Udostępnij
Skomentuj

Zegar ścienny do kuchni - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Decydując się na zakup akcesoriów do kuchni, należy wziąć pod uwagę przede wszystkich ich walory praktyczne, co oczywiście nie oznacza, że nie mogą zachwycać równice wyglądem. Doskonałym na to przykładem jest zegar ścienny.

Omawiane urządzenie przyda się wszędzie, również w kuchni. Szybkie spojrzenie na aktualną godzinę podczas gotowania będzie znacznie wygodniejsze, jeżeli na ścianie znajdzie się zegar. Nie musimy bowiem brudnymi rękoma sięgać po telefon lub specjalnie przechodzić do innego pokoju, by tam spojrzeć na zegarek.

Jest to więc produkt bardzo praktyczny. Warto zadbać również o to, aby jego design był zgodny z ogólnym wystrojem pomieszczenia i nie psuł przygotowanej aranżacji. Na szczęście rynek jest obecnie tak rozbudowany, że nie powinniśmy mieć większych problemów, by znaleźć coś dla siebie.

Zegary ścienne do kuchni – gdzie powiesić?

Jak już wspominaliśmy, zegar kuchenny okażę się przydatny podczas gotowania, ale również w trakcie spożywania posiłku czy też zwykłej krzątaniny.

Wszystko to sprawia, że warto powiesić go w miejscu doskonale widocznym z każdego zakątka kuchni. Oczywiście musimy pamiętać o tym, aby nie montować go w pobliżu kuchenki czy też zlewu, nawet jeśli został specjalnie zabezpieczony przed wpływem rozmaitych czynników zewnętrznych, w tym wilgoci i wysokiej temperatury.

Zegar ścienny do kuchni - jak wybrać?

Liczba dostępnych na rynku produktów jest wręcz ogromna, jednak nie wszystkie okażą się odpowiednie do kuchni. Uwagę powinniśmy zwrócić przede wszystkim na materiał, który został użyty w procesie produkcyjnym zegara.

Jak wiadomo, w kuchni panują często dość trudne warunki. Zwiększona temperatura, zmienna wilgotność, zabrudzenia – to wszystko może mieć wpływ na nasz sprzęt, dlatego nie warto decydować się na modele najtańsze, które zazwyczaj wykonywane są z bardzo cienkich tworzyw, wyróżniających się nikłą wytrzymałością mechaniczną i odpornością na wpływ czynników zewnętrznych.

Na rynku znaleźć można między innymi:

  • zegar ścienny z tworzyw sztucznych – przeważnie należy do grupy produktów z niskiej półki cenowej, znaleźć można również modele dodatkowo wzmacniane, bardzo dobrze sprawdzające się w różnych pomieszczeniach, także w kuchni,
  • zegar ścienny drewniany – jest to bardzo stylowe urządzenie, które spodoba się przede wszystkim miłośnikom stylu naturalnego. Występuje w różnych formach, często specjalnie stylizowanych na modele retro,
  • zegar ścienny metalowy – jego surowy wygląd doskonale pasuje do pomieszczeń utrzymanych w stylu nowoczesnym. Co ważne, zegar ten jest bardzo wytrzymały.

Są to najczęściej spotykane zegary ścienne, jednak w sklepach dostępne są również inne modele. Warto pamiętać, że zegary drewniane i metalowe powinny zostać fabrycznie uodpornione na wpływ wilgoci oraz wysokich temperatur.

Zegary wiszące do kuchni – jaki rodzaj?

Skoro omówiliśmy już materiały wykorzystywane w produkcji zegarów ściennych, powinniśmy przejść do wskazania na wszystkie rodzaje tych urządzeń. Każdy z nich sprawdzi się oczywiście w kuchni.

Zaczniemy od modeli klasycznych, a więc zegarów mechanicznych, które są wyposażane w mechanizm składający z kół zębaty, a także wahadła lub taśmy. Są to modele retro, które, jak można się domyślić, nie sprawdzą się w każdej kuchni. Powinny być to pomieszczenia utrzymane w stylu tradycyjnym lub naturalnym. Tego typu zegarki okażą się dobrym wyborem dla wszystkich miłośników staroci.

