Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/zegar-scienny-retro-jak-wybrac-jaki-najlepszy/12943/ 2019-01-02 08:56:52.000000

Zegar ścienny retro - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Produkty dekoracyjne przygotowywane zgodnie ze stylem retro od kilku lat cieszą się ogromną wręcz popularnością. Pozwalają na chwilę przenieść się do dawnych czasów i wprowadzić w wielu pomieszczeniach specyficzny klimat i urok. Doskonale w tej roli sprawdzają się zegary ścienne.

Modeli retro jest na rynku cała masa. Charakteryzują się nie tylko klasycznym designem, ale również użyciem naturalnych materiałów i mechanizmów. Całość tworzy niezwykle atrakcyjny efekt, zwłaszcza gdy zostanie przygotowana z pomysłem.

Jeśli więc marzy Wam się wystrój domu lub mieszkania sprzed epoki, zakup zegara retro będzie dobrym początkiem.

Zegar ścienny retro - jak wybrać?

Ze względu na panującą obecnie modę na rozwiązania retro, rynek tego typu zegarów jest bardzo rozbudowany. Znaleźć możemy mnóstwo tego typu produktów, które jednak nie zawsze są czymś, czego oczekiwaliśmy. Żeby więc dokonać właściwego wyboru, należy przeanalizować kilka istotnych kwestii. Pomoże nam to od razu wyeliminować wszystkie produkty, który z różnych powodów się nie nadają.

  • Rodzaj. Jak już wspominaliśmy, modeli typu retro jest obecnie cała masa, dlatego warto zastanowić się, na czym nam zależy. Najczęściej spotykanymi urządzeniem jest oczywiście zegar ścienny retro z wahadłem, który jest przygotowywany na modłę sprzętów z poprzednich wieków. Wyróżniają się klasyczną (najczęściej drewnianą) obudową i wykorzystaniem mechanizmu mechanicznego, który składa się między innymi z wahadła. Na rynku dostępne są również urządzenia wydające charakterystyczne dźwięki przy pełnych godzinach. Jest to prawdziwa gratka dla miłośników staroci. Przed zakupem wybranego zegara, warto jednak sprawdzić rzeczywistą jakość wykonania oraz użyte materiały. Przestrzegamy przede wszystkim przed modelami najtańszymi, które dobrze prezentują się wyłącznie na obrazku, w rzeczywistości natomiast ich wygląd zdradza bylejakość. Modele z wahadłami to jednak niejedyne zegary retro, jakie możemy zakupić. Producenci przygotowuje również bardzo ciekawe modele kwarcowe, występują w formie okrągłej z ciekawie zdobioną tarczą – mowa tu o specjalnie postarzanych tłach i wskazówkach czy też obudowie stylizowanej na stare zegarki kieszonkowe. Zakupić możemy również modele przypominające płyty winylowe czy też mechanizmy muzealne. Bardzo atrakcyjnie prezentuje się również zegar ścienny dworcowy retro, wykonywane wraz ze specjalną podstawką przytwierdzaną do ściany.
  • Typ mechanizmu zegarowego. W tym przypadku dominują dwa rozwiązania. Jednym z nich są zegary retro mechaniczne, a więc składające się z kół zębatych, a także wahadła lub balansu. Są to urządzenia stylizowane na modele sprzed wielu lat, dlatego powinny przypaść do gustu miłośnikom staroci, a także stanowić formę wystroju wielu klimatycznych pomieszczeń, na przykład antykwariatu. Jak już wspominaliśmy, w stylu retro tworzone są również zegary kwarcowe, które występują w odmianach okrągłych, wyróżniających się niezwykle atrakcyjnymi zdobieniami. Często są one również specjalnie postarzane.
  • Materiał. Spora część zegarów (zwłaszcza wahadłowych) jest wykonywana z drewna, które doskonale nadaje się do tworzenia ozdób w stylu retro. Mowa tu zarówno o surowych deskach, jak i materiale poddawanym obróbce. Dzięki temu, że skorzystać można z wielu gatunków drewna, producenci przygotowują prawdziwe dzieła sztuki, które dumnie prezentują się na ścianie. Poza drewnem, często wykorzystywanym materiałem jest metal, który również doskonale nadaje się do tworzenia klasycznych konstrukcji. Takie urządzenia często przyjmują formę pozbawioną tarczy – do czynienia mamy wyłącznie z samą obudową (zegar ścienny retro czarny loft). Tworzy to bardzo atrakcyjnych efekt. Na rynku znaleźć można również modele powstałe w wyniku połączenia różnych materiałów. Mowa w tym miejscu między innymi o zegarach z drewna i metalu czy chociażby konstrukcjach z elementami kamiennymi lub barwionych tworzyw sztucznych.
  • Kolor. Choć zegary retro bardzo często utrzymywane są w naturalnych kolorach, znaleźć można również wiele konstrukcji stylizowanych. Wiele zależy oczywiście od koncepcji producenta i naszych upodobań – na rynku najczęściej można spotkać zegary ścienne czarne i białe. Wiele produktów wyróżnia się również kolorowymi zdobieniami.
  • Wymiary. Pod tym względem rynek jest bardzo zróżnicowany, dzięki czemu nie powinniśmy mieć większych problemów, by zdobyć zegar odpowiednio dopasowany do wybranej przestrzeni. W sklepach znaleźć można między innymi zegar ścienny retro 45 cm, 50 cm, 60 cm, 80 cm etc.

