Udostępnij
Skomentuj

Cotton balls light - co to jest? Jak wybrać?

Cotton balls light – prosty i niedrogi sposób na nietuzinkowy design? Popularne bawełniane lampki-kule zyskują coraz większą popularność.

Nadają wnętrzu przytulności i są uniwersalne w zastosowaniu – można je zamontować tak w salonie czy w sypialni, jak i pokoju dziecka. Jak są zalety cotton balls? Jakie kolory i długości możemy wybrać? Jak i gdzie je powiesić? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdują się w poniższym miniporadniku.

Jakie cotton balls wybrać?

Świecące osłonki na lampki LED zrobione z bawełnianych nitek pojawiły się na rynku kilka lat temu i od tego czasu dorobiły się znacznej popularności. Świetle łańcuchy, jakie się z nich tworzy, dzięki charakterystycznym osłonkom dają miłe, rozproszone światło. Nie jest to rozwiązanie do oświetlenia całego, nawet pomieszczenia, a jedynie dodatek, który – poza designem – zapewnia nastrojowe światło. Latem można je montować na zewnątrz, choć jedynie okazyjnie i przy suchej porze.

Poszczególne modele świecących łańcuchów różnią się głównie kolorem, długością i sposobem zasilania. Zatem jaki zasilacz do cotton balls możemy wybrać?

 • cotton balls na baterie – ich główną zaletą jest to, że można je zamontować wszędzie, bez konieczności sięgania do kontaktu. Wadą natomiast konieczność wymieniania baterii. Jeśli zawieszamy cotton balls na dużej ekspozycji, warto przemyśleć wcześniej, czy uda nam się schować pojemnik na baterie tak, aby nie był zbyt widoczny na pierwszy rzut oka – jest niewielki, ale może popsuć estetyczny efekt.
 • cotton balls podłączane do prądu – wadą jest fakt, że możemy je zamontować tylko tam, gdzie jest dosyć blisko do kontaktu. Zwykle nie mają też włącznika, więc włącza się je po prostu podłączając do kontaktu.

Cotton balls – wady i zalety

ZALETY

 • Energooszczędność
 • Niska cena
 • Design, uniwersalność
 • Nie nagrzewają się

WADY

 • Dla większości miejsc wymagają dodatkowego mocowania
 • Nie dają zbyt silnego światła
 • Mogą się kurzyć

Jeśli chodzi o kolory, najpopularniejsze są białe i jasnoszare, jednak obecnie znaleźć można kule w niemal wszystkich kolorach tęczy – głownie w tonacji pastelowej. Bez problemu znajdziemy też cotton balls czerwone czy nawet czarne. Często są także kontrastowe zestawienia, na przykład łańcuchy czarno-białe czy szaro-czerwone. Natomiast jeśli chodzi o ilość lampek, u większości producentów minimalna to 10, a maksymalna 50. Odstęp między kulkami wynosi od 12 do 14 cm, a długość całego sznura – w zależności od rodzaju lampek (LED lub lampki żarowe) i ilości kulek – od 100 cm do nawet 410 cm. Ceny wahają się zwykle w granicach od 30 do 200 złotych na łańcuch.

Warto wiedzieć

Używane przez dłuższy czas kule mogą się zakurzyć – czyścimy je wtedy wyłącznie na sucho, delikatnie odkurzając miotełką.

Czy cotton balls są bezpieczne?

Nitki bawełny, z jakiej wykonane są cotton balls, tworzą nierówną strukturę, dzięki czemu zamknięta w nich lampka ma stały dostęp do powietrza. Małe lampki ledowe w tego typu dekoracji świetlnej nie nagrzewają się zatem, nawet jeśli są wyłączne przez wiele godzin. Jako że lampka jest szczelnie zamknięta, nie musimy obawiać się także montażu tego typu dekoracji w pokoju dziecka.

Decydując się na cotton balls, nie musimy się także obawiać o bezpieczeństwo naszego portfela – LED-y to światełka energooszczędna i niedrogie w użyciu. Szacuje się, że koszt prądu, jaki zużyje łańcuch z 20 świetlnych kul, które świeciłyby się codziennie przez cały rok po 8 godzin, to około 30 zł.

Warto wiedzieć

Cotton balls ze względu na delikatny design i ciepłe, rozproszone, ale też dosyć słabe światło często aranżowane są w pokojach dzieci, które nie chcą spać przy zgaszonym świetle.

Cotton balls – aranżacje. Gdzie powiesić cotton balls?

Czego użyć do montażu, jeśli chcemy je powiesić na ścianie lub pionowych powierzchniach? Istnieje kilka opcji:

 • samoprzylepna taśma – zadajmy, aby była przezroczysta lub w kolorze powierzchni, do której będą montowane lampki.
 • specjalne rzepy – rzepy na ścianę mają formę niewielkich pasków, zwykle białych, które łatwo można przymocować do ściany.
 • przezroczyste haczyki – samoprzylepne haczyki są tanie i można je zamówić w wielu sklepach internetowych. Przez zakupem sprawdźmy jednak, czy są dedykowane dla powierzchni, na jakiej chcemy je zawiesić.

Cotton balls nadają się zarówno do zawieszenia w postaci łańcuchów, jak i rozłożenia w dogodnym miejscu – na parapecie, komodzie czy regale z książkami. Można je również umieścić w szklanym naczyniu, tworząc w ten sposób ciekawą świetlną ozdobę. Mogą ponadto stanowić jedynie okazyjną dekorację – na przykład stołu czy okiennic podczas przyjęć.

Warto wiedzieć

Producenci zwykle oferują gotowe, jedno- lub wielokolorowe zestawy cotton balls. Dla wymagających istnieje jednak inna opcja – indywidualnego wybrania kolorów i ilości lampek. Takie rozwiązanie znaleźć można na niektórych stronach producentów cotton balls light.

Cotton balls w sypialni możemy powiesić za wezgłowiem łóżka albo na ścienia za nim. Nadadzą się także jako ozdoba przyczepiana na około ram lustra. W salonie natomiast – bez przyklejania i kłopotliwego montażu – możemy je umieścić na półce z książkami, parapecie czy na oparciu fotela.  Łańcuch świetlnych kul najczęściej pojawia się we wnętrzach urządzonych w stylach minimalistycznym, skandynawskim czy glamour. Sposoby aranżacji jednak ogranicza tylko nasza wyobraźnia.

 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)