Udostępnij
Skomentuj

Bombki szklane – jak wybrać? Czy warto?

Ozdoby choinkowe ze szkła wciąż cieszą się popularnością. Jak wybrać szklane bombki? Na co zwrócić uwagę?

Dlaczego warto kupić bombki ze szkła?

Czy w dobie ozdób papierowych, drewnianych i plastikowych warto jeszcze sięgać po bombki z kruchego i delikatnego szkła? Okazuje się, że tak. Bombki szklane wciąż znajdują wielu nabywców i stanowią urokliwe ozdoby na wielu drzewkach świątecznych. Co decyduje o popularności szklanych bombek? Wiele czynników:

 • Bombki szklane są tradycyjne i mają starodawny urok. Dawniej szklane ozdoby były standardem w wielu domach, a niektórzy do dziś przechowują jeszcze szklane ozdoby sprzed lat.
 • Szklane bombki wyglądają efektownie, a bardzo często są prawdziwymi dziełami sztuki (w szczególności te, które zostały pomalowane i ozdobione ręcznie).
 • Bombki szklane są bardziej ekologiczne niż bombki z plastiku lub styropianowe ozdoby.

Choć bombki ze szkła są nietrwałe i mogą ulec uszkodzeniu, to ich niewątpliwy urok i delikatność sprawiają, że i tak sięga po nie wiele osób. Bombki szklane sprawdzają się, z resztą, nie tylko w roli ozdoby choinkowej, ale także w formie ozdoby na stół lub biurko. Chodzi, oczywiście, o bombki szklane na stojaku, które są okazałą i kunsztownie zdobioną ozdobą świąteczną, po którą także warto sięgnąć.

Jakie bombki szklane wybrać? Najnowsze trendy w dekoracjach świątecznych

Każdego roku do sklepów trafiają nowe kolekcje sezonowych ozdób świątecznych, a wśród nich cała gama szklanych bombek. Po jakie rodzaje bombek ze szkła warto sięgnąć tym razem?

 • Klasyka zawsze w modzie – bombki szklane srebrne i złote prawdopodobnie nigdy nie wyjdą z mody. Bombki w metalicznych odcieniach srebra, złota i miedzi można znaleźć w wielu rozmiarach i kształtach, a kolory te doskonale komponują się z zielenią choinki.
 • Bombki szklane przezroczyste – ciekawym trendem, który mocno przykuwa uwagę są bombki szklane bezbarwne, które mogą posiadać akcent ozdobny we wnętrzu, można je malować albo pozostawić takimi, jakie są. To świetny wybór dla minimalistów i miłośników intrygujących dekoracji.
 • Bombki szklane do malowania – to odrębna grupa bombek ze szkła, które stworzono z myślą o indywidualnym ozdabianiu ich przez nabywców. Bombki tego typu zyskują niepowtarzalny charakter, dzięki temu, że są ręcznie malowane i ozdabiane brokatem oraz innego typu świecidełkami.
 • Bombki w intensywnych kolorach – moda na kolorowe bombki nie przemija. W cenie są już nie tylko bombki szklane tradycyjne (z malunkami i w wymyślnych kształtach), ale także bombki jednokolorowe – na przykład bombki szklane fioletowe albo czerwone. Mocne i jednolite kolory doskonale kontrastują z zielenią choinki.

Jak dobrać bombki szklane?

Wybór odpowiednich bombek warto uzależnić od kilku czynników. Do najważniejszych kwestii należą:

 • Wielkość choinki - Te same bombki będą wyglądały zupełnie inaczej, gdy zawiesi się je na małej choince biurkowej niż wówczas, gdy umieścimy je na dwumetrowym drzewku w salonie. To właśnie wielkość choinki decyduje, czy lepiej sięgnąć po bombki szklane małe, podłużne, ogromne i kuliste czy w fantazyjnych kształtach. Im większa choinka, tym większe i bardziej różnorodne ozdoby można dobierać. Na małym drzewku spore bombki będą wyglądały przytłaczająco.
 • Wystrój wnętrza - To, czy sięgniemy po bombki szklane malowane ręcznie i ozdabiane brokatem lub cekinami, czy wybierzemy raczej dość skromne bombki szklane gładkie, warto uzależnić od ogólnego wystroju pomieszczenia, w którym znajdzie się choinka. Jeśli wnętrze jest urządzone w stylu glamour i wygląda ekskluzywnie, to same bombki także powinny takie być, ale już do wnętrz surowych i loft pasują proste bombki o neutralnej estetyce.
 • Ogólny charakter i plan dekoracji świątecznych - Zanim zaczniemy kupować poszczególne ozdoby świąteczne, a wśród nich bombki szklane ozdobne, warto zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądała dekoracja wnętrza i w jakich kolorach zostanie wykonana.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bombek szklanych?

Gdy zdecydujemy się już na kolorystykę i stylistykę bombek, trzeba jeszcze je wybrać. Przy zakupie warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka dodatkowych czynników:

 • Kształt bombek – bombki szklane mogą być klasyczne (okrągłe, w kształcie sopli), a także absolutnie fantazyjne. Ogromną popularnością cieszą się, niezmiennie, bombki okrągłe, które wyglądają świetnie niemal na każdej choince.
 • Rozmiar bombek – warto upewnić się, jakie są dokładne wymiary bombek, bo zdjęcia mogą przekłamywać i prezentować produkt w powiększeniu lub bez żadnego punktu odniesienia, dlatego warto sprawdzić dokładne wymiary w opisie produktu.
 • Sposób zawieszania – niektóre bombki szklane są wyposażone w zawieszki z haczykami, do innych są przyczepione tasiemki lub sznureczki, a są także bombki szklane na stojakach, które stawia się na biurku lub stole.
 • Cena – ceny bombek ze szkła mogą być bardzo zróżnicowane, ale nie są to tanie ozdoby z uwagi na specyfikę produkcji, przechowywania oraz transportu.
 • Rozwiązania nietypowe – jeśli marzą się nam bombki szklane przezroczyste z otworem lub bombki w kształcie samochodów, to warto rozejrzeć się właśnie za takimi ozdobami na choinkę, bo z całą pewnością można znaleźć bombki w niemal wszelkich możliwych kształtach i kolorach. W sklepach znajdziemy nie tylko bombki złote, srebrne, białe, czerwone lub zielone, ale również bombki szklane ecru oraz bombki szklane czarne.

Szklane bombki to jedne z tradycyjnych i popularnych ozdób choinkowych. Warto po nie sięgać, ale trzeba też pamiętać o tym, by postępować z nimi ostrożnie, bo ich urokliwa kruchość to nie tylko zaleta, ale także lekko kłopotliwa cecha. Jednak przy odrobinie uwagi i dobrych chęci, szklane bombki można będzie użytkować przez lata, gdyż są to ozdoby, które nie tracą na uroku.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)