Udostępnij
Skomentuj

Wypiekacz do chleba - jaki wybrać? Który będzie najlepszy?

Pieczywo wypiekane w domu daje nam nie tylko pewność co do jakości użytych składników, ale także zapewnia możliwość zjedzenia codziennie świeżego, ciepłego chleba bez konieczności biegania po piekarniach.

Aby jednak cieszyć się walorami własnych wypieków, najpierw trzeba wybrać odpowiedni wypiekacz. Zobaczmy, jak działają tego typu urządzania, jakie posiadają dodatkowe funkcje oraz na co zwracać uwagę przy wyborze.

Jak działa wypiekacz do chleba?

Wypiekanie pieczywa w piecu, co kiedyś robili nasi dziadkowie i babcie, jest czasochłonne, wymaga wiedzy i odpowiedniego pieca. Dziś przychodzą nam z pomocą wypiekacze. Ich użycie nadal wymaga trochę czasu i odpowiedniego dobrania składników i ich proporcji, jednak jest znacznie prostsze, a wypieki nie ujmują jakościom tym piekarnianym. Większość wypiekaczy jest wysoce zautomatyzowana. Wystarczy, że dodamy do pojemnika składniki w odpowiednich proporcjach i wybierzemy odpowiedni program (w zależności od trybów oferowanych przed producenta). Wypiekacz wymiesza składniki, połączy je w ciasto, wygniecie i przystąpi do wypiekania. W trakcie działania urządzenia może zajść konieczność dołożenia jakiegoś składnika – o tym poinformuje nas wbudowany w urządzenie komputer. Większość wypiekaczy wyposażona jest w kilka programów i wiele opcji dodatkowych, jak na przykład regulacja spieczenia skórki, gęstość chleba, czyli jego gramatura, czy specjalny program dla chlebów pełnoziarnistych lub innych rodzajów.

Wypiekacz do chleba – na co zwrócić uwagę

Na rynku istnieje wiele modeli wypiekaczy, które różnią się tak wyglądem, jak parametrami i ceną. Aby dobrze wybrać, należy brać pod uwagę jakość kilku podstawowych czynników. Są to:

  • Obudowa wypiekacza – może być plastikowa albo metalowa. Zaletą plastikowej jest oczywiście niższa cena. Wady to natomiast mniejsza trwałość czy odporność na mechaniczne uszkodzenia. Metalowa wygląda bardziej estetycznie, jest też trwalsza. Jeśli urządzenie ma mam służyć na lata, lepiej wybrać tę drugą opcję.
  • Moc wypiekacza – wpływa głównie na czas, jaki urządzenie może być maksymalnie w ruchu, jak i siłę wyrabiania ciasta, w jaką wyposażone będzie mieszadło. Producenci oferują wypiekacze w rozpiętości 450–1250W. Im większa moc, tym lepiej, jednak z nią wiąże się też wyższa cena. Jaka moc wypiekacza do chleba będzie zatem optymalna? Jeśli nie chcemy martwić się, że urządzenie nie da sobie rady z dłuższym wypiekiem, nie wybierajmy mocy niższych niż 750W.
  • Komora – wyróżnić można wypiekacz do chleba z komorą poziomą oraz modele z pionową. Czym się różnią? Te pionowe są węższe, stąd zajmują mniej miejsca w kuchni. Uważane są za lepsze jeśli chodzi o wypiekanie ciasta, są jednak przystosowane wyłącznie do tworzenia niewielkich bochenków. Jeśli planujemy wypiekać większe chleby, lepszy będzie wypiekacz z komorą poziomą. Jego dodatkową zaletą jest to, łatwiej się z niego korzysta. Jest większy, stąd dodawanie składników jest nieco prostsze.
  • Liczba mieszadeł – w przypadku urządzenia, jakim jest wypiekacz do chleba dwa mieszadła należą do rzadkości – standardem jest jedno. Co może dać nam drugie mieszadło? To zależy od naszych preferencji. Jedno mieszadło z powodzeniem poradzi sobie z wypiekami do jednego kilograma. Jeśli chcemy wypiekać większe chleby, lepiej wybrać opcję z dwoma mieszadłami.

Warto wiedzieć

Jeśli chcemy mieć pewność, że wypieczony przez nas chleb będzie miał odpowiednią wagę, wybierzmy model z możliwością ustawienia maksymalnego ciężaru bochenka.

Jaki wypiekacz do chleba na zakwasie, a jaki do bezglutenowego?

Kolejnym czynnikiem, jakim powinien być podyktowany nasz wybór, jest rodzaj chleba, jaki preferujemy wypiekać. Każdy z dostępnych na rynku modeli umożliwia nam wypiekanie zwykłego chleba białego, co jednak, jeśli chcemy wypiekać tradycyjny chleb na zakwasie lub chleb bezglutenowy, razowy czy pełnoziarnisty? Nie musimy szukać modeli dedykowanych wyłącznie dla tego typu wypieków. Wystarczy, że wybierzemy wypiekacz, który posiada interesujące nas opcje. Wielość dostępnych rozwiązań wychodzi nam naprzeciw – bez problemu powinniśmy znaleźć wypiekacz oferujący wszystkie interesujące nas warianty.

Wypiekacz do chleba i bułek

Jeśli chodzi o dostępne programy, mogą one – i zwykle to robią – oferować nie tylko wypiek chlebów, ale także bułek czy ciasta – do pizzy lub tradycyjnego – oraz innych wyrobów. I w tym przypadku sukcesu nie gwarantuje specjalne przystosowanie czy budowa urządzenia, tylko wyposażenie komputera wypielacza w odpowiedni program. Bułki w wypiekaczu przygotowuje się znacznie szybciej niż cały chleb. Zwykle na raz wypiekacze są w stanie spreparować dwie–cztery bułki. Niektóre modele wyposażone są w programy umożliwiające nawet wypiek bagietek, wiąże się to jednak z odpowiednio większym rozmiarem urządzenia. Nowoczesne wypiekacze posiadają ponadto inne programy: na przykład do wyrobu makaronu, kopytek albo pączków.

Warto wiedzieć

Zdrowy chleb tostowy to nie musi być oksymoron – jeśli interesuje nas taka opcja, wybierzmy wypiekacz z wbudowanym programem do tworzenia chlebów tostowych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)