Udostępnij
Skomentuj

Bejca do drewna - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Bejcowanie jest bardzo popularnym sposobem wykańczania drewna.

Wynika to przede wszystkim z bardzo dużej różnorodności dostępnych preparatów, co przekłada się na ilość możliwych zastosowań. A ponieważ bejce nakłada się stosunkowo łatwo i nie są one szczególnie drogie, używa się ich do renowacji mebli, w stolarstwie artystycznym, budownictwie i nie tylko.

Co to jest bejca do drewna?

Najprościej mówiąc, bejca jest to wodny roztwór barwników i substancji ochronnych. Woda stanowi około 90% całej objętości preparatu, co sprawia, że bejce są wyjątkowo płynne, a dzięki temu dość dobrze wnikają w głębsze warstwy drewna, umożliwiając doprowadzenie tam substancji ochronnych i barwiących. Duże rozcieńczenie barwników sprzyja podkreślenia usłojenia drewna, co jest dużą zaletą estetyczną, tym bardziej że nawet bejce w dość wyrazistych kolorach zachowują tę własność.

Warto dodać, że bejce wodne to tylko jedna z grup tych produktów. W niektórych zastosowaniach używa się bejc rozpuszczalnikowych lub olejnych, które maja nieco inne właściwości chemiczne i skład, ale podobne własności estetyczne.

Dobór bejc

Samodzielny dobór bejcy wymaga znajomości składu chemicznego poszczególnych preparatów i związanych z tym różnic w działaniu. To ważne, ponieważ każdy gatunek drewna wymaga nieco innego postępowania, jako że barwi się inaczej i w związku z tym lepsze efekty uzyskuje się dzięki nieco innym bazom bejc. Najprostszy sposób na dobranie bejcy to sprawdzenie tabeli dopasowań, która prezentuje się następująco:

jaka bejca pod olej
Trzymając się sprawdzonej zasady polegającej na łączeniu pokrewnych materiałów, pod olej najlepiej sprawdzi się bejca olejowa. Teoretycznie można wykorzystać także inne typy bejc, jednak istnieje ryzyko, że po ich zastosowaniu i nałożeniu oleju zmieni się wygląd drewna.
jaka bejca do forniru
Najlepszą bejcą do forniru jest bejca rozpuszczalnikowa, a ściślej rzecz biorąc nitrowa. Bejce wodne w tym zastosowaniu się nie sprawdzają, natomiast olejowe są zbyt delikatne i nie penetrują odpowiednio głęboko.
jaka bejca do podbitki
Podbitkę wykańcza się najczęściej bejcami rozpuszczalnikowymi różnych typów. Nie sprawdzają się w tym miejscu natomiast absolutnie bejce wodne.
jaka bejca do drzwi sosnowych
Jeśli drzwi są wykonane z litego drewna, można używać bejcy wodnej lub olejowej, ale w przeciwnym razie warto sięgnąć po rozpuszczalnikową.
jaka bejca do mebli
Meble można wykończyć dowolną bejcą – wodną, jeśli są lite, rozpuszczalnikową w pozostałych przypadkach, jednak dominuje zastosowanie bejc litych, które są najmniej agresywne, a których wytrzymałość odpowiada przyszłym zastosowaniom.

Kolory bejc do drewna

Każdy producent bejc do drewna ma swoja stała paletę barw, ale można także skorzystać z usług mieszalni. Należy tylko pamiętać o tym, że w zależności od struktury i składu drewna będą mogły pojawiać się pewne różnice między wzornikiem a ostatecznym efektem, dlatego dobrym pomysłem jest poprosić o przygotowanie próbek na określonym gatunku drewna, który ma zostać zabejcowany danym produktem. Jest to praktycznie jedyny sposób na to, aby upewnić się, jakie będą rzeczywiste kolory bejcy.

Przy wyborze bejcy warto też zwrócić uwagę na producenta. Do zastosowań podstawowych najpopularniejsza jest bejca do drewna Vidaron, ale już do podbitek czy fornirów używa się bejc profesjonalnych firm o mniejszej rozpoznawalności, ale większym doświadczeniu w produkcji preparatów specjalistycznych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.