Rozpuszczalniki (4)

Rozpuszczalniki

(4)
Czas realizacji zamówienia
Wybierz
Towar dostępny na magazynie
Wysyłka natychmiastowa Złóż zamówienie do 16:00, a towar wyślemy tego samego dnia roboczego!
Wysyłka w ciągu 1 dnia roboczego
Towar dostępny na magazynie dostawcy
Wysyłka w ciągu 2 dni roboczych
Wysyłka w ciągu 3 dni roboczych i dłużej
Cena (zł):
  • Sortowanie domyślne
  • Cena - od najniższej
  • Cena - od najwyższej
  • Po popularności
  • Po ocenach klientów
  • Po ilości komentarzy
 Śnieżka Rozpuszczalnik do wyrobów Śnieżka na rdzę 0,45L
 Anser Rozpuszczalnik do kleju 5-10-15 - 0,5L
 ANED Rozpuszczalnik Terpen 0,5l (04049)

ANED Rozpuszczalnik Terpen 0,5l (04049)

ID produktu: 4674672
CECHY PRODUKTU
Pojemność: 0,5
Rodzaj: Terpentyna
Pokaż więcej
 PIKKO Denatural 5L - k590y

PIKKO Denatural 5L - k590y

ID produktu: 3105713
CECHY PRODUKTU
Pojemność: 5,0
Rodzaj: Denaturat
Pokaż więcej
Rozpuszczalniki mogą służyć do czyszczenia, ale często są też używane do rozcieńczania farb czy lakierów. Ich wybór nie jest trudny, ponieważ najczęściej wystarczy kierować się nazwą: rozpuszczalnik chlorokauczukowy używany jest do farb chlorokauczukowych, akrylowy do akrylowych itd. Są też jednak rozpuszczalniki uniwersalne, które teoretycznie mogą sobie poradzić w wielu sytuacjach: tak stosuje się produkty opisane wprost jako rozpuszczalnik uniwersalny, ale podobnie działa benzyna ekstrakcyjna, aceton czy rozpuszczalnik naftowy i terpentyna. Sęk w tym, że tego rodzaju środki będą w różnym stopniu skuteczne w usuwaniu zabrudzeń o nieco innych charakterze.

O ile rozpuszczalnik uniwersalny czy benzyna lakowa są dość powszechnie kupowane i często używane, to już rozpuszczalnik nitro czy rozpuszczalnik ftalowy, kilkanaście lat temu wręcz artykuły pierwszej potrzeby, dziś są stosowane zdecydowanie rzadziej. Poszukiwany za to stał się rozpuszczalnik bezaromatyczny – ma równie skutecznie usuwać zabrudzenia, ale bez wydzielania lotnych, toksycznych związków chemicznych.

Czasem zamiast kupowania specjalistycznych rozpuszczalników (np. rozpuszczalnik karbamidowy czy rozpuszczalnik poliuretanowy) wystarczy użyć tańszych środków – denaturat czy aceton radzą sobie całkiem nieźle z wieloma substancjami trudnymi do usunięcia. Chodzi o to, aby stosować za każdym razem tak delikatny rozpuszczalnik, jak to możliwe. Dedykowane rozpuszczalniki działają zwykle bardzo agresywnie i mogą uszkadzać także inne materiały, stąd ta ostrożność. Trzeba bowiem pamiętać, że w gruncie rzeczy większość wymienionych rozpuszczalników będzie usuwała również zabrudzenia o innym charakterze: poliuretanowe zmyją akryle, a rozpuszczalnik chlorokauczukowy będzie działał też tam, gdzie ftalowy. To dodatkowe działanie będzie oczywiście słabsze, ale często na tyle silne, że może uszkodzić inne powłoki lakiernicze lub tworzywa, stąd właśnie tendencja do używania rozpuszczalników albo specyficznych, albo maksymalnie delikatnych i skutecznych zarazem.