Udostępnij
Skomentuj

Witryny drewniane - jakie wybrać? Które będa najlepsze?

Poszukując odpowiednich mebli do jadalni czy salonu musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań – jaki efekt wizualny chcemy osiągnąć?

Czy zależy nam na wnętrzu o charakterze retro czy może cenimy sobie klasyczną elegancję? Jeśli zdecydujemy się na zakup witryny drewnianej przeszklonej uda nam się połączyć oba style.

Przeszklone witryny kojarzą nam się przede wszystkim ze stylistyką retro. Faktycznie, możemy zdecydować się na zakup mebla vintage lub witryny stylizowanej na mebel antykwaryczny, jednak producenci oferują także nowoczesne wzory witryn. Przeszklone wnętrze mebla pozwala ciekawie wyeksponować zastawę, kieliszki, talerze oraz innego rodzaju dekoracje, które urozmaicą naszą jadalnię lub salon.

Jaką witrynę wybrać?

Witryna to mebel uniwersalny, który znajdzie zastosowanie w wielu naszych wnętrzach. To rodzaj szafy bądź kredensu, wiec jej głównym zadaniem jest przechowywanie rzeczy. Witryny z drewna sosnowego najczęściej spotykamy w salonach i jadalniach, choć coraz częściej pojawiają się także jako wyposażenie dużych łazienek. Na rynku dostępne są różne modele – stojące na nóżkach, dwudrzwiowe, trzydrzwiowe, podświetlane. Od naszych upodobań oraz oczekiwań względem mebla zależy, na jaką witrynę ostatecznie się zdecydujemy.

Meble zróżnicowane są pod względem tworzywa, z którego zostały wykonane oraz kolorystyki. Witryna biało drewniana świetnie sprawdzi się zarówno w jadalni jak i w salonie. Jasny i neutralny kolor optycznie powiększy naszą przestrzeń.

Drewniane witryny do jadalni

Witryny do jadalni świetnie sprawdzą się jako alternatywa dla tradycyjnych szafek czy kredensów. Przeszklone wnętrze ładnie wyeksponuje zastawę kuchenną. Witryny ciekawe aranżują nam przestrzeń – dzięki przeszkleniom optycznie powiększamy jadalnię. Decydując się na zakup witryny możemy zdecydować się wiele różnych rozwiązać. W zależności od preferowanej przez nas stylistyki możemy wybrać witryny stylizowane na meble retro, lub te w pełni nowoczesne. Na wygląd samego mebla składają się: materiał, kolor oraz sam projekt. Na rynku dostępne jest szerokie spectrum różnych witryn – od wolnostojących po witryny drewniane narożne. Warto poświęcić chwilę i zdecydować się na model idealnie dostosowany do naszych potrzeb. Pamiętajmy, że drewniana witryna do jadalni będzie pełnić nie tylko rolę dekoracyjną, ale także praktyczną. Dobór witryny powinniśmy uwarunkować od ilości zastawy, jaką aktualnie dysponujemy. Z powodzeniem będziemy mogli wyeksponować porcelanowe talerze, kieliszki i eleganckie butelki z alkoholem. Na rynku dostępne są modele z szufladami, w których będziemy mogli bezpiecznie przechowywać obrusy i serwetki. Witryna drewniana narożna pomoże nam zaoszczędzić cenne miejsce w jadalni.

Drewniane witryny do salonu

Głównym celem witryny w salonie jest przechowywanie niezbędnych w życiu codziennym dodatków i pomieszczenie zastawy. To mebel, który nadaje wnętrzu lekkości i klasy. Dzięki przeszklonym frontom witryny będziemy mogli wyeksponować książki (witryna może z powodzeniem służyć jako alternatywa dla biblioteczki!) i inne cenne drobiazgi.

Pamiętajmy, że witryny występują w wielu kształtach i wielkościach. Na rynku dostępne są także witryny mniejsze, które z powodzeniem mogą służyć jako szafki pod telewizor.

Na jaki materiał się zdecydować?

Producenci oferują materiały zróżnicowane pod względem faktur i wersji kolorystycznych. Największą popularnością cieszą się witryny wykonane z różnych rodzajów drewna. Najczęściej spotykamy meble wykonane z:

  • Drewna sosnowego (beżowe, ciepłe odcienie z wyraźnymi słojami)
  • Drewna bukowego (bardzo jasny koloryt, faktura drewna jest delikatna)
  • Drewna dębowego (ciemny, głęboki kolor, z mało wyraźnymi słojami)
  • Drewna orzechowego (ciemny odcień z wyraźnie zarysowaną fakturą)
  • Egzotycznych gatunków drewna (najczęściej spotykane w Polsce to drewno mango i palisander),

Popularne są witryny z drewna sosnowego. Drewno sosnowe cechuje bardzo ciepła gama barwna, co nada naszym wnętrzom przytulny charakter. Meble sosnowe można zostawić w stanie surowym, z chropowatą fakturą drewna, możemy je także polakierować lub pobielić. Witryny drewniane białe świetnie sprawdzą się we wnętrzach skandynawskich i tych urządzonych w minimalistycznym stylu.

Możemy urozmaicić naszą przestrzeń decydując się na zakup witryny z drewna egzotycznego. W Polsce najłatwiej jest kupić meble wykonane z drzewa mango lub palisandru indyjskiego. Witryny wykonane z mangowca charakteryzują się ciepłą tonacja barwną, z dość wyraźnie zaznaczonymi słojami. Palisander indyjski zapewni naszym meblom głęboki odcień, od nasyconych brązów aż po niemal całkowitą czerń. Witryny z drewna egzotycznego na pewno urozmaicą wnętrze naszego domu – rzadko spotykany wzór słojów czy nasycone kolory będą ciekawym urozmaiceniem wnętrza. Pamiętajmy jednak, że czas realizacji mebli z drewna egzotycznego jest często dłuższy niż w przypadku witryn wykonanych z rodzimych gatunków.

Witryna to niestandardowy mebel, który na pewno pomoże nie tylko urozmaicić nasze wnętrza, ale pomoże także w przechowywaniu codziennych drobiazgów. Przeszklone fronty mebli nadadzą naszemu wnętrzu lekki i elegancki charakter.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)