Udostępnij
Skomentuj

Zestawy stolików kawowych - jakie wybrać? Które będą najlepsze?

Stolik kawowy to standardowy element wyposażenia salonu. Jaki model wybrać? Czy lepiej kupić jeden stolik, a może cały zestaw stolików kawowych?

Stolik kawowy czy zestaw stolików?

W niektórych aranżacjach salonowych królują ławy lub pojedyncze stoliki kawowe. W innych wnętrzach można znaleźć modne zestawy stolików kawowych. Które rozwiązanie wybrać?

  • Stolik kawowy do salonu – to rozwiązanie klasyczne, uniwersalne i dostępne w niezliczonych wariantach. Pojedynczy stolik oferuje jeden blat, który zazwyczaj ma wystarczająco dużą powierzchnię, by pomieścić przekąski i napoje dla domowników. Wybór pojedynczego stolika kawowego warto przemyśleć, gdy cenimy rozwiązania modułowe i wielofunkcyjne, a także wówczas, gdy w salonie mamy mało miejsca i spory stolik kawowy się w nim nie zmieści, a mały egzemplarz nie zaoferuje wystarczającej funkcjonalności.
  • Komplet stolików kawowych – to designerska opcja, która doskonale się prezentuje i całkiem dobrze spisuje się w praktyce. Kompaktowe zestawy są projektowane w ten sposób, by stoliki można było wsunąć pod siebie (blaty są na różnych wysokościach), gdy nie potrzebujemy wszystkich na raz. Oczywiście są również zestawy stolików kawowych, które nie są konstruowane w ten sposób, gdyż są przeznaczone do większych pomieszczeń, gdzie nie trzeba przejmować się oszczędnością wolnej przestrzeni. Atutem zestawu stolików jest ich mobilność, niezależność oraz fakt, że nie tworzą jednej, dużej bryły, ale są odrębnymi elementami, które można swobodnie zestawiać, przestawiać i przenosić.

Oba rozwiązania mają swoje słabsze i mocniejsze strony. Stoliki kawowe do salonu warto wybierać w oparciu o kwestie praktyczne, jak również o wiele innych kryteriów.

Jak wybrać stoliki kawowe do salonu? Od czego zacząć?

Jeśli zdecydujemy już, czy lepszy będzie pojedynczy stolik, zestaw stolików czy może ława kawowa do salonu, warto jeszcze zdecydować o kilku kolejnych kwestiach:

  • Estetyce stolika – w sprzedaży bez problemu znajdziemy zestawy stolików kawowych nowoczesne, tradycyjne, loft, skandynawskie, retro i w wielu innych wariantach. Wybór jest ogromny i niemal nieograniczony.
  • Wymiarach stolika – warto zastanowić się już na wstępie, ile miejsca może zajmować stolik, jaka będzie jego optymalna szerokość i wysokość, by skupić się na tych meblach, które spełniają te kryteria.
  • Kształcie stolika – nie każdy preferuje stonowaną klasykę i prostokątne ławy kawowe do salonu. Na szczęście oferta stolików kawowych jest tak różnorodna, że bez problemu znajdziemy egzemplarze o najbardziej wymyślnych kształtach. Popularne są zarówno stoliki prostokątne, jak również kwadratowe. Ciekawym wyborem może być stolik okrągły mały, stolik z blatem w kształcie liścia lub o całkowicie fantazyjnym i nieregularnym kształcie.

Przed zakupem stolika kawowego lub zestawu stolików warto jeszcze zastanowić się nad tym, ile możemy wydać na ten cel. Określenie maksymalnej ceny, jaką możemy zapłacić pomoże zawęzić obszar poszukiwań do mniejszej puli stolików, nad którymi trzeba będzie się zastanowić.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze stolika do salonu?

Kwestie estetyki oraz kształtu stolika kawowego są bardzo istotne, ale przed zakupem warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii:

  • Materiał wykonania – to kwestia, która będzie miała wpływ na estetykę oraz na trwałość stolika. Do wyboru jest wiele rozwiązań. Niedrogie są stoliki z płyty MDF, ale za lepsze uchodzą stoliki drewniane. Szklane stoliki do salonu wyglądają lekko i eterycznie, ale trzeba liczyć się z tym, że wymagają częstego i starannego czyszczenia, a na dodatek mogą ulec rozbiciu. Stoliki kawowe bywają również wykonane z metalu, plastiku i wielu innych materiałów. Gdy zdecydujemy się już na konkretny z nich (na przykład na drewno), warto zwracać uwagę także na jego jakość i sposób wykończenia.
  • Kolorystyka – stolik kawowy w stonowanym, neutralnym kolorze nie rzuca się w oczy tak bardzo, jak stolik w intensywnym odcieniu czerwieni lub zieleni. Jeśli zależy nam na uzyskaniu spokojnego, ponadczasowego efektu, warto dobrać stolik kawowy pod kolor innych mebli i elementów wystroju. Jeśli stawiamy na kontrast, możemy wybrać egzemplarz w dowolnym kolorze, który tylko wpadnie nam w oko.
  • Funkcjonalność – stolik kawowy to nie tylko blat na filiżanki z kawą i smaczne przekąski. To mebel, który może być wyposażony w dodatkowe półki, szufladki lub schowki oraz oferować różne inne funkcje. W małych mieszkaniach sprawdzić się może stolik kawowy z unoszonym blatem, który może zastąpić niewielki stół. Ciekawym rozwiązaniem jest zestaw stolików kawowych, które można kompaktowo umieścić jeden nad drugim, by zaoszczędzić wolną przestrzeń.

Po co stolik kawowy w salonie?

Stoliki kawowe pojawiają się niemal w każdej salonowej aranżacji, a wiele osób nie wyobraża sobie, by mogło ich zabraknąć w salonie. Popularność stolików kawowych wynika z ich elementarnej funkcjonalności – są pod ręką, gdy mamy cokolwiek, co chcielibyśmy odłożyć w bezpieczne miejsce (szklankę z wodą, pilot od telewizora albo tablet).

Stolik kawowy jest jednak nie tylko meblem użytkowym, ale również designerskim. To przedmiot, który może świetnie ozdobić wnętrze i dodać mu jeszcze ciekawszego charakteru.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)