Udostępnij
Skomentuj

Dysk SSD – co to jest? Różnica między SSD a HDD

Dysk SSD a HDD to dwa różne światy, mimo że obydwa są stworzone do przechowywania danych. Co o nich wiemy?

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiśmy się jaki dysk do laptopa lub komputera wybrać, z pewnością o nasze uszy obiły się dysk SSD czy HDD. Dysk pamięci to bardzo ważna kwestia, która może mieć wpływ na ogólną prędkość działania urządzenia. Te same rozterki dotyczą osób, które nie wiedzą, jaki wybrać dysk zewnętrzny - SSD czy HDD? W rozwianiu wątpliwości pomocna może okazać się wiedza czym różni się dysk SSD od HDD. Odpowiedzi na wiele innych nurtujących pytań możemy znaleźć w tym artykule.

Dysk SSD a HDD – co to jest? Ogólna charakterystyka

Aby móc zrozumieć wszystkie wady i zalety dysków do komputera lub laptopa, warto jest znać podstawowe informacje o tych dwóch popularnych rodzajach pamięci. Już ogólna charakterystyka dysków SSD i HDD pozwala nam na wychwycenie najważniejszych cech, którymi się różnią.

Dysk HDD – co to za wynalazek? Otóż dysk twardy HDD został wynaleziony w 1956 roku i przez wiele lat był podstawową formą przechowywania danych. Budowa dysku twardego składa się z elementów mechanicznych, takich jak wirujące talerze magnetyczne, na których są zapisywane dane. Chociaż cena jest adekwatna do ich jakości, ten dysk talerzowy ma również kilka wad. Współcześnie dyski HDD oferują przesył danych o prędkości 150 MB/s.

Dyski SSD – co to za technologia? Budowa dysku SSD nie wykorzystuje ruchomych elementów, dzięki czemu żywotność dysku SSD ulega znacznemu wydłużeniu. Dyski SSD zaczęły pojawiać się na rynku w 2006 roku, jednak ich ceny w tamtych czasach przyprawiały o zawrót głowy. Najbardziej zaawansowane i najnowocześniejsze modele mogą pochwalić się odczytem o prędkości nawet 7000 MB/s, jednak większość dysków SSD oferuje nam prędkość 500 MB/s lub 250 w przypadku bardziej budżetowych wersji.

Jak działa dysk SSD a HDD?

Mimo oferowania dokładnie tej samej usługi, jaką jest zapis i przechowanie danych, dyski HDD i SSD znacząco różnią się działaniem. W przypadku tych drugich mamy do czynienia z nowocześniejszym podejściem, które na stałe zmieniło wiele rozwiązań technologicznych.

Dyski HDD nie posiadają jednolitej konstrukcją, a ich głównym elementem są wirujące talerze magnetyczne, na których znajdują się wszystkie przechowywane dane. Umieszczona nad talerzami głowica porusza się, wyszukując odpowiednie pliki zapisu w różnych sektorach. Z powodu sposobu działania dyski HDD często nazywane są także dyskami magnetycznymi.

Dyski SSD korzystają natomiast z innowacyjnej pamięci flash. Jej niewątpliwą zaletą jest brak usunięcia danych w przypadku odłączenia zasilania. Co więcej, specyficzna i jednolita budowa beż elementów ruchomych sprawia, że nie są tak podatne na zniszczenie. Dysk SSD jest skonstruowany z ułożonych na sobie warstwami kości pamięci tworzących spójny system. W dyskach SSD postawiono na działanie dwóch współpracujących tranzystorów. Dyski SSD to naprawdę zaawansowane sprzęty, którym znacznie bliżej jest do pendrive’a, aniżeli do dysków twardych.

Dysk SSD a HDD – główne różnice

Gdy porównujemy dysk SSD a HDD, różnice są zauważalne z łatwością i mają znaczący wpływ na trwałość oraz prędkość dysku. Charakterystyczne cechy odpowiadające powyższym dyskom na pewno zaważą na wyborze wymarzonej pamięci, która spełni oczekiwania użytkownika.

