Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/biokominek-co-to-jest-i-czy-warto-sie-na-niego-zdecydowac/10504/ 2018-09-07 13:30:03.000000

Biokominek – co to jest i czy warto się na niego zdecydować?

Nowoczesne technologie są obecne w życiu człowieka niemal w każdym obszarze życie. Jednym z nowszych rozwiązać do domu jest biokominek. Co to takiego? Biokominki zasilane biopaliwem stały się hitem, jeśli chodzi o wystrój wnętrz w stylu nowoczesnym. Ten rodzaj paleniska jest nie tylko ekologiczny, ale przede wszystkim bardzo uniwersalny – głównie ze względu na możliwość aranżacji. Gdzie postawić biokominek? Można ustawić go w dowolnie wybranym miejscu. Biokominki są rozwiązaniem, dzięki któremu możliwe jest spełnienie marzenia o palenisku – zarówno w domu, jak i w bloku, gdzie tradycyjny kominek nie jest możliwy do zamontowania.

Biokominek – co trzeba wiedzieć?

Bardzo często zastanawiając się nad tego typu rozwiązaniem, pada pytanie – po co biokominek? Biokominki są nowoczesną wersją znanych wszystkim kominków. W odróżnieniu od tradycyjnego modelu biokominek zasilanie czerpie z biopaliwa (opartego na alkoholu etylowym). Ten rodzaj paleniska nie emituje nieprzyjemnego zapachu ani dymu – dodatkowo po wypaleniu biopaliwo nie pozostawia po sobie popiołu. Nowoczesne biokominki bardzo często przyjmują ciekawe i niecodzienne formy, dzięki którym można podkreślić wyjątkowość każdego wnętrza. Do tradycyjnych wnętrz najczęściej wybierany jest biokominek z kamienia, do nowoczesnych wnętrz typu studio bardziej pasuje biokominek z lustrem. Wybór na rynku jest ogromny. Oprócz wspomnianych modeli można zdecydować się na biokominek z obudową, biokominek bez zabudowy, biokominek bez szyby, biokominek z szybą do zabudowy, biokominek z szybą ochronną. Pojawia się kolejne pytanie: biokominek z szybą czy bez? Wiele zależy typu wnętrza, ale i osobistych wymagań, a te u każdego są inne – nie ma więc jednej odpowiedzi.

Ekologiczny i nowoczesny biokominek - zalety

Biokominki to wiele korzyści i udogodnień. Brak odpowiedniego ciągu kominowego nie stanowi tutaj problemu – biokominek bez komina może być zamontowany praktycznie wszędzie. Ponadto może on zostać umieszczony w dowolnie wybranym miejscu – może być ulokowany np. we wnęce lub być ustawiony na stoliku kawowym. Rozwiązania te oczywiście są uzależnione od rodzaju wybranego modelu – można wybrać biokominek bez obudowy - wolnostojący lub przeznaczony do zabudowy.

Biokominki stanowią również bardzo ciekawą ozdobę na balkonie lub patio. Dodatkowo istnieje możliwość schowania go na okres zimowy lub przeniesienia do pomieszczenia – tworząc niepowtarzalny nastrój w zimowe wieczory. Bardzo często, zanim zapadnie decyzja o zakupie, pojawia się pytanie: biokominek – czy jest bezpieczny i zdrowy? Oczywiście ogień zawsze niesie ze sobą ryzyko, jednak postępując zgodnie z instrukcjami, nie ma obawy o zagrożenia.

Biokominek – czym się pali?

Biokominki wykorzystują specjalny rodzaj biopaliwa posiadający certyfikaty uznane przez Państwowy Instytut Higieny. Jest ono przyjazne dla środowiska – jest bezwonne oraz bezdymne. Czy posiadając biokominek, potrzebna jest wentylacja? Należy pamiętać o regularnym wierzeniu wnętrza, w którym jest on zamontowany. Mimo, że biopaliwo nie emituje podczas spalania szkodliwych substancji, to uwalniana jest para wodna wraz z dwutlenkiem węgla.

Biokominek – jakie daje ciepło?

Biokominek w przeciwieństwie do tradycyjnego paleniska nie stanowi głównego i jedynego źródła ogrzewania wnętrza. Jak grzeje biokominek? Niestety nawet najlepsze modele nie są w stanie zapewnić odpowiedniego ogrzewania w całym domu. Temperatura, jaka uzyskiwana jest w pomieszczeniu przez biokominek, potrzebuje wsparcia standardowego ogrzewania – centralnego luz gazowego.

Biokominek – jak rozpalić, jak długo się pali?

Rozpalanie biokominka jest bardzo łatwą czynnością. Przede wszystkim konieczne jest napełnienie zbiornika palnika biopaliwem. Zapalenie odbywa się poprzez podpalenie paliwa przy użyciu długiej zapałki lub specjalnej zapalniczki. Podczas tej czynności należy zachować jednak szczególną ostrożność i odpowiedni dystans. W przypadku rozlania biopaliwa podczas napełniania zbiornika, przed rozpaleniem należy dokładnie oczyścić powierzchnię. Podczas napełniania paleniska należy zwrócić również uwagę na odpowiednią ilość wlanego paliwa – nie może ono przekroczyć linii maksymalnej. Nie wolno dolewać biopaliwa do uruchomionego oraz rozgrzanego biokominka. Może doprowadzić to do uwolnienia się silnych oparów, a nawet eksplozji.

Wygaszanie paleniska w biokominku jest równie proste, jak jego rozpalanie. Konieczne jest odcięcie dostępu tlenu do komory spalania. Każde urządzenie posiada rączkę, która odpowiedzialna jest za regulowanie płomienia oraz jego wygaszanie. W zależności od posiadanego modelu biokominka może ona różnić się wyglądem, jednak spełnia takie samo zadanie.

Biokominek – który wybrać?

Przed wyborem odpowiedniego biokominka warto zapoznać się z ich specyfiką i zastanowić się jak będzie użytkowany – od tej kwestii zależy wiele. Wybierając biokominek do zabudowy, warto też wcześniej dowiedzieć się jak go zabudować. Często pojawia się także pytanie: czy decydując się na biokominek, potrzebny jest komin? Jak już wcześniej wspomniano – biokominek wymaga jedynie odpowiedniej wentylacji wnętrza. Jaki będzie dobry biokominek? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb użytkowników. Dla niektórych ważne jest czy biokominek daje ciepło, inni będą zwracać uwagę na to, jakie spalanie występuje w danym modelu. Pozostała część użytkowników dbając o swoją wygodę sprawdzi, czy biokominek jest z pilotem ,żeby swobodnie sterować niż z kanapy. Jeszcze inna część użytkowników postawi na odpowiedni design i wybierze biokominek z kamieniami. Na forach internetowych można znaleźć wiele pytań: biokominek – co polecacie, co daje, czy warto? Odpowiedzi natomiast może być tak wiele, jak samych użytkowników. Warto zatem postawić na swoje wymagania i potrzeby, aby być zadowolonym z użytkowania.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni