Udostępnij
Skomentuj

Wykrętak do gwintowników - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Gwintownik jest potrzebny do wykonywania otworów, które mają na celu stworzenie przestrzeni dla śrub. Jest on wyposażony w specjalne rowki, które nacinają materiał, najczęściej drewno, by w sposób naturalny utworzyć koleiny dla śrub. Jednak czasami dochodzi do sytuacji, w której gwintownik ulega uszkodzeniu i łamie się w trakcie pracy. Wówczas należy szukać rozwiązania, jakim jest wykrętak do gwintowników. Jak przymierzyć się do jego wyboru?

Czym jest gwintownik i jak działa?

Aby dobrze wybrać wykrętak do złamanych gwintowników, powinniśmy zastanowić się jakim rodzajem gwintownika się posługujemy. Podstawowy podział opiera się na rodzajach rowków i ich liczbie. Chodzi także o wyczucie średnicy narzędzia do skrawania otworu na śrubę. Gwintowniki mogą być trzyrowkowe, czterorowkowe, a nawet pięciorowkowe. Przy średnicy powyżej 18 mm mamy do czynienia z pięcioma rowkami. Przy 10 mm i mniej to trzy rowki oraz dwa rowki, a w przedziale 10 – 18 mm 3 rowki. Gwintownik może być ręczny lub maszynowy. Pokrętka, a wiec ręczne narzędzie wykorzystywane do gwintowania składa się z korpusu odlewanego zwykle ze stali, ramion ze stali konstrukcyjnej oraz szczęk dociskowych z tego samego materiału. Rękojeść jest całkowicie wykręcana, a w jej zakończeniu kryje się gwintownik, który przy zbyt dynamicznym wkręcaniu łamie się. Wówczas potrzebujemy wykrętaka do urwanych gwintowników.

Jak działa wykrętak do gwintowników ze stałymi pazurami?

Generalnie musimy dobrać wykrętak do tego jak wygląda sam gwintownik. Inny będzie wykrętak do gwintowników m6, inny do m8, a jeszcze inny do m4. Jak ich używać. Generalnie wykrętak składa się z pazurów, które odpowiadają kształtem i rozmiarem odpowiedniemu rodzajowi gwintownika. Stałe pazury, które kończą wykrętak, zasadzają się na pękniętej końcówce i pozwalają na jego wykręcenie. Jest to niezwykle skuteczne, jednak trzeba uważać, by zbytnio nie uszkodzić pazurów, które nie będą w stanie zaczepić się o gwintownik, a właściwie jego końcówkę. Dzięki sile zaczepiającej się na rowkach między ostrzami i o nie się opierając możemy z łatwością wykręcić końcówkę z otworu nie uszkadzając go w ten sposób. To duży plus korzystania z wykrętaków do gwintowników.

Jak używać wykrętaka do gwintowników?

Przede wszystkim należy dopasować wykrętak do gwintownika, aby skuteczniej zasadzić go na rowkach. Wówczas sprawdzić czy gwintownik jest unieruchomiony a wykrętak osadzony na końcówce. Jeśli był to gwintownik mechaniczny, należy oczywiście odłączyć maszynę. Następnie ruchami silnymi i zdecydowanymi należy przekręcać końcówkę w kierunku odwrotnym do wykonywanego nacięcia. Uważać, by pazury wykrętaka się nie przekrzywiały i nie niszczyły.

Jak wybrać najlepszy wykrętak?

Skuteczny wybór wykrętaka to nie tak prosta sprawa. Należy dobrze dobrać model, by dopasować wykrętak do końcówki ułamanego gwintownika. Dzięki temu będziemy mogli skutecznie wykręcić zalegający w otworze element. Należy zwrócić uwagę na firmę. Nie jest być może to najważniejsza kwestia, jednak warto pomyśleć o tym, by skuteczniej dobrać renomowany produkt do działania. Wiele firm oferuje słabej jakości pazury, które niszczą się zanim wyciągną gwintownik z otworu. Należy zwracać uwagę także na wysoką jakość wykonania oraz na materiały, z których stworzono wykrętak. Dzięki temu będziemy mogli skupić się na tym, by w sposób szczególny uważać na otwór i nie zniszczyć go pomimo uszkodzenia gwintownika. Istotną rolę odgrywa także stosunek jakości do ceny. Warto szukać wykrętaków w dobrej cenie, która idealnie będzie współgrała z tym, by było to narzędzie przydatne i skuteczne. Dlatego rozmiar, jakość wykonania, firma oraz cena będą najlepszymi wskaźnikami dobrego wykrętaka go złamanych gwintowników.

Wybierając wykrętak pamiętajmy, że ma on nam pomóc w nagłych wypadkach z gwintownikami. Dlatego nie możemy iść tutaj po linii najmniejszego oporu i wybierać produktów niezgodnych ze sztuką oraz takich, których cena jest atrakcyjna, ale sposób działania już nie. Przede wszystkim zależy nam na usunięciu końcówki gwintownika z otworu w taki sposób, by nie uszkodzić już wykonanego nawiertu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)