Udostępnij
Skomentuj

Wieszak na spodnie – jaki wybrać? Który będzie najlepszy?

Szafka nad pralkę doskonale prezentuje się zarówno w małej, jak i dużej łazience. Jest też dodatkowym meblem do przechowywania. Jaką szafkę na pralkę kupić?

Praktyczna i wygodna szafa wyposażona jest w pojemne półki, drążki na wieszaki, a niekiedy również w szuflady. O ile przechowywanie odzieży na półkach i w szufladach nie wymaga dodatkowych akcesoriów, o tyle, aby zawiesić ubrania na drążku, niezbędne są praktyczne wieszaki. Niewiele osób przywiązuje wagę do zakupu odpowiedniego wieszaka na ubrania. Efektem tego są często pogniecione spodnie, sukienki czy rozciągnięte bluzki. Dobrze dobrany wieszak pozwoli uniknąć tych przykrych sytuacji. Wieszaki na spodnie występują w kilku wersjach. Który model sprawdzi się najlepiej w niewielkiej szafie, a który w dużej garderobie?

Jaki wieszak na spodnie kupić?

Wieszaki na spodnie występują jako proste modele zawieszane na drążku, a także bardziej skomplikowane konstrukcje montowane do boków szafy. Mogą być one wykonane z drewna lub z metalu – najczęściej ze stali nierdzewnej lub chromowanej oraz z aluminium. Wieszak na spodnie drewniany to prosta konstrukcja z dobrze znanym haczykiem oraz kilkoma rzędami połączonych ze sobą poprzeczek, na których przechowuje się spodnie – jednocześnie kilka par. Nieco inną budowę mają wieszaki metalowe, które najczęściej występują jako złożone konstrukcje. Wśród tego typu rozwiązań znajdują się choćby:

 • wieszak na spodnie wysuwany – są to modele przypominające szufladę z poprzeczkami, których rama wykonana jest z aluminium, niekiedy także anodowana powłoką antykorozyjną. Tego typu wieszaki na spodnie do szafy mocuje się do obu boków mebla naraz. Drążki na spodnie są ustawione równolegle do ścian szafy, ich liczba zależy od szerokości mebla i wielkości wieszaka;
 • wieszak na spodnie boczny – to również rodzaj wieszaka wysuwanego – różnica pomiędzy opisanym powyżej modelem a wieszakiem na spodnie bocznym polega na sposobie montażu. W tym przypadku konstrukcja mocowana jest do jednej ściany szafy. Wieszaki na spodnie boczne występują w dwóch wersjach – z prętami ustawionymi równolegle lub prostopadle do ściany szafy. Dostępne one jako modele o szerokości od 40 do 80 cm i mogą pomieścić 5-12 par spodni. Wieszaki boczne oferowane są jako konstrukcje prawo- oraz lewostronne;
 • wieszak na spodnie obrotowy – wyglądem przypomina wachlarz. Do jednego pionowego modułu montowane są poprzeczne pręty na spodnie. Można je swobodnie rozsuwać i odchylać. Wieszaki na spodnie obrotowe najczęściej wykonane są ze stali, dzięki czemu nie uginają się pod ciężarem odzieży. Modele stalowe należą do jednych z najbardziej wytrzymałych i solidnych. Wieszak na spodnie obrotowy montuje się do ściany bocznej szafy. Długość poprzeczek w tego typu modelach to zazwyczaj 40-50 cm;
 • wieszak na spodnie podwieszany – w przeciwieństwie do poprzednich konstrukcji, model ten mocowany jest do górnej półki szafy i wysuwany na prowadnicy kulkowej. Wieszaki podwieszane produkowane są ze stali;
 • wieszak na spodnie regulowany – jest to wieszak wysuwany, montowany do obu ścian bocznych szafy, który ma możliwość regulowania szerokości ramy – przeważnie w zakresie 100-115 cm. Tego typu modele wyposażone są nawet w 14 przesuwnych drążków na spodnie, a także praktyczne haczyki na krawaty. Niektóre konstrukcje sprzedawane są wraz z pojemniczkami na akcesoria np. zegarki i bransoletki.

Na co zwrócić uwagę kupując wieszak na spodnie?

Przed zakupem wieszaka na spodnie do szafy warto przeanalizować dostępne na rynku rozwiązania. Na jakie parametry zwrócić uwagę?

 1. Sposób montowania wieszaka – czyli konstrukcje mocowane do jednej ściany szafy, do dwóch ścian jednocześnie lub modele podwieszane do półki. Decydując się na wieszak do spodni boczny, należy zwrócić uwagę na to, do której ściany może być on przymocowany – modele te mogą być dwustronne, ale nie muszą.
 2. Rozmiary wieszaka – zarówno jego szerokość, jak i długość. Rozmiar wieszaka należy dostosować do wielkości szafy lub garderoby, tak aby można było go swobodnie użytkować i nie przeszkadzał w zamknięciu drzwi mebla.
 3. Ilość drążków na spodnie – uzależniona jest od szerokości danej konstrukcji. Najmniejsze modele to 4-ramienne wieszaki na spodnie, największe mogą pomieścić nawet 14 par.
 4. Dodatkowe funkcjonalności – czyli haczyki na krawaty, pojemniki na zegarki i bransoletki lub pojemne koszyki. Wieszaki do spodni wyposażone mogą być również w przesuwne pręty oraz regulowane ramy.
 5. Jakość wykonania – ma zasadnicze znaczenie dla żywotności danego modelu. Wpływ na jakość wykonania mają nie tylko materiały, z jakich dane konstrukcje wyprodukowano, ale także sposób ich połączenia. Wieszaki na spodnie muszą być wytrzymałe i solidne, w przeciwnym razie ulegną uszkodzeniu pod wpływem ciężaru spodni.
 6. Kolor wieszaka – większość konstrukcji dostępna jest w naturalnej kolorystyce metalu, bez problemu można kupić również modele malowane na dowolny kolor – biały, czarny, brązowy. Wieszaki na spodnie białe doskonale prezentują się w jasnej garderobie skandynawskiej.

Wieszak na spodnie – jaka wysokość?

Projektując funkcjonalną i praktyczną szafę lub garderobę, należy odpowiednio rozplanować wysokość mocowania poszczególnych wieszaków. Krótkie ubrania jak np. koszule i kurtki potrzebują około 110 cm, w przypadku sukienek potrzebne będzie nawet 180 cm. Wieszaki na spodnie mogą zostać zamontowane na wysokości 70 cm – wystarczy to do odpowiedniego przechowywania spodni.

Jak zamontować wieszak na spodnie?

Nowoczesne wieszaki na spodnie mocuje się w zależności od modelu – do jednej lub do dwóch ścian szafy. Montaż odbywa się za pomocą dołączonych do zestawu wkrętów oraz śrub. W komplecie znajdują się także prowadnice, a nierzadko również klucz imbusowy ułatwiający mocowanie wieszaka. Montaż wieszaka na spodnie nie należy do trudnych i skomplikowanych czynności. W pierwszej kolejności należy przykręcić do boków szafy prowadnice, a następnie założyć na nie pręty.

 
Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)