Budowa dysku HDD różni się zarówno sposobem przechowywania danych, jak i całą ogólną konstrukcją. Z powodu obecności elementów mechanicznych, dyski twarde są bardziej narażone na uszkodzenia i nie pracują bezgłośnie. Co więcej, prędkość odczytu danych w ich wypadku jest znacznie mniejsza w porównaniu z dyskami SSD. Największą różnicą jest jednak sposób zapisu danych w dysku SSD – przechowują one dane w pamięci typu flash. Ponadto, dyski SSD są bezgłośne, a ze względu na jednolitą konstrukcję bez elementów ruchomych są także wyjątkowo odporne na uszkodzenia.

Rodzaje dysków twardych SSD i HDD

Rynek oferuje kilka głównych rodzajów dysków SSD i HDD, które trochę się od siebie różnią. Dostępność wielu modeli sprawia, że łatwiej jest wybrać sprzęt o idealnych dla nas parametrach. Rodzaje dysków twardych możemy pogrupować nie tylko ze względu na pojemność, ale także na rozmiar:

  • Dyski HDD 3.5 cala – te dyski twarde o nieco większym rozmiarze idealnie nadają się do zastosowania w urządzeniach takich jak komputery stacjonarne, a nawet zaawansowane systemy monitoringu. Dobrze radzą sobie podczas magazynowania sporej wielkości plików różnego rodzaju.
  • Dyski HDD 2.5 cala – niewielki rozmiar umożliwia zamontowanie ich w mniejszych urządzeniach, na przykład laptopach. Spełniają swoje zadanie równie dobrze co większe odpowiedniki, a producenci różnego rodzaju sprzętów chętnie wykorzystują je do produkcji.

Zastanawiając się jaki dysk SSD wybrać, możemy rozważyć następujące opcje:

  • Dysk SSD 2.5. cala – ten typ jest niezwykle popularny i odpowiedni do większości laptopów oraz komputerów. Kształtem przypominają dyski HDD i możemy je podłączyć przy pomocy przewodów SATA.
  • U.2 – z wyglądu kojarzą się z dyskami o wielkości 2.5 cala. Mają jednak inne łącze, a przekazywanie informacji odbywa się za pomocą interfejsu PCIe. Dyski SSD U.2 stosuje się w bardzo zaawansowanych sytuacjach i sprzętach, takich jak stacje robocze lub jako rozwiązanie w przypadku dużych firm.
  • M.2 – bardzo popularne rozwiązanie, które chętnie jest stosowane w cienkich i lekkich laptopach. Co ciekawe, im więcej pamięci posiada dysk SSD M2, tym dłuższa będzie konstrukcja przypominająca listek gumy do żucia. Są łatwe do zamontowania na płycie głównej i często padają wyborem użytkowników, ponieważ obsługują nie tylko SATA, ale również i PCIe.
  • mSATA – te dyski o niewielkim rozmiarze są w stanie obsługiwać nie tylko interfejs SATA, ale także interfejs PCIe. Ten typ nada się szczególnie do urządzeń, które nie dysponują dużą ilością przestrzeni. Dyski mSATA obsługują jedynie interfejs SATA.

Jaki dysk do komputera lub laptopa wybrać? SSD czy HDD?

Posiadacze laptopów i komputerów często głowią się i zadają sobie pytania – dysk SSD czy HDD? Jaki dysk do komputera lub laptopa kupić? W poszukiwaniu różnic dysku HDD a SSD, porównanie mocnych i złych stron obydwóch typów sprzętu może znacząco ułatwić zadanie. Jeśli chodzi o zwykłe przechowywanie danych, parametry dysku twardego z pewnością wystarczą do zaspokojenia podstawowych potrzeb ich zapisu. Dyski HDD nie są bezgłośne i łatwo o ich uszkodzenie, jednak są o wiele tańsze niż dyski SSD. Gdy chcemy wykorzystać dysk do oparcia na nim systemu lub wiemy, że będziemy korzystać bardzo często z przenoszenia danych, dobrze jest zainwestować w nowocześniejsze i droższe dyski SSD. Zapewniają wysoką prędkość odczytu i sprawią, że postawiony na nich system będzie działał płynnie i sprawnie. Są nie tylko ciche, ale i trwałe. W pojedynku SSD vs HDD zdecydowanym zwycięzcą możemy okrzyknąć wszystkie rodzaje dysków SSD. Zaopatrzenie się w dysk SSD o dużej pojemności jest niemal gwarancją większej prędkości komputera lub laptopa, co znacznie poprawia komfort pracy z urządzeniem.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.