Udostępnij
Skomentuj

Budzik elektroniczny - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Wstawanie rano bez żadnej pomocy może być bardzo ciężkie, zwłaszcza gdy musimy budzić się skoro świt. Warto w takich przypadkach posłużyć się odpowiednimi urządzeniami, takimi jak budziki elektroniczne. Jak dokonać ich wyboru?

Jaka nazwa wskazuje, budzik elektroniczny jest wyposażony w wyświetlacz, który pokazuje obecną godzinę. Urządzenia tego typu różnią się więc od tradycyjnych modeli wskazówkowych. Ich zalety związane są nie tylko z możliwością szybkiego odczytania godziny, ale również z dostępnością wielu funkcji dodatkowych, które okażą się przydatne na co dzień.

Bardzo często budzik z wyświetlaczem spełnia zadania kilku innych urządzeń – na przykład radia czy nawet stacji pogodowe. Oczywiście zależy to wszystko do rodzaju urządzenia, na który się zdecydujemy. Zanim więc dokonamy zakupu, warto przeanalizować wszystkie najistotniejsze kwestie.

Jaki budzik elektroniczny wybrać?

Wbrew pozorom, dostępne na rynku urządzenia są bardzo zróżnicowane. Wynika to oczywiście z działań producentów, którzy starają się o to, aby użytkownicy mieli dostęp do wielu nowoczesnych rozwiązań. W ten sposób każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę?

 • Wyświetlacz. Zaczniemy od sprawy najważniejszej. Dobry zegar- budzik elektroniczny powinien wygodny odczyt aktualnej godziny, dlatego jego wyświetlacz powinien być duży – to samo tyczy się wyświetlanych cyfr. Warto decydować się na modele z podświetleniem, ponieważ mogą być użytkowane także w nocy. Oczywiście dla niektórych osób generowane światło może okazać się problematyczne, jednak na rynku dostępne są również budziki świecące w małym stopniu. Warto w tym miejscu podkreślić, że niektóre budziki elektroniczne korzystają ze specjalnego lasera, pozwalającego na wyświetlanie godziny np. na ścianie czy też suficie.
 • Programy. Budzik elektroniczny z wyświetlaczem występuje w wielu odmianach. Do czynienia mamy zarówno z modelami prostymi, które wyposażone są w kilka przycisków służących do ustawienia czasu oraz żądanej godziny budzenia, jak i z bardzo zaawansowanymi modelami, pozwalającymi na wprowadzenie wielu opcji konfiguracyjnych. Związane są one przede wszystkim z programami budzenia. Dzięki nim, jesteśmy w stanie nie tylko ustawić godzinę, w której budzik zostanie uruchomiony, ale również intensywność alarmu, ewentualne powtórzenia, wibracje, efekty świetlne czy też funkcję drzemki. Do tego dochodzi również możliwość ustawienia planu tygodniowego. Tego typu rozwiązania pomagają nam w dostosowaniu budzika do własnych preferencji.
 • Zasilanie. Jak łatwo można się domyślić, oferowane urządzenia dzielą się na dwa typy. Pierwszym będzie budzik elektroniczny na baterie. Po stronie zalet tych urządzeń należy zapisać oczywiście możliwość postawienia ich w dowolnym miejscu, bez dostępu do prądu. Minusem będzie natomiast konieczność wymiany baterii – jeśli o tym zapomnimy, możemy się okazać, że nie obudzimy się na czas, gdyż budzik w nocy nagle przestanie działań. Drugim typem budzik elektroniczny na prąd, a więc model podłączany do gniazdka. Zapewnia on stabilne działanie bez konieczności wymiany baterii. Musi jednak zostać postawiony w bliskiej odległości od gniazdka (chyba że korzystamy z przedłużacza).
 • Wymiary. Kwestia oczywista – nie każdy dysponuje odpowiednią ilością miejsca, by możliwe stało się użycia wielkiego pudła, dlatego producenci przygotowują również budziki mniejsze i wyróżniające się nietypowy mi kształtami. Niektóre modele można również zamontować na ścianie.
 • Materiał. Mowa oczywiście o jakości wykonania obudowy. Zegar z budzikiem jest dostępny w wielu przedziałach cenowych, toteż poszczególne produkty różnią się pod względem jakości wykonania. Najtańsze modele dysponują obudową wytworzoną z cienkich tworzyw sztucznych, które dość łatwo ulegają uszkodzeniu, dlatego warto czasem zainwestować nieco więcej.

Oczywiście budziki dostępne na rynku możemy podzielić także ze względu na kolor. Dobór konkretnych rozwiązań jest jednak zależny od indywidualnych preferencji, a także od wystroju pomieszczenia, w którym urządzenie ma się znaleźć. Bardzo popularne są również budziki elektroniczne retro.