Oczywiście na rynku dostępne są także zegary ścienne kwarcowe, które wyróżniają się mniejszymi wymiarami i bardziej okrągłymi kształtami. Wyróżniają się uniwersalnym charakterem, dlatego nie powinniśmy mieć problemów, aby zakupić model pasujący akurat do kuchni. W sklepach dostępne są również zegary ścienne kuchenne nowoczesne, które przykuwają oko atrakcyjnym wzornictwem, a także często nietypowymi kształtami.

Nowoczesny zegar ścienny do kuchni może przybrać również formę urządzenie elektronicznego, wyposażonego w wyświetlacz LCD lub LED. W tym przypadku możemy liczyć często na przydatne dodatki, w postaci chociażby wbudowanego termometru, higrometru, kalendarza czy też różnych sposobów wyświetlania godziny.

Ciekawym rodzajem omawianych urządzeń jest również zegar ścienny naklejany do kuchni. Zazwyczaj wszystkie jego elementy naklejane są osobno (łącznie z mechanizmem zegarowym), co pozwala na tworzenie różnych, ciekawych konstrukcji.

Zegar ścienny kuchenny - jaki najlepszy?

W ten sposób możemy przejść do kolejnych istotnych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę kupując zegarki ścienne do kuchni. Cały czas należy pamiętać o tym, że powinny być one atrakcyjne zarówno pod względem wizualnym, jak i użytkowym.

  • Styl. Zaczniemy od estetyki oferowanych urządzeń. Rynek jest pod tym względem niezwykle zróżnicowane. Na co jednak warto zwrócić szczególną uwagę? Między innymi na wspomniane już zegary w stylu retro. Mowa tu o modelach mechanicznych z wahadłami, ale również kwarcowych, które są wykonywane z drewna lub innymi zdobieniami typowymi dla zegarów z poprzedniego wieku. Oczywiście coś znajdzie się również dla miłośników stylu nowoczesnego. Wspomnieć należy przede wszystkim o ciekawych połączeniach różnych materiałów (np. drewna z metalem), a także o prawdziwie designerskich konstrukcjach, wyróżniających się bardzo ciekawymi kształtami i różnymi dodatkami. Dobrym na to przykładem jest zegar ścienny do kuchni sztućce, który jest stworzony z łyżek i widelców (taką konstrukcję możemy zrobić sami), a także zegar ścienny do kuchni z przyprawami. Sporą popularnością cieszą się również zegarki utrzymane w stylu rustykalnym, a także modele uniwersalne.
  • Kolor. Skoro była mowa o designie, nie można nie wspomnieć o tym, że rynek jest zróżnicowany także pod względem kolorystycznym. Zakupić możemy między innymi zegar ścienny do kuchni srebrny, zielony, biały, czerwony i wiele, wiele innych. Warto pamiętać, że zegar ścienny do kuchni retro jest zazwyczaj tworzony z drewna, toteż producenci nie zmieniają jego naturalnego zabarwienia.
  • Rozmiar. Warto dopasować go do wolnego miejsca na ścianie. W sklepach znajdziemy zegary różnych wielkości, wiele z nich wyróżnia się także nietypowymi kształtami, dlatego pozwalają w różny sposób wykorzystać dostępną przestrzeń.

Kupując cyfrowe zegary kuchenne na ścianę, możemy liczyć również na dostęp do wspomnianych wcześniej funkcji dodatkowych, które z pewnością okażą się przydatne na co dzień.

Zegar ścienny do 50 zł

Omówione wyżej urządzenia są dostępne w różnych przedziałach cenowych, także w tych najniższych. Dysponując budżetem w wysokości 50 złotych, liczyć możemy przede na zegary kwarcowe wykonane z tworzyw sztucznych lub szkła.

Możemy ograniczyć się do modeli standardowych lub wyróżniających się tarczami z kolorowymi tarczami, często urozmaiconymi różnego rodzaju grafikami i napisami. Również wskazówki i cyfry mogą wyglądać różnie. Niezależnie od interesującego nas stylu, powinniśmy sprawdzić wymiar zegara, rodzaj baterii, którymi jest zasilany, a także ewentualne wzmocnienia konstrukcji i innego rodzaju zabezpieczenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)