Udostępnij
Skomentuj

Co lepsze ― zlewozmywak kwarcowy czy granitowy?

Na rynku coraz większą popularnością cieszą się zlewozmywaki granitowe oraz kwarcowe. Czym one się różnią?

Wyposażenie kuchni w dobre sprzęty jest niezwykle istotne dla każdego domu. To w tej przestrzeni domownicy spędzają czas, budują więź oraz przygotowują i jedzą wspólnie posiłki. Dlatego tak ważne jest, aby kuchnia była odpowiednio do tego przygotowana. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia kuchennego jest oczywiście zlewozmywak.

Co wybrać – zlewozmywak kwarcowy czy granitowy?

Jaki wybrać? Wybór może być ciężki ze względu na to, że oba rodzaje niewiele się od siebie różnią. Dlatego decyzję najlepiej podjąć, biorąc pod uwagę markę, która dostarcza solidne i warte uwagi produkty oraz to, który z materiałów (kwarc czy granit) bardziej nam się podoba.

Stojąc przed wyborem, warto również dopytać producenta o skład konkretnych modeli, gdyż nie zawsze pod konkretną nazwą kryje się to, czego się spodziewamy. Niestety bywa tak, że przedsiębiorcy bardzo swobodnie podchodzą do nazewnictwa materiałów wykorzystywanych do produkcji zlewów i zamiast kwarcu czy granitu w środku może znaleźć się konglomerat lub inny surowiec. Dlatego warto być uważnym i dociekliwym, aby mieć pewność, że kupujemy to, czego oczekujemy.

Na szczęście na rynku jest kilku bardzo dobrych producentów, którzy oferują rewelacyjnej jakości zlewozmywaki. Są to zlewozmywaki Blanco, a także zlewozmywaki Franke. Te marki mają ogromny asortyment, w którym z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie i stylu kuchni. Surowce, z których powstają te artykuły, są najwyższej jakości, odporne na wysokie temperatury oraz na działanie czynników zewnętrznych. Jeżeli chodzi o cenę, zarówno za zlewozmywaki granitowe, jak i kwarcowe koszty zaczynają się od około 300 zł do nawet 1000 zł za sztukę.

Polecane zlewozmywaki granitowe

Jakie są różnice pomiędzy zlewozmywakiem kwarcowym a granitowym?

Bardzo często producenci zlewozmywaków używają tych nazw zamiennie i mają swobodny stosunek do określania zlewozmywaków kamiennych. Jednak te rodzaje zlewów nie są takie same, a używanie tych nazw wymiennie wprowadza klientów w błąd. Wynikać to może z faktu, że zarówno zlew granitowy, jak i kwarcowy mają bardzo podobne właściwości, są niemal tak samo wytrzymałe i podobnie wyglądają.

Podstawową różnicą jest oczywiście ich skład. Zlewozmywaki kwarcowe składają się z piasku kwarcowego oraz żywicy. Przeważnie piasek stanowi około 70 proc. a żywica około 30 proc. Natomiast zlewozmywaki granitowe składają się z piasków granitowych oraz z żywicy. W tym przypadku żywica zazwyczaj stanowi około 20 proc. a piaski około 80 proc. Można założyć, że przy takim rozłożeniu procentowym pisaku i żywicy zlewy granitowe będą odrobinę twardsze.

Kiedy sprawdzi się zlewozmywak kwarcowy, a kiedy zlew granitowy?

To zależy. Naturalnie od tego, jaki chcemy osiągnąć efekt i czego potrzebujemy. Jeżeli chcesz uzyskać wystrój nowoczesny bądź rustykalny wybierz zlewozmywak w takim właśnie stylu. Producenci zlewów oferują różne wykończenia, które będą pasować do wielu stylów czy to retro, czy nawet design farmerski. Wśród kwarcowych i granitowych takie wykończenia również się znajdą.

Kolejnymi istotnym elementami są kształt oraz montaż. W zależności od tego, czy chcesz okrągły, czy kwadratowy, a może prostokątny, wybierz odpowiedni dla siebie. Oba rodzaje są dostępne w tych kształtach. W kwestii montażu producenci zlewozmywaków granitowych oraz kwarcowych również zapewniają szeroki wybór. Tutaj jednak trzeba dostosować sposób instalowania do blatu kuchennego. Przykładowo marka Blanco oferuje rodzaj montażu nakładany, podwieszany, wbudowany, wpuszczany oraz na równi z blatem.

