Udostępnij
Skomentuj

Żagiel ogrodowy – jaki wybrać? Który będzie najlepszy?

Żagiel ogrodowy chroni przed deszczem, słońcem i wiatrem. Jaki żagiel ogrodowy kupić? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Taras, balkon, a także zielony ogród to doskonałe miejsca do wypoczynku i relaksu. Latem można spożywać tam posiłki, pracować czy też odrabiać zadania domowe. Intensywne słońce może jednak przeszkadzać w wykonywaniu tych czynności. Niezbędne staje się więc zacienienie, choć niewielkiego fragmentu powierzchni balkonu lub ogrodu. Do tego celu wykorzystać można żagiel ogrodowy. Jest prosty w montażu, estetycznie się prezentuje, a wykonany z wysokiej jakości tkaniny chroni również przed deszczem. Czy warto kupić żagiel ogrodowy na balkon lub do ogrodu? Jaki model sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy w niniejszym poradniku.

Żagiel ogrodowy – czy warto?

Żagle ogrodowe często nazywane również przeciwsłonecznymi łączą w sobie funkcjonalność oraz designerski wygląd. Dostępne w różnych kształtach, wielkościach i kolorach są nie tylko praktycznym akcesorium chroniącym przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, ale także doskonałą ozdobą ogrodu lub tarasu. Zastanawiając się nad zakupem żagla ogrodowego, warto poznać zalety i wady tego rozwiązania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze jego cechy.

Zalety i wady żagla ogrodowego

ZALETY

 • dostępny w wielu wariantach – nietrudno wybrać więc model najlepszy do swojego ogrodu, balkonu lub na taras,
 • jest zadaszeniem mobilnym, które można łatwo zamontować i zdemontować w zależności od potrzeb,
 • jest uniwersalny – nadaje się zarówno na balkon lub taras, a także do ogrodu (wystarczy dokupić do niego odpowiedni stelaż),
 • łatwy do utrzymania w czystości – można go prać w pralce,
 • nie jest skomplikowany w montażu,
 • wykonany z dobrej jakości tkaniny chroni nie tylko przed słońcem, ale również przed deszczem,
 • jest wytrzymały i odporny na zmienne warunki atmosferyczne,
 • doskonale się prezentuje,
 • nie należy do rozwiązań drogich.

WADY

 • bardzo silne podmuchy wiatru mogą go zerwać lub uszkodzić,
 • tańsze modele żagla ogrodowego nie są wodoodporne – nie chronią więc przed deszczem,
 • modele wykonane z gorszych materiałów po pewnym czasie blakną pod wpływem działania promieni słonecznych – nie prezentują się wówczas tak efektownie.

Jaki żagiel ogrodowy kupić?

Parasol ogrodowy żagiel wykonany może być z różnego rodzaju tkanin, które różnią się między sobą funkcjonalnością. Ze względu na ich właściwości daszki przeciwsłoneczne można podzielić na trzy podstawowe grupy:

 • żagle ogrodowe przeciwsłoneczne – chronią jedynie przed działaniem promieni słonecznych, nie są wodoodporne. Produkowane z tkaniny poliestrowej – siatki na bazie PCV o gramaturze 270-285 g/m2, najczęściej w kolorze białym. Tego rodzaju żagle ogrodowe posiadają certyfikat trudnopalności. Tkanina poliestrowa użyta do ich produkcji nie należy do rozwiązań elastycznych – trudno rozciągnąć ją choćby o 1 cm;
 • żagle ogrodowe wodoszczelne i przeciwsłoneczne – wykonane z wysokiej jakości tkaniny poliestrowej o gramaturze 200-220 g/m2, używanej powszechnie do produkcji parasoli ogrodowych. Jest to rozwiązanie chroniące zarówno przed działaniem promieni słonecznych, jak i przed deszczem. Tego typu żagle ogrodowe muszą być dobrze zamontowane – odpowiednio napięte, aby deszczówka mogła z nich swobodnie spływać. Gromadząca się na powierzchni daszku woda może go zbyt mocno obciążyć, a w konsekwencji doprowadzić do jego uszkodzenia. Żagle ogrodowe wodoszczelne i przeciwsłoneczne dostępne są w kilku kolorach – najczęściej białym, popielatym, écru oraz zielonym;
 • żagle ogrodowe wodoszczelne i przeciwsłoneczne z zadrukiem – mają dokładnie takie same właściwości, jak modele wodoszczelne i przeciwsłoneczne, różnią się jedynie wyglądem. Tego rodzaju markizy wykonuje się z białej tkaniny zadrukowanej jednostronnie metodą sublimacji. Dzięki temu żagiel prezentuje się niezwykle efektownie i stanowi doskonałą ozdobę ogrodu czy też tarasu.

