzędzia. Trzeba je wyraźnie odróżnić od wiertarek elektro-pneumatycznych, czyli wykorzystujących poduszkę powietrzną do obsługi udaru, ale zasilanych elektrycznie. Prawdziwa wiertarka pneumatyczna musi być podłączona do zewnętrznego kompresora, jest od elektrycznej lżejsza, ale przede wszystkim została zaprojektowana do znacznie dłuższej pracy.

Co to jest wiertarka pneumatyczna?

Wiertarki pneumatyczne to narzędzia wykorzystujące sprężone powietrze. Ich praca jest możliwa tylko i wyłącznie w połączeniu z zewnętrznym kompresorem (i to dość wydajnym, bo ciśnienie robocze wynosi zwykle około 6 bar, a zużycie powietrza 8-10 litrów na sekundę, a nawet więcej). Szczególnym podtypem jest wiertarka pneumatyczna górnicza, przeznaczona do wykonywania głębokich otworów w twardych materiałach. Poza tym wiertarki pneumatyczne – różniące się zresztą od klasycznych elektronarzędzi nawet wyglądem – są przeznaczone raczej do wykorzystania w przemyśle.

Jak działa wiertarka pneumatyczna?

Czynnikiem napędowym wiertarki pneumatycznej jest sprężone powietrze pobrane z kompresora. Poza tym „od zewnątrz” nie widać wielkich różnic w działaniu w porównaniu z klasycznymi narzędziami, aczkolwiek budowa wewnętrzna musiała zostać odpowiednio zmodyfikowana.

Jaka wiertarka pneumatyczna – kryteria wyboru

Wybór wiertarki pneumatycznej jest dość prosty. Paradoksalnie prostszy nawet od wyboru wiertarki klasycznej, choć oczywiście wiążą się z nim pewne specyficzne trudności. Kryteriów jest jednak stosunkowo niewiele:

 

wiertarka pneumatyczna
  • prędkość obrotowa. Wybór jest duży, bo słabsze oferują „tylko” 1600 obrotów na minutę, a najszybsze mogą obrócić wiertłem nawet 3 razy szybciej. Warto tu jednak zaznaczyć, że niekoniecznie im większa prędkość, tym lepiej. Jeśli wierci się w twardym materiale, to często szuka się wolniejszych wiertarek – po 600-800 obrotów na minutę. Wiertarki górnicze będą zresztą jeszcze wyraźnie wolniejsze;
  • forma. Najprostsze wiertarki pneumatyczne, czyli typ prosty, są tanie, dość uniwersalne, ale nie każdy lubi posługiwać się narzędziem o tak nietypowym – jak na wiertarkę – kształcie. Alternatywą są wiertarki pistoletowe, a do najbardziej specyficznych zastosowań można wykorzystać wiertarkę kątową, która pozwala na pracę w miejscach trudno dostępnych;
  • uchwyt wiertarski. Tutaj zasadniczo wyboru nie ma. Poza rzadkimi i bardzo specyficznymi wiertarkami specjalistycznymi wszystkie wiertarki pneumatyczne są wyposażone w typowy uchwyt 10 mm;
  • moc. Nie można oceniać jej wprost, tak jak przy elektronarzędziach, ale do porównania różnych modeli to kryterium nadaje się świetnie. Mocne wiertarki pneumatyczne mają „zaledwie” 400-600 W. Tu znów jednak należy zaznaczyć, że w przypadku wybitnie specjalistycznego sprzętu wartości te mogą być wyższe, ale w praktyce czynnikiem ograniczającym moc często będzie kompresor;
  • waga. Podobnie jak w przypadku wszystkich narzędzi, również tutaj warto zwrócić uwagę na to, żeby wiertarka nie była zbyt ciężka. Same narzędzia ważą 0,5 do 1 kilograma, ale trzeba jeszcze wziąć poprawkę na uniesioną część węża pneumatycznego.

Problem z markami i ofertami

Wiertarki pneumatyczne dość trudno jest znaleźć i wybrać właściwą. Trzeba dość dobrze poznać specyfikę tych narzędzi, aby prawidłowo interpretować opisy techniczne. Poza tym stosunkowo rzadko trafia się na produkty znanych marek. jeśli w poradnikach mówi się o wiertarce pneumatycznej Bosch albo Wurth, to najczęściej chodzi o narzędzia elektryczne z pneumatycznym udarem, a to absolutnie nie to samo, co wiertarka udarowa.
Oferty trzeba więc czytać uważnie, a choć i Bosch, i Wurth mają w swoich katalogach prawdziwe wiertarki pneumatyczne, to ich produkty na tym polu absolutnie nie są bezkonkurencyjne. Wśród specjalistów popularniejsze są marki o znacznie mniejszej rozpoznawalności, ale też fachowcy mniejszą wagę przywiązują do nazwy producenta, a większą do technicznych właściwości poszczególnych modeli wiertarek.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)