Udostępnij
Skomentuj

Budzik dla dzieci - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Budzik dla najmłodszych to nie tylko praktyczne urządzenie, ale przede wszystkim kolejna atrakcyjna ozdoba, która powinna dzieciom przypaść do gustu ze względu na ciekawy wygląd i dobór barw. Jakie produkty spełnią te kryteria?

Jak można się domyślić, na rynku jest dostępna cała masa zróżnicowanych rozwiązań, które są przygotowywane zarówno dla najmłodszych, jak i całej rodziny. Wszystko to sprawa, że zakup budzików dla dzieci może okazać się zadaniem trudniejszym, niż nam się początkowo wydawało. Mając to na uwadze, postanowiliśmy Wam pomóc, przygotowując niniejszy poradnik.

Jaki budzik dla dziecka?

Na początek zajmiemy się przedstawieniem najpopularniejszych rodzajów urządzeń dostępnych na rynku. Podział ten dotyczy przede wszystkim budowy budzików i designu, w którym zostały zaprojektowane.

  • Budzik tradycyjny – silenie się na wybór modeli dedykowanych, wyróżniających się wyglądem przypominającym popularne bajki czy też filmy nie zawsze okaże się najlepszym wyjściem, zwłaszcza gdy kupujemy budzik dla starszych dzieci, które nie potrzebują urządzeń „dziecięcych”. W takich przypadkach warto decydować się po prostu na urządzenia tradycyjne, przypominające zegary, które w poprzednim wieku były niezwykle popularne w polskich domach. Są to okrągłe budziki w stylu retro, wyróżniające się mechanizmem wskazówkowym i dwoma dzwonkami umieszczonymi na górze obudowy. Co ważne, na rynku dostępne są również budziki tradycyjne urozmaicone za sprawą kolorowych tarcz, także z motywami filmowymi i bajkowymi.
  • Budziki dla dziewczynek -  jak to zwykle bywa, w tej kategorii znajdziemy wiele urządzeń z licznymi zdobieniami, a także modele utrzymane w kolorze różowym, choć oczywiście oferowane są także budziki bardziej klasyczne. Osobną kategorię tworzą wspomniane już budziki nawiązujące do postaci z bajek i filmów. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić urządzenie z jedną z księżniczek, Hello Kitty czy też postaciami z Krainy Lodu. Tarcze w takich budzikach są często podświetlane.
  • Budziki dla chłopców – w przypadku tego typu urządzeń dominują motywy z filmów o superbohaterach – na rynku wiele jest budzików ze Spidermanem, Batmanem czy też Avengersami. Do tego dochodzą modele sportowe czy też samochodowe. Liczyć możemy również na wiele funkcji dodatkowych, do których jednak przejdziemy później.

Budzik dziecięcy występuje również w wersjach dla przedszkolaków. Mowa tu o modelach inspirowanych bajkami, które nie tylko dobrze wyglądają, ale również odtwarzają przyjemną, miłą dla ucha melodię.

Budzik dla dzieci - jak wybrać?

Na określeniu, dla kogo ma być to budzik, a także jakie motywy nas interesuje oczywiście się nie kończy. Rynek jest znacznie bardziej zróżnicowany, dlatego warto zwrócić uwagę również na szereg innych kryteriów.

  • Rodzaj. Pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć, będzie wybór między budzikami wskazówkowymi a elektronicznymi. Te pierwsze będą kierowane dla nieco starszych dzieci, które są w stanie uporać się z odczytaniem godziny z takiego zegara. Będzie to dla nich dobry trening, dzięki któremu w przyszłości nie będą miały problemów z tego typu zegarkami. Budzik elektroniczny jest oczywiście znacznie łatwiejszy. Powinien być wybierany także wówczas, gdy zależy nam na różnego rodzaju funkcjach dodatkowych. Podział budzików (a raczej zegarków) obejmuje również modele zasilane sieciowo oraz na baterie. Budzik elektroniczny na baterie może zostać postawiony w dowolnym miejscu, bez obawy o to, że dziecko uszkodzi kabel. Pamiętać musimy jednak o kupowaniu baterii.
  • Sposób montażu. Na rynku znajdziemy przede wszystkim budziki dla dzieci stojące – przeważnie są wyposażone w specjalne nóżki lub podstawkę. Oczywiście zdarzają się również modele wiszące. Należy je jednak zamontować na takiej wysokości, by dziecko było w stanie je obsługiwać.
  • Wyświetlacz. Zegar budzik elektroniczny może być wyposażony w ekran LCD lub LED (na rynku znaleźć można również modele OLED, które jednak są bardzo drogie). Warto upewnić się, jaki jest jego rozmiar – zegar elektroniczny z dużym wyświetlaczem powoli na bezproblemowe odczytanie godziny, a także wykorzystanie ewentualnych funkcji dodatkowych.
  • Wykonanie. Pod uwagę należy wziąć nie tylko wspomniany już design, ale również wykorzystane materiały, które mają wpływ zarówno na wygląd budzika, jak i jego wytrzymałość mechaniczną. Na rynku dostępne są przeważnie modele z tworzyw sztucznych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić zegar drewniany czy też nowoczesny budzik z elementami metalowymi. Pod uwagę należy wziąć możliwość uszkodzenia urządzenia przez dziecko, ale także to, że urządzenia ciężkie lub z ostrymi wykończeniami mogą być po prostu niebezpieczne.

Oczywiście budzik elektroniczny oraz wskazówkowy dla dziecka występuje w różnych przedziałach cenowych. Modele najprostsze zakupimy nawet za 10 złotych, dokładając do budżetu 20 złotych, możemy postawić na modele inspirowane bajkami lub filmami, jeszcze droższe są budziki z wieloma funkcjami dodatkowymi.

Budzik dla dzieci – jaki najlepszy?

Wybór konkretnego rozwiązania zależy także od tego, czego oczekuje nasze dziecko. Jeśli nie jest ono szczególnie zainteresowane tego typu urządzeniami, spokojnie możemy postawić na urządzenie z kategorii najprostszych. Jeśli jednak istotne są funkcje dodatkowe, należy celować w budzik elektroniczny z wyświetlaczem.

Na jakie opcje możemy liczyć? Wspomnieć należy przede wszystkim zegar budzik dla dzieci, który został wyposażony w radio. Może by to bardzo przydatny dodatek – tak samo, jak możliwość odtwarzania plików muzycznych z zewnętrznych nośników. Producenci często dodają do budzików również czujnik temperatury i wilgotności, kalendarz, lampkę nocną, podświetlenie, a nawet kamery.

Sporą popularnością cieszą się również budziki z projektorem, który pozwala na wyświetlanie godziny i innych na przykład na ścianie bądź suficie. Będzie to bardzo atrakcyjny i praktyczny gadżet.

Budzik dla dzieci - jaka firma?

Ostatnim istotnym kryterium wyboru urządzenia powinna być renoma firmy, która odpowiada za jego przygotowanie. Na rynku dostępnych jest wiele tanich sprzętów, z jakością których bywa różnie, dlatego warto decydować się na sprawdzone marki, które gwarantują solidne wykonanie i skuteczne działanie, bez ciągłych awarii.

Budziki dla dzieci występują w wielu formach i modelach, dlatego nie powinniśmy mieć większych problemów ze znalezieniem urządzenia odpowiedniego dla naszej pociechy. Mimo to, przed dokonaniem zakupu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które pomogą nam wybrać odpowiedni sprzęt.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)