Udostępnij
Skomentuj

Wysuwany blat kuchenny - jaki wybrać? Który będzie najlepszy?

Wysuwany blat kuchenny to doskonałe rozwiązanie do niewielkiego pomieszczenia. Jaki wysuwany blat kuchenny zastosować w nowoczesnej kuchni?

Wybór odpowiedniego blatu roboczego jest podstawowym elementem podczas urządzania funkcjonalnej kuchni. W niewielkich pomieszczeniach może przysporzyć to nieco problemów. W tym przypadku warto wykorzystać niestandardowe, ale niezwykle praktyczne rozwiązania. Jednym z nich jest zamontowanie wysuwanego blatu kuchennego. Propozycja ta skierowana jest głównie do właścicieli małych kuchni, nie oznacza to jednak, że nie sprawdzi się w przestronnych pomieszczeniach. Wysuwany blat do kuchni można bowiem wykorzystać na wiele sposobów. Dlaczego warto zastosować tego typu rozwiązanie w swoim mieszkaniu?

Dlaczego warto zamontować wysuwany blat kuchenny?

Dodatkowy wysuwany blat do kuchni to nawet 90 cm więcej powierzchni do pracy. Takiej wielkości konstrukcje można zastosować w niewielkiej kuchni, w której brak miejsca na standardowe rozwiązania. Dodatkowa przestrzeń robocza może okazać się niezbędna również w przestronnym pomieszczeniu. Wysuwany blat w małej kuchni może pełnić funkcję nie tylko miejsca do przygotowywania posiłków, ale także stolika. Po skończonym posiłku można go schować i tym samym zaoszczędzić przestrzeń.

W jakich rolach wysuwane blaty kuchenne sprawdzą się najlepiej?

  1. Wysuwany blat kuchenny do przechowywania sprzętu AGD. Tego rodzaju modele wyposaża się w wytrzymałe mechanizmy, które są w stanie utrzymać drobny sprzęt AGD – mały ekspres do kawy lub robot kuchenny. Najczęściej wysuwane są one na wysokość blatu kuchennego i tworzą z nim jedną powierzchnię. Warto zadbać o to, aby składany blat był dodatkowo wyposażony w miejsce do przechowywania w postaci szuflady z wieloma przegródkami. Popularnym rozwiązaniem jest również zamontowanie niewielkiego blatu wysuwanego tuż pod sprzętem w kuchni np. pod mikrofalówką lub kuchenką. Można na nim postawić kubek z kawą lub półmisek z jedzeniem przeznaczonym do odgrzania. Aby blat można było wygodnie użytkować, musi znajdować się on na odpowiedniej wysokości – co najmniej 10-15 cm poniżej sprzętu AGD.
  2. Wysuwany blat kuchenny jako deska do krojenia. Wygodna, wysuwana powierzchnia może równie dobrze pełnić funkcję deski do krojenia, do której dostęp możliwy jest nawet z trzech stron. W tym przypadku należy zadbać o to, aby blat wykonany był z materiałów odpornych na zarysowania oraz łatwych do utrzymania w czystości. Wysuwane blaty kuchenne pełniące funkcję deski do krojenia są wąskie, ale długie.
  3. Wysuwany blat kuchenny jako stolnica. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się modele szerokie, na których będzie można wygodnie zagnieść ciasto na makaron czy też pierogi. Najlepiej, aby blat wyposażony był w solidny mechanizm, który wytrzyma nacisk wywierany na powierzchnię podczas wyrabiania ciasta. Materiał, z jakiego zrobiony jest wysuwany blat kuchenny pełniący funkcję stolnicy, musi być łatwy do utrzymania w czystości.
  4. Wysuwany blat kuchenny jako stolik. Najlepiej sprawdzą się tutaj modele na kółkach. Stosowanie wysuwanego blatu kuchennego jako stolika doskonale sprawdzi się w małych mieszkaniach np. kawalerkach, w których nie ma miejsca ani na stół w kuchni, ani na dodatkową jadalnię. Blat będzie pełnić również funkcję małego barku, przy którym można napić się drinka i zrelaksować.

Wysuwany blat do kuchni – jaki materiał?

Możliwości wysuwanych blatów kuchennych uzależnione są w dużej mierze od zastosowanych mechanizmów oraz materiałów, z jakich konstrukcje są wykonane. Dwoma najczęściej spotykanymi rozwiązaniami są wysuwane blaty drewniane oraz wysuwane blaty z płyt laminowanych.

Wysuwane blaty drewniane są przyjemne dla oka, miłe w dotyku i co najważniejsze – naturalne. Wykonane z gatunków egzotycznych, należą do rozwiązań odpornych na wilgoć, a odpowiednio zabezpieczone również na wysoką temperaturę. Tego rodzaju blaty wysuwane wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Niestety często ulegają zarysowaniom, jednak łatwo i niedużym kosztem można je odnowić.

Rozwiązaniem często pojawiającym się w nowoczesnych kuchniach, są blaty wykonane z płyt laminowanych. Ze względu na szeroką gamę dostępnych wzorów i kolorów wśród tego typu propozycji z łatwością można dobrać blat spójny ze stylistyką kuchni. Zewnętrzna warstwa laminatu może imitować metal, drewno, a także kamień. Blaty wysuwane z płyty laminowanej należą do rozwiązań najtańszych, są odporne na wysoką temperaturę i uszkodzenia mechaniczne, a ponadto łatwo utrzymać je w czystości – można myć je nawet detergentami. Blaty wysuwane z płyty meblowej mają jednak dość istotną wadę – źle zabezpieczone krawędzie powodują, że płyta pęcznieje pod wpływem wilgoci.

Wysuwany blat – mechanizm

Wysuwane blaty do kuchni mogą być zamontowane zarówno w szafkach, jak i w wyspie kuchennej. Blat wysuwany z wyspy to przede wszystkim rozwiązanie do przestronnych wnętrz. Może pełnić on funkcję stolnicy lub pomocniczej półki do odstawienia kubka z kawą albo składników na przygotowywaną potrawę.

Niezależnie od tego, czy chowany blat kuchenny zostanie umiejscowiony w głębokiej szafce, szufladzie, czy też wyspie, może być on wysuwany ręcznie lub automatycznie – po przyciśnięciu frontu. Bardzo często front blatu przypomina wąską szufladę i jest spójny z frontami pozostałych szafek. Modele wysuwane ręcznie wyposażone są w uchwyty lub gałki ułatwiające ich użytkowanie. Wysuwane blaty do kuchni wyposażone mogą być zarówno w funkcjonalne prowadnice, długie ramiona, wsporniki i zawiasy nożycowe, jak i długie nogi zakończone kółkami jezdnymi.

 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)