Udostępnij
Skomentuj

Antresola jako sypialnia - jakie meble na antresolę wybrać?

Mieszkanie z antresolą pozwala na zwiększenie jego powierzchni użytkowej. Jak ją odpowiednio zagospodarować?

Mieszkanie z antresolą to sposób na oszczędność miejsca w mieszkaniu. Jeżeli pomieszczenia są wysokie, bez trudu wygospodarujemy w nich dodatkowe miejsce.

Polecane komody do sypialni

Takie rozwiązanie sprawdza się między innymi w kawalerkach o niewielkiej przestrzeni. Antresola może posłużyć niczym swoistego typu sypialnia na poddaszu. Aranżacja sypialni tego typu rodzi pewne wątpliwości. Antresola - jak zagospodarować na niej przestrzeń? Na jakie łóżko się zdecydować - łóżko z palet czy może tradycyjny model?

Co to jest antresola w mieszkaniu?

Warto wiedzieć!

Rozporządzenie dotyczące warunków technicznych definiuje antresolę jako górną część kondygnacji lub pomieszczenia, która znajduje się nad przedzielającym je stropem pośrednim. Powierzchnia antresoli nie może być większa od powierzchni kondygnacji bezpośrednio znajdującą się pod nią. Ponadto przestrzeń ta nie może być oddzielona żadnymi przegrodami budowlanymi od wnętrza, z którego została wydzielona.

Antresola do sypialni - najczęściej to właśnie w taki sposób aranżowana jest dodatkowo wydzielona przestrzeń. Warto pamiętać, iż podział przestrzeni na dwie części wymaga odpowiedniej wysokości pomieszczenia. Odległość pomiędzy podłogą a antresolą powinna wynosić 2 - 2,4 m. Jeżeli zamierzamy ustawić wyłącznie łóżko na antresoli, wysokość wydzielonej przestrzeni może wynosić minimum 1,2 - 1,4 m. Gdy chcemy stworzyć pełnowymiarowe pomieszczenie, powinno być to 2 - 2,4 m.

Jak zagospodarować przestrzeń w małym mieszkaniu?

Są pewne sposoby na to, aby małe mieszkanie zamienić w miejsce przytulne i wbrew pozorom przestronne. Pewnym wyjściem z sytuacji jest wygospodarowanie miejsca na wspomnianą powyżej antresolę. Mieszkanie z antresolą zyskuje dodatkową przestrzeń, którą można dowolnie wykorzystać.

Jeżeli wysokość pomieszczenia nie pozwala nam na taki podział, możemy rozważyć pewną alternatywę. Antresola do sypialni w nieco innej formie to łóżko piętrowe. Niektóre modele zostały podzielone na dwie części. Górna to materac do spania, dolna zaś otwarta przestrzeń dla dowolnej aranżacji.

Łóżka do minimalistycznej sypialni w małym mieszkaniu - propozycje:

  • model SAM marki Halmar -wbudowana szuflada pod łóżko umożliwia wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni na przechowywanie,
  • model EMI marki Halmar - górna część to swoistego typu dziecięce łóżko na antresoli, dolna zaś miejsce do zabaw.

Jak urządzić antresolę?

Łóżko bez zagłówka to mebel, który stanowi podstawę wyposażenia wielu antresoli. Może to być łóżko z palet lub tradycyjny model pozbawiony zagłówka. Meble do sypialni na antresoli muszą zostać odpowiednio dobrane, aby wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Jeżeli nie chcemy łóżka bez zagłówka, możemy zdecydować się na tradycyjne modele z zagłówkami. Aranżacja sypialni na antresoli wymaga jednak pewnych kompromisów, które umożliwią właściwe zagospodarowanie przestrzeni. Dla przykładu szuflada pod łóżko pozwala na wykorzystanie miejsca, które najczęściej pozostaje w żaden sposób niewykorzystane. Popularnymi modelami do sypialni są:

  • łóżko East Hampton marki Miloo Home - osoby, które szukają łóżka do minimalistycznej sypialni, powinny docenić ten model, łóżko zostało wyposażone w dwie boczne szuflady w podstawie,
  • łóżko Modena 2 marki Halmar - świetnie wkomponuje się w nowoczesne wnętrza, uzupełniając inne designerskie meble do sypialni.

Łóżko Modena 2

Na antresoli, o ile przestrzeń na to pozwala, można umieścić także stoliki na lampy nocne oraz komodę. Aranżacja sypialni może zostać uzupełniona elementami dekoracyjnymi, np. dywanem czy fototapetą. Ważną kwestią jest także zapewnienie odpowiedniego dostępu do światła. Oświetlenie w sypialni na antresoli zazwyczaj stanowią stojące lub wiszące lampy. Jeżeli pomieszczenie pełni tylko i wyłącznie funkcję sypialni, nie wymaga dostępu do światła naturalnego.

Jak wykorzystać przestrzeń pod antresolą?

Antresola - jak zagospodarować przestrzeń pod nią? Jeżeli na antresoli znajdzie się sypialnia, pod nią możemy zdecydować się na urządzenie stanowiska pracy czy też miejsca do nauki lub zabawy dla dziecka. Innym rozwiązaniem jest zagospodarowanie przestrzeni pod antresolą na miejsce rozrywki, np. z kinem domowym. Mole książkowe docenią możliwość wygospodarowania miejsca na prywatną biblioteczkę z pozycjami ulubionych autorów. Jak można zauważyć, mieszkanie z antresolą ma wiele zalet i daje wiele możliwości aranżacyjnych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)