Udostępnij
Skomentuj

Czy naprawa lodówki jest opłacalna? Lepiej naprawić lodówkę czy kupić nową?

Naprawa urządzeń AGD często okazuje się dość kosztowna. Czy warto wzywać fachowca do popsutej lodówki?

Awaria lodówki może bardzo uprzykrzyć życie. Kiepski poziom chłodzenia, głośna praca urządzenia lub całkowity brak działania to usterki, które trudno byłoby samodzielnie zdiagnozować i naprawić. W takich sytuacjach można wezwać osobę, która zajmuje się naprawą urządzeń AGD, ale czy warto naprawiać lodówkę?

Polecane lodówki

Naprawa lodówek – zanim wezwiesz fachowca

Godzina pracy specjalisty naprawiającego urządzenia AGD kosztuje niemało, do tego należy doliczyć koszt dojazdu, a także ewentualnych części na zmianę. Ostateczny rachunek, nawet przy niewielkiej usterce, może okazać się wysoki, dlatego zanim wybierzemy numer serwisanta, warto sprawdzić, czy faktycznie doszło do awarii, która wymaga interwencji specjalisty.

Najczęstsze problemy z działaniem lodówki

  • Głośna praca, dziwne odgłosy – każda lodówka co jakiś czas pracuje nieco głośniej, może wydawać specyficzne dźwięki, a szczególnie dotyczy to lodówek do  zabudowy, lodówek z automatycznym rozmrażaniem oraz lodówek No Frost. Jeśli jednak praca urządzenia jest głośniejsza niż zwykle lub odgłosy stały się szczególnie niepokojące, warto upewnić się, że urządzenie jest dobrze ustawione. Lodówka nie powinna bowiem ciasno przylegać do ściany ani stać na krzywym podłożu bez poziomowania. Jeśli nawet urządzenie osadzono prawidłowo, po latach użytkowania, lodówka mogła zostać dosunięta do ściany lub utracić ustawiony poziom. Warto zweryfikować te kwestie i odpowiednio usytuować urządzenie.
  • Nadmiar wody na tylnej ścianie urządzenia – woda może wręcz po niej ściekać, jeśli urządzenie było otwarte przez długi czas, uzupełniono je dużą ilością zakupów w temperaturze pokojowej albo doszło do zatkania systemu odprowadzającego wilgoć. Warto więc chwilę zaczekać i ewentualnie zweryfikować drożność otworu na wodę.
  • Niewłaściwy poziom chłodzenia – może być z kolei efektem ustawienia urządzenia obok grzejnika, nasłonecznionego okna lub kuchenki. Może to być także kwestia złych ustawień pracy urządzenia. Warto zweryfikować te kwestie jeszcze przed wezwaniem fachowca.

Jeśli awaria lodówki jest poważniejsza, a usterki nie udało się usunąć w prosty sposób, warto wezwać fachowca od naprawy lodówek. Jeśli sprzęt jest jeszcze na gwarancji, albo zdecydowano się na przedłużoną gwarancję podczas zakupu, można skorzystać z naprawy serwisowej właśnie z tego tytułu. W pozostałych sytuacjach trzeba będzie za usunięcie usterki zapłacić.

Naprawa lodówek przez fachowca – jak przebiega? Czy się opłaca?

Naprawa lodówek to zadanie dla specjalisty w swoim fachu. Warto wezwać osobę z polecenia, która zajmuje się serwisowaniem AGD, a w szczególności lodówek danego producenta. Może bowiem zdarzyć się, że w kompetencjach fachowca będzie naprawa lodówki Amica, ale już innego sprzętu niekoniecznie.

Podczas umawiania się na spotkanie z serwisantem, warto od razu podać jak najwięcej detali dotyczących awarii oraz urządzenia: model lodówki, a także mankamenty, jakie mają zostać usunięte. Te informacje pozwolą wstępnie ustalić zakres działań, oszacować czas na naprawę, jak również ułatwią serwisantowi przygotowanie niezbędnych części.

Przy zakupie jakiegokolwiek urządzenia AGD istnieje możliwość wykupienia dodatkowej, przedłużonej gwarancji. To świetne zabezpieczenie na wypadek awarii urządzenia tuż po standardowym okresie gwarancyjnym, co niestety się zdarza. Dodatkowa gwarancja nie kosztuje wiele, a zabezpiecza na dodatkowy rok, dwa lub nawet trzy lata (w zależności od oferty).

Ogólna dostępność części zamiennych do lodówek zależy od modelu urządzenia i jego popularności, jak również od daty produkcji. Do niektórych starszych sprzętów trudno będzie dostać kompatybilne rozwiązania. W obiegu są także części z drugiej ręki (np. odzyskane z urządzeń, które są uszkodzone z innego powodu) oraz zamienniki, które mogą spowodować, że naprawa lodówek Samsung czy lodówek Bosch będzie nieco tańsza.

Najczęściej awarię udaje się usunąć już po jednej wizycie serwisanta. Gdy problem jest poważny, może okazać się, że konieczne jest domówienie dodatkowych części i ponowna wizyta. Warto poprosić o wstępną wycenę prac jeszcze przed rozpoczęciem serwisowania. Zazwyczaj serwisanci dokonują wstępnego przeglądu, oceniają awarię i podają wstępny zakres cenowy, który jest jednak wyłącznie orientacyjny. Na tym etapie można zdecydować się na naprawę albo zrezygnować z niej, ale wówczas należy pokryć koszty wizyty.

Lepiej kupić nową lodówkę czy naprawić starą?

Gdy wpiszemy w wyszukiwarkę hasła: naprawa lodówki forum albo naprawa lodówek forum, z łatwością odnajdziemy dziesiątki wątków o tym, czy w ogóle opłaca się jeszcze naprawiać uszkodzone urządzenia AGD. Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie.

Co przemawia za naprawą lodówki?

  • Ekologia – zdecydowanie lepiej ze względu na środowisko jest wymienić zepsuty element urządzenia niż kupować całkowicie nowy sprzęt.
  • Wygoda – jeśli jest się zadowolonym z użytkowanej lodówki, spełnia ona swoją rolę, podoba się pod względem estetyki, wygodniejszą opcją jest pozostawienie jej i naprawienie niż poszukiwanie nowej.
  • Czasami również cena – jeśli awaria nie jest poważna, a części są łatwe do zdobycia, koszt serwisu nie będzie wysoki.

Kiedy warto kupić nową lodówkę?

  • Gdy cena naprawy jest bardzo wysoka – jeśli koszt naprawy lodówki może wynieść 70 lub 80% kosztu zakupu nowego urządzenia albo wręcz niemal się z nim zrównać, lepszą opcją wydaje się zakup nowej lodówki.
  • Gdy trudno o części na zmianę – w takiej sytuacji praktycznie nie ma wyjścia, trzeba rozejrzeć się za nowym urządzeniem.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.