Chcąc mieć pewność, że zegar nie będzie retro tylko z nazwy, a jego wytrzymałość okaże się co najmniej zadowalająca, warto celować w produkty przygotowane przez renomowane firmy. Wiele wskazówek uzyskamy analizując komentarze osób, które zdecydowały się na zakup konkretnych produktów. Bardzo często dzielą się oni swoimi doświadczeniami, a także wskazują ewentualne mankamenty, związane chociażby z kiepską wytrzymałością czy też złym spasowaniem poszczególnych elementów.

Zegar ścienny retro – gdzie zawiesić?

Jak można się domyślić, zegary retro, choć z reguły bardzo atrakcyjne, nie pasują do wszystkich aranżacji. Warto więc zastanowić się, kiedy i gdzie warto się na nie decydować.

  • Zegary ścienne retro do kuchni – rzadko są wieszane w tym pomieszczeniu, choć oczywiście nie oznacza to, że nie możemy spróbować. Zegary retro pasują przede wszystkim do wystroju naturalnego oraz vintage. Jeżeli nasza kuchnia ocieka wręcz nowoczesnością (np. poprzez widoczne sprzęty), zegar będzie się odznaczał i psuł całą kompozycję.
  • Zegar ścienny retro do salonu – ponownie należy wskazać na przestrzenie typu vintage i utrzymane w stylu naturalnym. Omawiane produkty dobrze komponują się również w aranżacjach rustykalnych. Okażą się doskonałą ozdobą w salonach, w których znajdują się również zabytkowe meble czy też elementy antyczne.
  • Zegar ścienny do gabinetu – pozwoli podnieść rangę tego miejsca. Dobrze pasuje do eleganckiego wystroju, w którym dominują drewniane meble i stonowane kolory.

Zegary ścienne retro sprawdzą się również w antykwariatach, domowych bibliotekach i w kącikach utrzymanych w tradycyjnym, zabytkowym stylu. Oczywiście zawsze możemy zdecydować się na grę kontrastów, a także łączenie elementów różnych stylów. Uzyskane efekt nie zawsze będzie jednak atrakcyjny, dlatego warto wszystko najpierw przemyśleć.

Zegar ścienny retro – cena

Koszt zakupu jest oczywiście uzależniony od wybranego typu produktów i zastosowanych dodatków bądź zdobień. Najtańsze modele zakupimy za mniej niż 100 złotych, jeśli jednak zależy nam na modelach wahadłowych, dworcowych lub wyróżniających się bogatymi zdobieniami, powinniśmy przygotować się na wydatek od 200 do nawet 1000 złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni