Udostępnij
Skomentuj

Biurko na kółkach – jak wybrać najlepsze? Jakie biurko na kółkach dla dzieci?

Biurko na kółkach jest mobilne i poręczne, jednak kupujący często mają wątpliwości przed dokonaniem takiego wyboru.

Czy biurko będzie stabilne? Czy kółka utrzymają ciężar blatu i znajdujących się na nim rzeczy? Czy te obawy oznaczają, że lepiej kupić biurko bez kółek? Niekoniecznie. Jeśli zależy nam na takim rozwiązaniu, możemy znaleźć odpowiednie i trwałe biurko, o ile zdecydujemy się na optymalny kompromis między jakością i ceną oraz na materiały, na których można polegać. Jak zatem wybrać odpowiednie biurko na kółkach – tak dla dorosłych, jak i dla dzieci – żeby się nie zawieść?

Biurko komputerowe na kółkach – mocne i słabe strony

Biurko na kółkach to specyficzne rozwiązanie dedykowane grupie, której potrzebą jest podwyższona mobilność. Zwykle dlatego wybiera się je do biur albo niewielkich pokoi dziecięcych, gdzie biurko nie zawsze jest potrzebne bądź pełni różne funkcje w domu. W innych przypadkach najczęściej kółka nie są potrzebna. Zobaczmy, jakie wady i zalety ma to rozwiązanie.

Zalety i wady blatów drewnianych do kuchni

ZALETY

 • Mobilność mebla, możliwość dokonywania łatwego dokonywania zmian
 • Biurko z zasady nie będzie ciężkie
 • Biurka na kółkach zwykle nie są drogie
 • Możliwość wyboru prostych blatów w różnych wymiarach
 • Kółka często stanowią ciekawy element dekoracyjny, szczególnie w pokojach dziecięcych

WADY

 • Biurko będzie w stanie udźwignąć mniejszy ciężar niż stacjonarne
 • Mniejsza trwałość
 • Kółka w biurku są niepotrzebne, jeśli będzie stało w jednym miejscu
 • Jeśli nasz model nie będzie miał opcji blokowania kółek, może przesuwać się niekontrolowanie
 • Kółka z plastiku mogą się szybko uszczerbić albo pęknąć
 • Konstrukcja musi być prosta, kółek nie będą posiadały więc np. biurka narożne
 • Design jest mniej elegancki niż biurek stacjonarnych

Biurko metalowe na kółkach

Biurka na kółkach mogą być wykonane albo z tworzyw sztucznych, albo z lekkiego drewna, albo metalu. Najpierw przyjrzyjmy się tym ostatnim, czyli najrzadziej spotykanej opcji. Biurka metalowe na kółkach to zwykle niewielkie modele jednoosobowe. Powód jest prosty – większe biurko byłoby zbyt ciężkie. Biurka metalowe stosuje się wtedy, kiedy liczy się największa trwałość i mobilność, czyli w miejscach, gdzie ważna jest szybkość, ale też tymczasowość rozwiązań. Są to małe modele kreślarskie, na narzędzie albo na sam laptop, a nie typowe miejsca do pracy. Najczęściej spotykana jest opcja łączona – blat z tworzywa labo drewna z metalowymi nogami. Metalowe nogi, do których przytwierdzone są również metalowe kółka, to zdecydowanie najbardziej stabilna, a tym samym opcja jeśli chodzi o biurka na kółkach. Kółka mogą być na stałe przytwierdzone do nóg, dzięki czemu trwałość konstrukcji jest znacznie większa, niż gdyby byłyby to kółka doczepiane czy wkręcone.

Warto wiedzieć

Zwróćmy uwagę, czy z wybranym przez nas modelu istnieje opcja blokowania kółek. Poprawia ona, a czasem wręcz warunkuje stabilność mebla podczas pracy.

Biurko na kółkach białe – dla kogo będzie dobre?

To rozwiązanie często stosowane w biurach czy salonach usługowych, na przykład kosmetycznych, gdzie birka nie muszą być duże, a ważna jest ich mobilność, ale także estetyka. Biurka na kółkach są mniej eleganckie niż te stacjonarne, biały kolor natomiast nieco niweluje tę cechę. Biurka w jednolitym, „czystym” kolorze prezentują się znacznie bardziej profesjonalnie niż na przykład czarne metalowe nogi z górą z drewnianej sklejki. Dzięki takiemu rozwiązaniu można łatwiej dopasować mebel do usługowej aranżacji.

Biurko na kółkach dla dzieci – czy to dobre rozwiązanie?

Mobilne biurka dla dzieci są często wybierane, szczególnie przez rodziców, który mają więcej niż jedno dziecko. Dzięki temu burko może być prosto przesuwane i transportowane z pokoju do pokoju, jeśli jedno z dzieci bardziej go potrzebuje albo po prostu z niego wyrośnie. Zawsze jednak w przypadku biurek dla dzieci musimy pamiętać o kilku zasadach. Jakich?

 • Wysokość – powinna być dopasowana do wzrostu dziecka. Siedząc przy biurku, powinno ono dotykać stopami podłoża. Łokcie powinny swobodnie opierać się na blacie.
 • Szerokość i długość – te parametry powinny być dostosowane do wieku i potrzeb dziecka. Jeśli na być to biurka na kółkach na laptop, pamiętajmy, że przy korzystaniu z niego dziecko powinno patrzeć na monitor z odległości minimum 40 cm, musi być też miejsce na łokcie, zatem szerokość 50–60 cm to minimum. Powinno być na tyle długie, aby zmieściły się na nim także książki czy szkolne przybory.
 • Stabilność – chodzi głównie o możliwość zablokowania kółek – inaczej biurko może rozjeżdżać się podczas rysowania czy pisania, a więc częstych czynności wykonywanych przez dziecko. Istotne jest także wykonanie kółek – metalowe dają lepszą gwarancję niż plastikowe.
 • Udogodnienia – jeśli interesuje nas biurka na kółkach na komputer, warto wybrać model posiadający otwory na kable. Pozwoli nam to utrzymać porządek oraz bezpieczeństwo sprzętu elektronicznego. Innym ciekawym rozwiązaniem są biurka z regulacją blatów – szczególnie polecane dla dzieci, które lubią rysować. Blat można pochylić tak, aby artystyczna praca była łatwiejsza i przyjemniejsza dla dziecka, ale także dobra dla jego postawy. Takie biurka powstają na wzór biurek kreślarskich.

Warto wiedzieć

Dla starszych nastolatków, które dużo czasu spędzają za biurkiem, lepsze będą modele z większym, stabilnym blatem – modele na kółkach mogą się tutaj nie sprawdzić.

 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)