Granit w czystej postaci jest materiałem porowatym, przez co mogą zdarzyć się różnego rodzaju pęknięcia, zarysowania czy nawet plamy. Jednak mowa tu o surowym stanie. Zlew z tego tworzywa jest zazwyczaj odpowiednio przygotowany oraz zabezpieczony więc nie powinno być takich problemów. Mimo to należy uważać przy kupnie i sprawdzić, czy ten materiał otrzymał odpowiednie zabezpieczenie.

Z kolei w przypadku kwarcu nie występuje żadna porowatość, jest on całkowicie pozbawiony wszelkich zgłębień czy wypustek, dlatego prawdopodobieństwo pęknięć, odkruszeń czy plam jest jeszcze mniejsze niż w przypadku granitu. Więc jeżeli obawiasz się plam po herbacie lub silnych barwników naturalnie występujących w żywności lepiej postawić na kwarc, gdyż ze względu na swoją strukturę jest mniej podatny na plamienie i odbarwienia.

Granit z racji, iż jest surowcem naturalnym, występuje w unikalnych barwach. Może to być piękna, głęboka rubinowa czerwień, intensywna zieleń, ale także szarości i odcienie na pograniczu beżu z brzoskwinią. Dlatego, że nie jest jednolity oraz występuje naturalnie, to każdy egzemplarz będzie wyjątkowy i niepowtarzalny. Więc jeżeli szukasz unikatowego wzoru, a także niestandardowych kolorów to ten surowiec będzie dobrym wyborem.

Kwarc jest całkowicie jednolitym tworzywem, jednak nie oznacza to, że zlew będzie bardziej pospolity. Produkcja zlewozmywaków z tego materiału może być każdym kolorze, jaki tylko istnieje. Tutaj nie ma ograniczeń, wszystko zależy od tego, co chcemy uzyskać. Dlatego będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią niestandardowe rozwiązania, ale również dla tych ceniących bardziej stonowaną stylistykę, ponieważ daje duże możliwości aranżacji.

Jakie są zalety zlewozmywaka kwarcowego, a jakie zlewozmywaka granitowego?

Ogromną zaletą obu tych zlewozmywaków jest też łatwość dopasowania kształtu do kuchni, w tej kwestii nie ma ograniczeń, sprawdzą się okrągłe, prostokątne, a nawet owalne warianty. Świetnym dopełnieniem takiego zlewu będzie granitowa lub kwarcowa bateria kuchenna, razem taki zestaw będzie się prezentował bardzo stylowo. W obu przypadkach można je nabyć nie tylko w różnym fasonie, ale też kolorach oraz konstrukcji. Jeżeli interesują nas zlewozmywaki jednokomorowe lub zlewozmywaki dwukomorowe to z pewnością znajdziemy takie w wersji kwarcowej oraz granitowej.

Zlewy granitowe cechują się uniwersalnością, solidnością, a także odpornością na chemię do czyszczenia. Będą pasowały praktycznie do każdego wystroju wnętrz, co jest ich ogromnym plusem. Występują w wielu kolorach, zarówno tych bardziej oryginalnych i egzotycznych, jak i klasycznych jak biały, czarny czy beżowy. Taki kamienny zlew łatwo umyć oraz o niego dbać, wystarczy go dobrze uszczelnić oraz emaliować, a będzie służył latami.

Co do zalet zlewozmywaka kwarcowego, z pewnością można zaliczyć to, że powodzeniem potrafi imitować różne rodzaje kamieni jak np. marmur. Jego idealnie gładka powierzchnia ułatwia proces czyszczenia, wystarczy ciepła woda i płyn do mycia naczyń. Dzięki swojej twardej teksturze kwarc jest odporny na odkształcenia. Wytrzymałość na zmiany temperatur oraz wysoką wilgoć to kolejne dobre strony tego surowca. Wszystkie cechy tego zlewozmywaka gwarantują nienaganny wygląd przez wiele lat. Dodatkowo rozpiętość kolorystyczna jest ogromna, porównując do tego, jaką gamę kolorystyczną mają np. zlewozmywaki ceramiczne.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.