Budzik cyfrowy z wyświetlaczem - funkcje dodatkowe

Producenci cały czas dążą do tego, aby ich urządzenia oferowały więcej niż tylko standardowe odmierzanie czasu i budzenie. Tworzą więc rozbudowane hybrydy, które wyróżniają się wieloma dodatkowymi funkcjami. Ich przydatność jest różna, jednak warto zastanowić się, co możemy znaleźć w takich budzikach.

 • Radio – spotykane najczęściej. Wiele osób lubi zaraz po przebudzeniu posłuchać swojej ulubionej stacji radiowej – czy to dla muzyki czy też istotnych informacji ze świata. Dlatego też w sklepie znajdziemy również specjalne radiobudziki, które odbierają fale FM oraz AM. Wybór tego typu urządzeń powinien być zależny od łatwości obsługi radia, a także możliwości zapamiętywania ulubionych stacji.
 • Kamera – rzadko spotykana, jednak w wielu przypadkach może okazać się bardzo pomocna. Może posłużyć jako element zabezpieczający, gdy nie ma nas w domu lub pomoc, która pozwoli nam mieć ogląd na to, co robią nasze dzieci. Wiele tego typu budzików pozwala na tworzenie nagrań, a także nagrywanie dźwięku.
 • Stacja pogody – kolejny element bardzo często spotykany w wielu budzikach. Modele najprostsze wyświetlają temperaturę w pomieszczeniu, jednak zakupić można również urządzenia z czujnikami zewnętrznymi, a także pokazujące poziom wilgotności powietrza, jego czystość, a także prognozy na nadchodzące dni.
 • Kalendarz – typowa funkcja, która związana jest z wyświetlaniem obecnej daty. Niektóre budziki dysponują również wbudowanym terminarzem, który pozwoli nam na zaplanowanie kolejnych dni.

Warto pamiętać, że obsługa tego typu opcji przekłada się na większe zużycie energii. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku budzików na baterie, które muszą być wtedy często wymieniane. Dobrym wyborem okażą się więc baterie-akumulatorki ładowane w specjalnej ładowarce.

Budzik elektroniczny – jaka firma i cena?

Musimy pamiętać o tym, że kiepskiej jakości urządzenia są bardzo awaryjne, przez co w dość krótkim czasie ulegają zepsuciu. Jeśli zależy nam na tym, aby budzik służył nam przez długi czas, powinniśmy decydować się na modele przygotowane przez renomowane firmy. Są one niejako gwarantem wysokiej jakości wykonania. Biorąc pod uwagę ofertę rynkową, należy wymienić między innymi:

 • budzik elektroniczny Philips,
 • budzik elektroniczny Sony,
 • budzik elektroniczny Gotie,
 • budzik elektroniczny Casio.

Ceny poszczególnych modeli są zależne od zastosowanych funkcji, a także materiałów konstrukcyjnych. Budzik elektroniczny z termometrem i higrometrem lub regulacja głośności będzie kosztował więcej niż model standardowy, który dysponuje ograniczonym zestawem funkcji. Najtańsze budziki kupimy za kilkanaście złotych, natomiast te bardziej rozbudowane mogą kosztować od 40 do nawet kilkuset złotych.

Budzik elektroniczny dla dzieci

Oferta rynkowa jest tak szeroka, że bez problemu znajdziemy również modele przygotowane specjalnie dla najmłodszych. Wyróżniają się one przede wszystkim specjalnym wyglądem i kolorami, jednak niektórzy producenci decydują się również na zaimplementowanie dodatkowych melodii oraz efektów graficznych.

Na rynku znaleźć można zarówno budzik elektroniczny dla dziewczynki, jak i dla chłopca. Dzięki temu jesteśmy w stanie zakupić urządzenie, które okażę się nie lada gratką dla naszych pociech.

Jaki budzik elektroniczny najlepszy?

Po przeanalizowaniu powyższych kwestii, wybór odpowiedniego urządzenia okaże się znacznie łatwiejszy. W pierwszej kolejności warto decydować się na zegarek elektroniczny z dużym wyświetlaczem, który pozwoli na łatwe i szybkie odczytanie godziny.

Sporą popularnością cieszą się również budziki podświetlane, które często emitują przyjemne, nierażące światło. Bardzo ważnymi elementami decydującymi o wyborze są zaimplementowane programy budzenia, sposób zasilania, materiał, z którego wykonany jest sprzęt (budzik elektroniczny drewniany etc.), kolor (zakupić można modele wielobarwne, budzik elektroniczny biały i wiele, wiele innych), a także zastosowane funkcje. Dzięki temu wszystkiemu, każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)