Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/wykretak-do-srub-jak-wybrac-jaki-najlepszy/12711/ 2018-12-12 14:17:14.000000

Wykrętak do śrub - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Nie raz i nie dwa zdarzy nam się, że zerwana śruba uniemożliwi dalsze działania na sprzęcie i w efekcie musimy przewiercać ją i od nowa wyposażać otwór w gwint. Jest to skutek niezwykle przykry i bardzo dużo osób ma z tym problem i szuka rozwiązania. Może nim być wykrętak do śrub, czyli specjalne urządzenie, które ma za zadanie pozbyć się śruby bez uszkadzania gwintu i przewiercania trudno dostępnej śruby. Jak działają wykrętaki i jak się nimi posługiwać? Jak je wybrać, by cieszyć się wysokojakościowym produktem za dobrą cenę? Komu przydadzą się przede wszystkim wykrętaki do śrub?

Czym są wykrętaki?

Są to specjalne wiertła o wyglądzie stożkowatego zakończenia wiertarki, które posiadają odwrotne gwinty. Służą do usuwania starych śrub, których nie można odkręcić w żaden inny sposób, jak tylko poprzez rozwiercenie otworu. Co ważne, wykrętaki mogą służyć do śrub, szpilek lub nakrętek, ale także śrub imbusowych czy śrub m3, m2 czy m5. To wysokiej jakości narzędzia, które można używać zarówno w warsztatach – zwłaszcza samochodowych, mechanicznych – jak i w domu, gdyż uniwersalne rozmiary pozwolą na funkcjonalne zastosowanie.

Czym jest zerwana śruba?

Zerwana śruba to taki rodzaj śruby, który w sposób niemożliwy do mechanicznego odkręcenia zalega w otworze gwintowanym. Efektem wyciągnięcia siłowego takowej śruby byłoby zniszczenie gwintu, a co za tym idzie także uszkodzenie miejsca, w którym dana śruba jest nałożona. Co ważne, jest to niezwykle niekorzystne w przypadku samochodów osobowych i ich maszynerii, która w większej mierze opiera się właśnie na tego rodzaju śrubach, których rozwiercenie mogłoby się skończyć całkowitym zniszczeniem danej części, a w efekcie narazić właściciela na duże koszty.

Jak stosować wykrętak?

Wykrętak stosuje się, gdy dana śruba nie ma możliwości ruchu i nie można jej wyciągnąć żadnym mechanicznym sposobem bez uszkadzania gwintu. Wówczas należy dobrać rozmiar wykrętaka do średnicy śruby tak, by jego obrys mieścił się w nim z lekkim naddatkiem. Wówczas wkręcamy wykrętak do wnętrza śruby, a następnie przesuwamy w odwrotnym kierunku, a więc w kierunku odkręcania śrub. W ten sposób możemy pozbyć się niechcianej śruby. Warto także jeszcze przed wkręceniem obficie skropić śrubę specjalnym płynem do połączeń między gwintem a śrubą właściwą. W ten sposób zmieni się tarcie i fizyka pomoże nam nie uszkodzić gwintu i pozbyć się urwanej śruby.

Na co zwracać uwagę przy zakupie wykrętaka?

Po pierwsze, przed zakupem należy skonsultować się ze specjalistą lub przeczytać poradnik jak dokładnie stosować dany wykrętak. Po drugie, gdy podejmiemy już decyzję o zakupie, należy wybrać szczególnie rozmiar. W standardowych opakowaniach np. wkrętaków do zerwanych śrub neo czy yato znajdziemy kilka rodzajów, które pozwolą nam dopasować się do średnicy śruby. Dzięki temu będziemy mogli dopasować do różnego rodzaju śrub, co zwiększy uniwersalność działań, a przy tym pomoże nam usunąć niechcianą śrubę. Musimy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego wykonane są wykrętaki, które powinny w skuteczny sposób pomóc usunąć śrubę, ale także co ważne musi nie zniszczyć gwintów. Co jest jeszcze istotne? Przede wszystkim warto kupić zestaw, by mieć możliwości zmieniania gwintów. Po drugie, należałoby spróbować dobrać odpowiednie materiały, gdyż zbyt słabe, zbyt tanie firmy proponują wykrętaki, które mogą pęknąć w trakcie odkręcania śruby.

Jeśli szukasz idealnych wykrętaków do śrub, to z pewnością musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Z jednej strony chodzi o materiał, z jakiego wykonano wykrętaki, gdyż istotne jest to, by nie złamały się podczas wykręcania zaciętej śruby. Po drugie chodzi o zestaw, który powinien mieć kilka różnych szerokości średnicy, dzięki czemu możemy w łatwy sposób dopasować konkretne wykrętaki do śruby. Istotną rolę pełni także sposób, w jaki działają, dlatego musimy wiedzieć dokładnie jak postępować z zaciętą śrubą, by nie spowodować większych zniszczeń w danym przedmiocie czy urządzeniu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

"fizyka pomoże nam nie uszkodzić gwintu" "szerokość średnicy" - A co autor miał na myśli. Czy istnieje takie pojęcie jak szerokość średnicy?
Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni