Udostępnij
Skomentuj

Zabierak - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Jeśli spotkasz się kiedyś z określeniem ‘zabieraka’ to z pewnością nie możesz być w stu procentach przekonany o tym, czego ono dotyczy. Jest to bowiem określenie wieloznaczne, które dotyczy kilku aspektów działania różnego rodzaju sprzętów. Dlatego postanowiliśmy przedstawić kilka typów zabieraka i podpowiedzieć jak wybrać go w sposób odpowiedni.

Różne zabieraki

Generalnie rzecz ujmując, zabierak jest często używany w skrawaniu tokarskim. Zatem na pewno wymienić tu można zabierak tokarski czy zabierak czołowy. Jest także zabierak wrzecionowaty oraz tzw. flansza – ale o nich za chwilę. Inną branżą, w której spotykamy się z zabierakami jest branża AGD, a dokładnie techniczna strona pralki. Widzimy więc, że to określenie może odnosić się do różnych przedmiotów, jednak z pewnością takich, które mają związek z ruchem mechanicznym danego urządzenia. Jest to jedna z ich cech wspólnych.

Zabierak w pralce

Pierwszym rodzajem zabieraka, jaki omówimy i podpowiemy jak wybrać jest zabierak bębna pralki. Jak sama nazwa wskazuje jest on umiejscowiony w bębnie palki, a dokładniej jest to wypukły element pośrodku bębna, który zwykle wykonany jest z plastiku. Warto tutaj zwrócić uwagę, by był to plastik mocny i trwały. Po co jest zabierak w bębnie? Przede wszystkim po to, by ułatwiać mieszanie zawartości bębna, co sprawia, że ubrania stają się lepiej wymieszane, a więc lepiej doprane w każdym miejscu. Musi więc być odporny na dużą ilość obrotów na minutę oraz skutecznie wprawiać w ruch pralkę. Warto zatem zwrócić uwagę, by zabierak był idealnie dopasowany do konkretnego modelu i nie powodował ocierania się materiałów napędowych o siebie. Zwykle potrzebuje się go, gdy dotychczasowy pęknie i unieruchomi pralkę. Jak go zdjąć? W większości jest mocowany na plastiki, które należy odgiąć, jednak czasami należałoby się zastanowić jak odkręcić zabierak, gdyż mocowany jest na śruby.

Zabierak w tokarstwie

To właściwie bardzo szerokie zagadnienie, gdyż nawet w obrębie tej dziedziny zabierakami nazywa się trzy rzeczy. Zacznijmy od błędnego oznaczania tego, co zabierakiem fizyczne nie jest.

Tarcza tokarska

Czasami zabierakiem nazywa się montowaną na wrzecionie tarczę tokarską, która pojawia się zamiast uchwytu, a która służy do mocowania niesymetrycznych i nieregularnych przedmiotów. Są one zwykle niemożliwe do zamocowania tradycyjnie. Warto zatem zapamiętać, że taka tarcza zabierakiem nie jest.

Zabierak tokarski – flansza

Jest to specjalna przejściówka, którą z języka niemieckiego czasami nazywa się flanszą, która mocowana jest na końcówce wrzeciona i uchwytu. Znajduje się wówczas między końcówką wrzeciona a uchwytem tokarskim i wpływa na sposób poruszania się tokarki. Warto zwrócić uwagę, by jej rozmiar był odpowiedni oraz na sposób wykonania, by korzystać tylko z solidnych materiałów.

Zabierak tokarski (sercówka)

Kolejnym rodzajem zabieraka jest zabierak tokarski w kształcie wrzeciona, tzw. sercówka. Jest to specjalne jarzmo, które służy do napędzania toczonego przedmiotu. Jest on wówczas zaczepiony na tzw. kłach wrzeciona oraz kłach konika. Co ważne, zabierak tokarski jest głównie stosowany, by toczyć długie elementy stożkowe, ale także, aby między innymi mocować centrycznie przedmioty do toczenia, które posiadają tzw. nakiełki lub otwory osiowe. Chodzi tutaj przede wszystkim o dokładne i równomierne skrawanie i skuteczność co do milimetra. Najlepszy zabierak tokarski musi być wykonany ze stopu wytrzymałego i mogącego być poddawanym silnym obciążeniom. Nie może on pęknąć podczas pracy, gdyż mogłoby to być niebezpieczne. Warto zatem szukać takich dobrych zabieraków, które zagwarantują nam perfekcyjne działanie tokarki.

Warto zwrócić uwagę, że te kilka wyjaśnień to nie wszystko jeśli chodzi o zabierak. Jest to element wykorzystywany między innymi w kosach spalinowych i wielu innych narzędziach, gdzie spotykamy się z przełożeniem napędu. Co ważne, zawsze szukaj produktu w dobrej cenie i o dobrej jakości.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)