Udostępnij
Skomentuj

Żyrandol przysufitowy - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Dobór oświetlenia w domu nie jest tak łatwy, jak może się wydawać. Zwrócić uwagę musimy bowiem na wiele istotnych aspektów – rodzaj zastosowanych produktów, ich design, rozmieszczenie czy też najważniejsze parametry techniczne.

Wszystko to sprawia, że przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokładnie prześledzić rozwiązania dostępne na rynku. Od wielu lat niezwykle popularnym produktem jest żyrandol przysufitowy. Cieszy się on zainteresowaniem także teraz, zwłaszcza że występuje w wielu odmianach – zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych.

Szeroki wybór rynkowy sprawia, że tego żyrandole bardzo dobrze sprawdzają się w niemal każdym pomieszczeniu. Zawiesić możemy je w salonie, kuchni, gabinecie, a także sypialni i pokojach dziecięcy. Żeby jednak dobrze spełniały swoją funkcję, muszą zostać odpowiednio dobrane. Na co zwrócić uwagę?

Żyrandol podsufitowy – jak wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, różnych odmian omawianych produktów jest na rynku sporo. Oczywiście niezwykle istotny jest także aspekt cenowy oraz indywidualne preferencje, które mają wpływ na dobór konkretnego stylu. Istnieje jednak kilka istotnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

żyrandol
  • Materiał. Zaczynamy od parametru, który ma wpływ zarówno na wygląd lampy, jak i jej wytrzymałość oraz zgodność z ogólnym wystrojem domu lub mieszkania. Obecnie niezwykle popularny jest żyrandol sufitowy drewniany, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na model wykonany z gatunku odpornego na uszkodzenia (mowa tu głównie o drewnach twardych i egzotycznych). Warto podkreślić, że w przypadku tego typu produktów drewniana może być wyłącznie podstawa, cała obudowa i klosz lub drobne elementy. W każdym przypadku wprowadzamy w pomieszczeniach specyficzny, naturalny klimat, który doskonale sprawdza się zwłaszcza w salonach i gabinetach. Poza konkretnym stylem, należy skupić się nad wyborem wspomnianego gatunku drewna. Jaki jeszcze może być żyrandol? Modele standardowe wykonane są z tworzyw sztucznych, które obniżają ogólną cenę, jednak rzadko kiedy wyróżniają się szczególnie ciekawym designem. Znacznie lepszy pod tym względem wydaje się żyrandol nowoczesny z metalu. Bardzo często występuje w ciekawych, niecodziennych formach, które sprawdzą się w pomieszczeniach utrzymanych w stylu skandynawskim lub nowoczesnym, wyróżniającym między innymi się stonowanymi ścianami i dodatkami. Jeśli natomiast zależy Wam na klasyce lub czymś, co stanie się prawdziwą ozdobą salonu, sypialni czy też gabinetu, powinniście celować w żyrandol sufitowy kryształowy. Jest to bardzo efektowna konstrukcja, która z pewnością nie pozostanie niezauważona. Wykorzystane kryształy doskonale odbijają światło, dzięki czemu całość zapewnia niezwykle atrakcyjny efekt.
  • Kolor i design. Sam materiał to nie wszystko, kupowany żyrandol musi bowiem również pasować do wystroju wnętrza, w którym jest montowany. Na inne produkty zdecydujemy się w salonie niż w na przykład w kuchni. Jeżeli chodzi o kolor, nasz wybór jest niezwykle szeroki. Na rynku znaleźć można bowiem standardowe modele białe, czarne i chromowane, ale również żyrandole utrzymane w takich kolorach jak złoty, srebrny, grafitowym czy też brązowym. Do tego dochodzą oczywiście naturalne odcienie drewna lub kamienia. W przypadku różnych stylów, wybór wydaje się jeszcze szerszy. Żyrandole sufitowe nowoczesne będą wyróżniały się niecodziennymi często nieregularnymi kształtami, natomiast modele klasyczne są zazwyczaj szerokie, a ich kształt przypomina tradycyjne konstrukcje, które często możemy obserwować chociażby w pałacach.
  • Ilość źródeł światła. Kolejny ważny aspekt, który wpływa zarówno na wygląd lampy, jak i efektywność jej działania. Żyrandole dostępne na rynku są zazwyczaj wyposażane od kilku do kilkunastu żarówek, dzięki czemu łatwo dobrać produkt do wielkości pomieszczenia i efektu, który chcemy uzyskać.
  • Maksymalna moc. W zależności od rodzaju lampy sufitowe do salonu i innych pomieszczeń pobierają od kilku do kilkuset Wat. Warto podkreślić, że na rynku dominuje żyrandol sufitowy LED, który jest znacznie bardziej energooszczędny niż produkty dostępne w sklepach jeszcze kilka lat temu.

Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia ceny, do której jednak przejdziemy w dalszej części tekstu. Warto pamiętać tylko, że wiele produktów tanich może okazać się bardzo niepraktycznych. Pobierają one bowiem sporą ilość energii elektrycznej lub wyróżniają dość krótką żywotnością, nie mówiąc już o słabej jakości wykorzystanych materiałów.

Oświetlenie sufitowe – jak dobierać?

 

żyrandol

Skoro wiemy już, na jakie rozwiązania możemy się zdecydować, powinniśmy rozważyć również to, jaki produkt sprawdzi się najlepiej w konkretnych pomieszczeniach. Wiele zależy bowiem od ich przydatności użytkowej i powierzchni.

Jeżeli chodzi o żyrandole przysufitowe do salonu, metraż ma znaczenie szczególne. Jeśli bowiem żyjemy w bloku, a nasze mieszkanie nie jest specjalnie duże, salon zazwyczaj nie jest większy niż kilkanaście, maksymalnie 20-kilka metrów kwadratowych. W takim przypadku wystarczający okaże się jeden większy żyrandol umiejscowiony w centralnym miejscu pomieszczenia.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy to dysponujemy salonem sporych rozmiarów lub gdy wyróżnia się on kształtem, który sprawia, że jedna lampa nie jest w stanie równomiernie oświetlić każdego zakątka. Niezwykle przydatne okażą się wtedy lampy dodatkowe, umiejscowione na przykład nad stołem, kanapą czy też miejscem, w którym czytamy. Taki rozkład należy jednak planować jeszcze na etapie budowy domu.

To samo tyczy się domostw z otwartą kuchnią. Miejsce, w którym przyrządzamy posiłki, powinno dysponować kilkoma źródłami światła. Oczywiście możemy postawić na główny żyrandol przysufitowy do kuchni, który jednak powinien zostać wsparty lampami punktowymi, które zamontujemy nad blatem, nad wyspą kuchenną i nad stołem.

Żyrandol przysufitowy do kuchni ma wartość użytkową, gdy jednak przejdziemy do sypialni, możemy postawić przede wszystkim na klimat, który zapewniany jest przez nieco przyciemnione światło. Taki żyrandol sufitowy do sypialni sprawdzi się doskonale na co dzień. Jeśli natomiast lubimy poczytać w łóżku, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby w pobliżu zamontować lampę dodatkową.

Żyrandol sufitowy – cena

Przechodzimy do wspominanej już kwestii związanej z kosztem zakupu żyrandolu. Ta, jak wiadomo, zależna jest od wielu elementów – przede wszystkim od wielkości lampy i ilości źródeł światła, materiałów, z których została wykonana, a także maksymalnej mocy.

Sam styl również może decydować o tym, ile za konkretny produkt zapłacimy. Modele standardowe kosztować mogą bowiem kilkadziesiąt złotych, podczas gdy żyrandol sufitowy nowoczesny, wyróżniający się ciekawym designem, wykorzystaniem wytrzymałych, niezwykle atrakcyjnych materiałów konstrukcyjnych może kosztować 200, 500, 1000, a nawet kilka tysięcy złotych. Pod tym względem rynek jest niesamowicie zróżnicowany, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, przypomnijmy sobie poruszone wyżej kwestie. Ich analiza pozwoli zakupić żyrandol nie tylko atrakcyjny pod względem wizualnym, ale również spełniający wszystkie najważniejsze funkcje użytkowe.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)