Udostępnij
Skomentuj

Zestawy mebli biurowych – które najlepsze? Czym kierować się podczas zakupu?

Zestawy mebli biurowych muszą być eleganckie i estetycznie prezentować się w pomieszczeniu. Jak wybrać meble biurowe?

Nie bez powodu mówi się, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. To właśnie ono decyduje o nastawieniu wobec drugiej osoby czy firmy. Wizytówką przedsiębiorstwa jest jego siedziba, na którą składa się wygląd zarówno budynku, jak i wnętrza biura. Wpływ na design pomieszczenia mają meble, zastosowane wykończenia oraz dodatki. Zestawy mebli biurowych powinny być więc nie tylko wygodne w użytkowaniu i ergonomiczne, ale także niebanalnie się prezentować. Jakie meble biurkowe kupić? Na co zwrócić uwagę?

Jakie meble biurowe?

Meble biurowe powinny być dopasowane do współczesnych wymogów oraz standardów. Nie oznacza to jednak, że aranżacja biura musi być nowoczesna. Równie doskonale wyglądają gabinety utrzymane w stylu klasycznym – nawiązują do tradycyjnych kształtów, mebli i materiałów, sprawiając wrażenie firmy stabilnej i solidnej. Aranżacja wnętrza dostosowana powinna być przede wszystkim do profilu działalności danego przedsiębiorstwa. Biuro firmy działającej w sektorze nowoczesnych technologii musi nawiązywać do współczesnych rozwiązań, w tym przypadku nie sprawdzi się styl klasyczny.

Niezależnie jednak od stylistyki danego pomieszczenia, nie może zabraknąć w nim podstawowych mebli. Jakie elementy wyposażenia powinny znaleźć się w zestawie mebli biurowych?

  1. Zamykana szafa na dokumenty – umożliwia przechowywanie dokumentów z danymi osobowymi, zamówieniami, a także faktur, ksiąg pojazdów i innych dokumentów księgowych. Warto pamiętać, iż dane o klauzuli poufne, tajne i ściśle tajne należy gromadzić w specjalnie do tego przystosowanych szafkach.
  2. Regały – posłużą do przechowywania mniej istotnych dokumentów – bez danych osobowych pracowników i kontrahentów, a także do składowania papieru do drukarki oraz akcesoriów biurowych.
  3. Biurka – ich ilość uzależniona jest od liczby pracowników i tym należy kierować się podczas zakupu zestawu mebli biurowych. Biurka pracownicze dostępne są w wielu wariantach – jako proste, tradycyjne modele, biurka narożne, meble dwuosobowe, konstrukcje z nadstawkami na monitor, drukarkę, szufladami, szafkami, a także jako biurka składane.
  4. Krzesła biurowe – najlepiej zdecydować się na fotele ergonomiczne, które każdy z pracowników może dostosować do własnych potrzeb. Fotele biurowe mogą mieć regulowaną wysokość siedziska, podłokietników, a także zagłówka. Ergonomiczne fotele z profilowanym oparciem znacznie zwiększają komfort podczas wielogodzinnej pracy przed komputerem – umożliwiają zajęcie najwygodniejszej pozycji, podpierają również kręgosłup, co z kolei przekłada się na mniejsze zmęczenie pracownika i efektywniejszą pracę.

Zestawy mebli biurkowych – jaki materiał?

Zestawy mebli biurowych różnią się między sobą ilością i rodzajem elementów, z jakich się składają, wielkością, a także wyglądem. Wpływ na design danego kompletu ma przede wszystkim materiał, z jakiego jest on wyprodukowany oraz zastosowane wykończenia. Biorąc pod uwagę te dwa elementy, wyróżnić można:

  • meble biurowe drewniane – wykonuje się je z drewna dębowego, mahoniowego, sosnowego lub bukowego. Meble dębowe oraz mahoniowe to rozwiązania najsolidniejsze i najtrwalsze, które pomimo wysokiej ceny cieszą się dużą popularnością. Najczęściej pozostawia się je w naturalnej kolorystyce, jedynie zabezpieczając lakierem. Tego typu konstrukcje atrakcyjnie prezentują się we wnętrzach klasycznych oraz kolonialnych. Zestawy mebli biurowych wykonanych z drewna sosnowego lub bukowego również należą do konstrukcji trwałych i solidnych. One także pozostawione mogą być w naturalnej kolorystyce lub malowane na dowolny kolor. Wykończone na mat, półmat lub wysoki połysk – doskonale prezentują się w każdej aranżacji;
  • meble biurowe z płyty meblowej – produkowane mogą być z płyt MDF laminowanych, lakierowanych, foliowanych, fornirowanych, a także malowanych akrylem i wykończone na mat, półmat lub wysoki połysk. Są to meble biurowe nowoczesne, które w zależności od zastosowanego wykończenia pasują do pomieszczeń skandynawskich, minimalistycznych, loftowych, industrialnych, a także high-tech. Zestawy mebli biurowych wykonane z płyty meblowej są tańsze niż rozwiązania drewniane, charakteryzują się jednak krótszą żywotnością. Za najlepsze uznawane są konstrukcje z płyt laminowanych oraz lakierowanych, z kolei rozwiązania najmniej trwałe to meble z płyt foliowanych.

Nowoczesne meble biurowe nierzadko wyposażone są również w elementy szklane oraz metalowe. Półki, drzwiczki, a niekiedy również blaty biurka wykonuje się z wytrzymałego szkła hartowanego. Niebanalnym designem wyróżniają się biurka, w których zastosowano szkło laminowane.

Jak wybrać meble biurowe? Na co zwrócić uwagę?

Zakup mebli biurowych powinien zostać dobrze przemyślany. Wcześniej warto zapoznać się z dostępną na rynku ofertą i wybrać komplet najbardziej dostosowany do potrzeb przedsiębiorstwa i pracowników danego pomieszczenia. Na jakie elementy zwrócić uwagę?

  1. Stylistyka mebli biurowych. Jak zostało wspomniane wcześniej, aranżacja biura powinna nawiązywać do profilu działalności przedsiębiorstwa. Meble muszą być spójne z aranżacją wnętrza – powinny być estetyczne i eleganckie, gdyż biuro stanowi wizytówkę firmy. Coraz częściej przedsiębiorstwa decydują się na zatrudnienie profesjonalnych dekoratorów wnętrz, których zadaniem jest stworzenie biura ergonomicznego i zarazem niebanalnie się prezentującego. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim meble biurowe białe, które ze względu na swój subtelny i delikatny charakter nadają wnętrzom lekkości i przyjaznego charakteru. Doskonale prezentują się one w połączeniu z mocnymi, kolorowymi akcentami. Ponadczasowe są również meble biurowe drewniane lub konstrukcje produkowane z materiałów drewnopodobnych. Tego typu zestawy pasują zarówno na recepcję, do biura pracowniczego, sali konferencyjnej, jak i gabinetu dyrektora.
  2. Ilość pracowników biura. Zestawy mebli biurowych dostępne są w wielu wariantach, różniących się m.in. ilością elementów. Kompletując meble do pokoju pracowniczego, należy wziąć pod uwagę ilość osób, która w nim na bieżąco pracuje. Będzie to miało znaczenie choćby dla ilości burek, krzeseł i szafek.
  3. Wielkość pomieszczenia. Meble biurowe muszą zostać dostosowane również do wielkości pomieszczenia. W niewielkich gabinetach, w których pracuje jednocześnie kilka osób, doskonale sprawdzą się biurka dwuosobowe lub konstrukcje narożne, które można zestawić ze sobą, oszczędzając miejsce.
  4. Elementy wchodzące w skład zestawu. Szafy, szafki, regały, stoły konferencyjne, witryny i biurka. Najprostsze zestawy mebli biurowych składają się z kilku podstawowych elementów. Z łatwością można kupić także komplety, w których składzie znajdują się również zestawy wypoczynkowe, barki, stoliki kawowe lub meble modułowe.

Zestaw mebli biurowych – cena

Cena danego zestawu mebli biurowych uzależniona jest od ilości elementów wchodzących w skład kompletu, materiałów, z jakich jest on wykonany, a także samego producenta. Tanie zestawy mebli biurowych można kupić za około 1000 do 2000 złotych. Bardziej rozbudowane komplety oraz konstrukcje drewniane są znacznie droższe – ich ceny sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)