Czym kierować się podczas zakupu żagla ogrodowego?

Jak zostało wspomniane wcześniej, żagle ogrodowe dostępne są w różnych rozmiarach oraz kształtach, które mają wpływ nie tylko na wygląd konkretnego modelu, ale przede wszystkim na wielkość powierzchni, jaką mogą zacienić. Kupując model do swojego ogrodu lub na taras, warto wybrać rozwiązanie dostosowane do ich wielkości i miejsca, w którym mają być zamontowane. Podczas zakupu należy kierować się wymienionymi poniżej parametrami.

 1. Kształt żagla ogrodowego. Dostępne rozwiązania to modele kwadratowe, trójkątne lub prostokątne. Wybór pomiędzy nimi uzależniony jest od własnych preferencji i kształtu powierzchni, która ma zostać zacieniona. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup dwóch lub więcej żagli ogrodowych o różnych formach, które zestawione ze sobą, prezentują się niezwykle designersko. Najczęściej wybierane rozwiązania to żagle ogrodowe prostokątne, które rozłożone nad dużym tarasem z powodzeniem zacienią ogrodowy zestaw wypoczynkowy i stworzą doskonały kącik do relaksu.
 2. Rozmiar żagla ogrodowego. Należy dostosować go do wielkości balkonu lub tarasu. W dużym ogrodzie można swobodnie zamontować modele o różnej wielkości. Żagle ogrodowe małe doskonale pasują do niedużych balkonów, w tym przypadku najlepiej sprawdzą się modele np. w kształcie trójkąta 3,6x3,6,3,6 m lub prostokąta 4x2 m. W przypadku przestronnych tarasów warto postawić na żagle ogrodowe duże np. w kształcie kwadratu o boku 5 m. To jednak niejedyne możliwości. Bardziej wymagające osoby poszukujące niestandardowych rozwiązań, mogą zamówić żagiel ogrodowy na wymiar. Taką możliwość oferuje wiele firm specjalizujących się w produkcji markiz przeciwsłonecznych.
 3. Przeznaczenie żagla ogrodowego i sposób jego montażu. Zarówno kształt, jak i rozmiar żagla ogrodowego uzależniony jest od przeznaczenia konkretnego modelu. W zależności od tego, czy daszek ma chronić balkon, czy też fragment ogrodu, różnił się będzie także ich sposób montażu. W przypadku tarasu markizy mocuje się zazwyczaj na uchwytach przytwierdzonych bezpośrednio do ściany, a także na słupkach przykręconych do balustrady. Nieco inaczej wygląda to w ogrodzie, gdzie najlepiej kupić żagiel ogrodowy ze stelażem.
 4. Wygląd żagla ogrodowego. Jak zostało wspomniane wyżej, markizy przeciwsłoneczne dostępne są w wielu kolorach. Dodatkowo żagle ogrodowe białe oferowane są jako modele urozmaicone designerskimi wzorami. W tym elemencie wybór konkretnego rozwiązania to sprawa indywidualna, uzależniona od własnych preferencji.

Jak zamontować żagiel ogrodowy?

Jedną z zalet żagla ogrodowego jest łatwość jego montażu, która nie zajmuje zbyt wiele czasu. Markizy przeciwsłoneczne można zamontować na dwa sposoby – horyzontalnie, gdzie wszystkie wierzchołki znajdują się na tej samej wysokości, a także wertykalnie, czyli z wierzchołkami na różnych wysokościach. Podczas zakładania żagla ogrodowego należy odpowiednio napiąć go w każdym rogu. Do montażu warto wykorzystać takie akcesoria jak łańcuszki ze stali nierdzewnej, śruby rzymskie, uchwyty-oczka, karabińczyki i kotwy. Ułatwią one odpowiednie rozciągnięcie i napięcie masztu i utrzymają go podczas umiarkowanego wiatru.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)